Nizozemsko spustí první dálnici pro elektrokola a elektroskútry

Jan Horčík - 24 Leden 2013

Nizozemsko do konce zprovoznit speciální “dálnici” určenou výhradně pro elektrokola a elektroskútry. Speciální komunikace pro jednostopé, přednostně elektrické dopravní prostředky, mají podle expertů pro Evropu klíčový význam.elektrokolo Automat velká cyklojízda

Kolik by asi stál kilometr speciální "dálnice" pro cyklisty v České republice? Miliardu? Dvě? Pět?
foto: Auto*Mat/Hlavní město Praha (www.praha.eu)

Dálnice pro elektrokola a elektroskútry spojí Amsterdam s jedním z jeho předměstí, menší aglomerací Almere. Ta je od Amsterdamu vzdálena asi 25 km, což je ideální vzdálenost pro dojíždění na (elektro-)kole, případně elektroskútru.

Nizozemsko se snaží seč může dostat lidi z aut na kola, elektrická kola nebo elektrické skútry. Nizozemská asociace pro turistiku a mobilitu ve spolupráci s městem Almere a iniciativou ForenZo například nabízí zdarma pojištění.

Navíc společně pořádají nejrůznější akce na podporu cyklistiky. Speciální infrastruktura právě v příměstských oblastech by podle expertů mohla být pro Evropu klíčová.

Vzdálenosti do 25 km jsou pro ty, kdo dojíždějí do velkých metropolí za prací zcela běžné. Infrastruktura určená speciálně pro kola a skútry by měla pomoct přilákat k tomuto druhu dopravy čím dál tím více (bývalých) řidičů.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V dalších 5ti letech se plánuje výstavba 16 podobných "dálnic" v okolí všech velkých Nizoemsých měst s rozpočtem € 21,000,000, od Ministerstva infrastruktury a dalších € 60,000,000 bude dodáno komunikami na jejichž území bude výstavba tras probíhat.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol