Solární auto Nuna 6 chce znovu zvítězit v nejnáročnějším závodě světa

Ještě 73 dní zbývá do zahájení pravděpodobně nejnáročnějšího závodu solárních automobilů nesoucího název . My si však už dnes můžeme představit horkého kandidáta na vítězství, kterým je solární automobil Nuna 6 holandského týmu Nuon Solar.foto: nuonsolarteam.nl

Soutěž World Solar Challenge (někdy také Global Green Challenge) se koná každé dva roky na horké australské půdě a závodníci při ní musí urazit vzdálenost 3 021 km ze severoaustralského Darwinu do města Adelaide ležícího na jihu kontinentu.

Důvodem, proč jsme hned na začátku označili Nuna 6 za možného vítěze je fakt, že čtyři po sobě jdoucí klání (2001 až 2007) dokázali vyhrát právě předchozí modely solárního závodního Nuna 1, 2, 3 a 4. Úctyhodnou šňůru holandského týmu dokázali přerušit studenti z Tokajské univerzity až v roce , kdy zvítězili se svým vozem Tokai Challenger.

Letos už chtějí studenti z týmu Nuon Solar znovu ovládnout prestižní závod a s dvouměsíčním předstihem představili pokračovatele modelové řady s označením Nuna 6. Studenti z technické univerzity v městě Delft strávili spoustu času testováním vozu v aerodynamickém tunelu a výsledkem je unikátní profil , který zapříčinil snížení odporu vzduchu o 10 %.

trasa solárního závodufoto: wikipedia.com

Solární plocha vozu je pokryta 1 690 články monokrystalického křemíku nařezaných na přesný rozměr, které pokrývají plochu 6 m2. Vozidlo jezdí pouze na třech kolech obutých do s nízkým valivým odporem, které vyvinula společnost speciálně pro účely solárního závodu. Hmotnost Nuna 6 bez řidiče je přibližně 145 kg a je to vůbec nejméně z celé dosavadní modelové řady.

Letošní jedenácté solární klání World Solar Challenge se bude konat ve dnech od 16. do 23. října a zúčastní se ho 21 týmů z celého světa. Vítěz si neodnese pouze prestiž a uznání, ale také finanční odměnu ve výši 10 miliónů dolarů.

Napsat komentář