Nizozemci přemýšlí o vyhřívaných cyklostezkách

Nizozemská cyklistická federace podle tamního listu De Telegraaf přemýšlí o možnosti začít budovat vyhřívané cyklostezky. by měla být užitečná především v zimě a podle logiky federace přilákat ke kolům více uživatelů. Tím by se snížil počet na silnicích a zároveň by cestování v zimě na kole bylo bezpečnější.

Pomohou vyhřívané cyklostezky přilákat k jízdním kolům ještě víc lidí?
foto: cnw/sxc.hu

O vybudování (tepla z hloubi země) vyhřívaných cyklostezek v současné době přemýšlí Utrecht a Zutphen. Cena za kilometr takové pasivně vytápěné cyklostezky je odhadována na v přepočtu asi 500 000 Kč až 1 000 000 Kč.

Jen tak pro zajímavost, v České republice některé cyklostezky vyšly i na 90 milionů za jeden kilometr (Praha-Sedlec). A vyhřívané rozhodně nejsou. V mnoha případech nejsou dokonce ani funkční.

Trubky skrze které by proudila tekutina vyhřívající cyklostezky by podle Marcela Boerefijna ze stavební společnosti Tauw musely být uloženy až v hloubce 50 metrů. V létě by se nasbírané teplo shromažďovalo a uskladňovalo, aby mohlo být později v zimě využito opět k stezek pro cyklisty.

Napsat komentář