Největší žrout elektřiny v evropských domácnostech: zastaralá oběhová čerpadla

Lidé se v posledních dvou letech naučili více přemýšlet o tom, jaké spotřebiče si do domácností pořídí. Staré pračky, ledničky i osvětlení mění za úspornější, ale často si neuvědomují, že ty největší žrouty energie je třeba hledat úplně jinde.

Jsou jimi překvapivě zastaralá oběhová čerpadla, která jsou bezpečně skryta v útrobách našich domovů. Ukazuje to žebříček deseti nejvíce neúsporných zařízení v evropských domácnostech, kde se na prvním místě umístila právě zastaralá oběhová čerpadla. Ta dokonce předběhla i osvětlení, ledničku, mrazák, pračku či elektrický sporák. Výměna starších modelů čerpadel přitom dokáže běžně uspořit kolem 80 % elektrické energie.

„Nepřekvapilo mě, že se na prvním místě žebříčku top deseti nejneúspornějších zařízení umístila právě oběhová čerpadla. Ze zkušeností z praxe víme, že v České republice je zhruba každá druhá budova vybavena starým typem oběhového čerpadla, tedy čerpadla staršího patnácti let. Většina lidí z hlediska dosažení úspor nejprve věnuje pozornost zařízením, která jsou na očích a každý den je vědomě využívají. Jako například pračka, lednice, myčka na nádobí, televize apod. Čerpadla fungují 24/7 a jsou na místech, kde jim není věnovaná pozornost. Čerpadla staršího typu jsou ještě stále vybavena tzv. tří-rychlostním nastavením otáček, a právě tato zařízení jsou charakteristická pro vysokou spotřebu elektrické energie. Současná moderní čerpadla dokáží pomocí funkce Dynamic Adapt Plus regulovat své otáčky dle aktuálních potřeb otopného systému. Tato automatická regulace nám pak sníží účty za elektřinu běžně o 80 %,“ odůvodnil Jan Cidlinský, výkonný ředitel společnosti Wilo Česká republika. 

S ohledem na neustále rostoucí ceny elektřiny je téma spotřeby energie stále aktuálnější nejen z ekologických, ale i ekonomických důvodů. Zde je kompletní žebříček 10 největších žroutů energie: 

1. místo: Stará oběhová čerpadla

Tyto nenápadné komponenty, zodpovědné za cirkulaci topné vody, mohou mít významný podíl na celkové spotřebě elektrické energie topného systému. Problémem mnoha těchto čerpadel je jejich nepřetržitý provoz, bez ohledu na to, zda je teplo potřeba nebo ne. Starší modely jsou v obzvláště neefektivní a mohou spotřebovat 550 až 800 kWh ročně. Technologie ale pokročila. Moderní vysoce účinná čerpadla jsou schopna přizpůsobit svůj výkon aktuálním potřebám. To výrazně snižuje spotřebu energie.

2. místo: Elektrický sporák

Elektrický sporák v závislosti na použití a modelu spotřebuje mezi 200 a 700 kWh za rok. S ohledem na energetickou spotřebu se často porovnávají keramické a indukční sporáky. Zatímco keramické sporáky topí pomocí elektrických topných těles pod sklokeramickou deskou, indukční sporáky pomocí elektromagnetických vln ohřívají přímo dno nádoby. To obecně činí indukční sporáky energeticky účinnější a rychlejší oproti těm keramickým. Spotřebu lze snížit například krátkým předehřátím, využitím zbytkového tepla nebo vařením s poklicí.

3. místo: Mrazák

Neustále udržovat potraviny hluboko pod bodem mrazu není levná záležitost. Kompresor musí pracovat na velký výkon, obzvláště pokud se mrazák často otevírá nebo když se zamrazují teplé potraviny. V závislosti na modelu a velikosti se spotřeba pohybuje mezi 150 a 500 kWh za rok. Existují ale moderní technologie, které například zabraňují tvorbě ledu na vnitřních stěnách mrazničky. Bez hromadění ledu zůstává spotřeba energie trvale nízká, protože mraznička může pracovat efektivněji. 

4. místo: Lednice

Zatímco moderní chladničky jsou díky moderním technologiím výrazně energeticky účinnější, stále musí běžet nepřetržitě. To vede ke značné spotřebě energie. V závislosti na velikosti a konkrétním modelu se to může pohybovat mezi 100 a 400 kWh ročně. Spotřebu lze minimalizovat vyhýbáním se častému a dlouhému otevírání dveří, správným skladováním potravin, nepřeplňováním a nastavením optimální teploty – obvykle mezi 5 a 7 °C.

5. místo: Osvětlení

Správné osvětlení hraje důležitou roli v našem každodenním životě. Dnešnímu trhu dominují LED žárovky, které mají nejen delší životnost, ale jsou také energeticky úspornější oproti klasickým žárovkám. Navzdory těmto pokrokům osvětlení v průměrné domácnosti stále spotřebuje kolem 1 kWh za den, což je přibližně 10 % celkové spotřeby elektřiny. Spotřebu energie dokáží ještě více snížit stmívatelná svítidla, detektory pohybu nebo důsledné zhasínání světel, když osvětlení není potřeba.  

6. místo: Sušička prádla

Sušička se stala velmi oblíbeným spotřebičem v našich domácnostech. Odvádí skvělou a náročnou práci, a tak její velká spotřeba energie asi nikoho nepřekvapí. Kam až pokročila technologie, ukazují zejména sušičky s tepelným čerpadlem, které efektivně využívají teplo z odpadního vzduchu k podpoře procesu sušení

Ale také mohou spotřebovat 2 až 4 kWh na sušení v závislosti na modelu a kapacitě. Vyšší rychlost odstřeďování v pračce sice může sice zkrátit dobu sušení, ale je třeba počítat s tím, že se tím může zase zvýšit spotřeba energie pračky. Pečlivý výběr vhodného programu sušení a používání sušičky při plném naplnění pomůže optimalizovat spotřebu energie.

7. místo: Myčka nádobí

Průměrný mycí cyklus spotřebuje mezi 1 a 1,5 kWh. Technologický pokrok však učinil moderní myčky nádobí efektivnějšími. Jsou vybaveny senzorovou technologií, která přizpůsobí mycí cyklus úrovni znečištění nádobí. Pokročilé systémy sušení pak minimalizují spotřebu energie. Ke snížení spotřebované energie pomůžou i speciální eko programy i její spouštění při plném naplnění. 

8. místo: Pračka

První elektrické pračky přišly na trh na začátku 20. století a od té doby prošly působivým vývojem. Zatímco dřívější modely byly neefektivní a náročné na spotřebu vody, moderní pračky jsou navrženy tak, aby šetřily vodu i energii. 

Díky automatickým regulacím spotřeby vody a energie dle skutečného množství prádla, nebo speciálním eko programům, které perou při nižších teplotách, jsou současné modely výrazně efektivnější. V závislosti na modelu a zvolených pracích programech spotřebuje pračka 0,5 až 2 kWh na jeden prací cyklus. Nižší teploty praní a plné zatížení pračky také snižují množství spotřebované energie. 

9. místo: Televize

Přestože se obrazovky postupem času zvětšily a rozlišení se vylepšilo, tak díky moderním technologiím nespotřebovávají více energie. Od dřívějšího jednoduchého černobílého obrazu po dnešní 4K a 8K Ultra HD displeje se kvalita obrazu výrazně zlepšila bez zvýšení spotřeby energie.

Mnohé z nejnovějších modelů, zejména ty s technologií LED, jsou přitom výrazně energeticky účinnější než jejich předchůdci. I ty však stále mohou spotřebovat mezi 0,05 a 0,2 kWh za hodinu. Díky funkcím pro úsporu energie a automatickému vypínání může mnoho současných modelů minimalizovat spotřebu a snížit tak roční náklady na elektřinu.

10. místo: WiFi router

V dnešním světě, kde se neustálý přístup k internetu stal nutností, je možná překvapivé, že se toto nenápadné zařízení umístilo na 10. místě žebříčku. Tento malý spotřebič, který v mnoha domácnostech funguje 24/7 odebírá více elektřiny, než by se dalo čekat. Když připojení přes Wi-Fi v 90. letech začínalo, mělo ještě skromný charakter. 

Moderní routery jsou však nejen výrazně výkonnější, ale také vybavené pokročilými technologiemi, které optimalizují datový provoz a udržují naše připojení stabilní. Použití těchto high-tech funkcí však přináší zvýšenou spotřebu energie. Standardní router vyžaduje průměrně 0,12 až 0,24 kWh za den. 

V ročním výsledku je však i tato na první pohled nízká hodnota znatelná. Existují však i modely s režimy energetické úspornosti pro doby nečinnosti. Také vypínání na noc pomůže snížit celkovou roční spotřebu.

zdroj: tisková zpráva

40 Comments on “Největší žrout elektřiny v evropských domácnostech: zastaralá oběhová čerpadla”

  1. Wilo nedoporučuji. Jsou poruchová. V této oblasti se nám nejvíce osvědčila čerpadla Grundfoss. A to jak z hlediska životnosti, tak i odolnosti. A nejen v topných systémech. Do 30m hlubokých vrtů jsme dali ponorná čerpadla. Po asi 10 letech provozu byla všechna zničená a opravit se do jenom jedno. Hádejte značku.
    Do čístírny odpadních vod také. Hlavně míchadla, přestože cena je u Grundfoss asi 2-3x větší. Vyplatí se, protože vydrží opravdu dlouho. Předchozí míchadlo Wilo bylo každého půl roku v opravě a pokaždé oprava stála asi 1/7 ceny nového čerpadla. sami si tu trojčlenku spočítejte.

    1. Ja mam vsude Grundfos, Magna a Alpha2. Jsou doopravdy super. Jedno bohuzel odeslo diky poruse na siti. Tenkrat odeslo vic elektroniky, bohuzel CEZ nic neuhradil. Jinak Grundfos jedno „s“ na konci. Wilo bylo v TČ a prave to neusporne, tak jsem vymenil za Grundfos Magna 32-100, s vytlakem 1 bar. Pri betonazi podlahoveho topeni me zrejme deformovali trubky a prutok neni uplne idealni.

      1. Ahoj z Ruska. Tak jsem čekal, že mě někdo zastaví a hele nic, cesta na pohodu, dokonce s ruským šampaňským a kaviárem.
        Na letišti striktní kontrola razantně přísnější než v Praze, ale jinak pohoda. Udělal jsem první průzkum města, obchody frčí, lidé evidentně utrácí jak zběsilí. Oproti minulému roku asi opravdu zmizely „známé značky“, ale na to jsem zvyklý, připomíná mi to Singapur, tam taky o západní značky nezavadíte a když ano, krčí se někde v rohu. Ceny stále brutální, nic pro chudáky z německých kolonií.
        Mrknul jsem i na TV a třeba zajímavá zpráva, že Rusko se připojí k polské žádosti o vydání toho esesáka z kanadského parlamentu, jak mu tam ve stoje tleskali. To jsem se v Čechách nedočetl, že ho Poláci řeší 😀 Asi to nebylo dostatečně v souladu s českou propagandistickou linií 😀
        Jinak válka tu je ve zprávách o dost méně, než v ČR.
        Pěkný večer.

        1. Zajdi prosim te za advokatem Navalneho a rekni mu, ze mas pro nej nejake zbrane. Granaty a RPG. At je preda Volodovi a ten se postara o prepadeni auta az A.N. povezou k soudu. Drzim palce a hodne velky ohynek. A bacha at te nechytnou kluci z kgb a gru. Ale vis, jedes na vlastni riziko. Kdyz te chytej, nikdo ti z Pentagonu nepomuze. A nahlasuj kazde dve hodiny jak si vedes. A rekni vsem, ze putin je kreten.

          1. Zatím nemám co vyprávět, ale dnes je tady nějaký svátek a ve firmě den s rodinami, tak se potkám se spoustou lidí včetně bývalých Ukrajinců, kterých tady dost pracuje. To zajímavé určitě bude.
            Musím být opatrný, na co a jak se ptám, většina dotazů postavených na „českých“ zaručených informacích tady vede k přesvědčení respondenta, že je dotazovatel buď naivní, nebo rovnou idiot. Žijí v naprosto jiné, než české mediální „realitě“.

    1. Zrovna to cerpadlo na obrazku ma 90W a casto maji i 120 nebo 150W. Nektera topeni maji doopravdy obeh 24/7 bez vypinani cerpadla. Dokonce jedno TČ ma take 24/7 obeh i kdyz netopi, ale podle teploty vratne vody se zase zacne topit. A bez proudeni vody se to jaksi neda zjistit. Utikaji tam zbytecne prachy.

  2. Nechápu, jak někdo může běžná domácnost prosvítit 1kWh denně. To je při průměrném osmihodinovém denním svícení kontinuální světelný tok 15 tisíc lumenů.
    Ano, já prosvítím odhaduji 1,5kWh denně. Ovšem svítím 4100 hodin ročně přes dvacet vnějších světel.
    Stejně tak čerpadlo – 800kWh?? To je do nějaké školy, ne? Moje spotřebovalo za uplynulý rok 167 kWh při vytápění cca 700m2.
    Mrazák je prostě mrazák. Evropské energetické štítky klasicky naprosto k ničemu, protože nereflektují objem. Zatímco to jedniné podstatné, zda má model invertorový kompresor, je peklo zjistit.
    Ostatní jsou už úplné kraviny.

    1. Souhlas s tím, že energetické štítky jsou neuspokojivé. Hlavně mě vadí, že i nejúspornější spotřebič SVÉHO DRUHU , dostane špatnou známku, i když (zatím) není jiná volba… Je to demotivující..
      Podle mě by mělo být rozdělení do skupin a teprve potom do podskupin… takhle se míchá do kupy nesrovnatelné…
      A nebo se na to vykašlat, a řešit to (INFORMOVANOU!!!) tržní cestou.

      1. Mnoho lidi ani nechape rozdil mezi kW a kWh. To je pak tezke spolehat na informovanost. Kdo vi, zda je vsem jasne, ze treba B je lepsi nez D. A dodatek + mozna take chapou obracene. Jako ze je spotreba vyssi. Vetsina lidi jsou totalni dementi. Znal jsem ucitelku, ta nerozumela cislum s vic jak 5 nulama. Milion, miliarda, uplne mimo predstavu.

        1. Mě spíš zaráží, že i v rámci jedné energetické třídy byly vcelku propastné rozdíly. Dneska je to možná s těmi novými štítky jinak, ale pamatuju si, že když jsem cca 8 let zpátky kupoval lednici a vybíral úspornou, tak že i v rámci jedné třídy (třeba A++) je rozdíl v roční spotřebě třeba 50 kWh. Poznamenám jen, že vlastnosti měly obě víceméně stejné.

    2. Mnoho lidi ma doma jeste halogenove bodovky a asi i klasicke Edisonky. Podle nekterych komentaru na webu si je kupuji pod nazvem tepelny zdroj a chlubi se jak s EU vyjebali. Takovy zeman ma doma urcite vse pekne postaru. Nebo treba zarivky, ty stare dlouhe take sviti dlouho a zerou jako zajezd. Zarivky a Led svetla se moc nesnasi. Ty stare se starterem Ledky likviduji, maji napetove spicky. Proto lidi kdyz koupi par Ledek a chtej vyzkouset, tak nadavaji ze brzy odejdou. Propalit 1kWh denne je u nekoho jeste malo.

      1. Histerii kolem žárovek nechápu. Přece o co víc udělají tepla místo světla, o to více se ušetří na topení. Jasně, někdo kdo jako já svítí i v létě a v exteriéru, tam to je neefektivní.
        Pokud ale někdo topí elektřinou a svítí hlavně září-květen a v interiéru, tam přechodem na LED neušetří prakticky nic.

          1. Fakt? Co navrhuješ, budu si brzo stavět malou chatku v místě kam se bude jezdit jen v létě a v topné sezóně maximálně na týden celkem. V chatce bude krb a elektrické přímotopy 10kW, které můžu před příjezdem zapnout na dálku. Náklady na topení elektrikou cca 5-6 tisíc ročně. Jaké alternativní řešení by si navrhoval?

              1. Určitě ne, vyteklou otopnou soustavu s fridexem jsem jako překvapení řešil 2x a opakovat to nehodlám, to svinstvo se hodně špatně čistí. Že to nezamrzne uvnitř trubek je sice super, ale prasklo to stejně na spojích, asi rozdíl v roztažnostech nebo co, a i když to byla malá netěsnost, za dva měsíce vyteklo celé jedno patro. A vypuštěná soustava neplní zadání.

                1. V zemnim kolektoru pro TČ mam od roku 2008 nemrznouci smes a nic nevyteklo ani nezamrzlo. PE trubky jsou svarene a tesne.
                  Na topeni dej PPR.

                1. Jelikoz nekteri chteji platit za nobl panstvo, tak Járovku vyslovovali po franzouzsky a vznikla Žárovka.

                1. Á…nad tím se ještě budu muset zamyslet z technologického hlediska… Ale znám to – přišel jsem v tmavém svetru a nemohl jsem ho při odchodu najít… Nenapadlo mě, že je to ten modrý svetr 🤯😆

          1. Rozhodně neobhajuji :-), LEDky mají hromady výhod, jen si nejsem zcela jist, že úspora energie je ta hlavní a že ta úspora bude tak velká, jak si mnoho lidí myslí. BTW parametry 150cm zářivek, které jsem teď namátkou našel:
            klasika: spotřeba 58 W, světelný tok 5150 lm
            klasika: spotřeba 30 W, světelný tok 2400 lm
            LED: spotřeba 20W, světelný tok 2670 lm

            1. Jasně 😉… Ty uvedené údaje se mi nějak nezdaj….Znamenalo by to, že mají klasické zářivky jen asi o 35% vyšší spotřebu než LEDky. Měl jsem dojem že žerou zhruba o 100% víc…
              Možná tu úspornost LEDek zabíjí připojení na AC napětí a jeho nutná konverze na DC..

              1. Ještě mě napadá – klasiky aby opravdu svítily tak je nutný elektronický předřadník, který zdaleka není všude.
                Ad úspornost – možná ty LED nejsou špatné ale naopak zářivky mají slušnou účinnost :-).

                Jinak problém vidím spíš v bezhlavém nahrazování výbojek ve veřejném osvětlení. Pomocí LED lze slušně ušetřit ale IMHO není cesta ve slepé záměně hlavice ale hlavně v tom si pohrát s návrhem, nasměrovat světlo jen tam, kde je potřeba a ne do oken, … I když už je to nemuset řešit výměny „prasklých“ výbojek může být silný argument.

                1. Zarivky sviti i tam kam nemaji a odraz od bileho povrchu zarivkoveho telesa neni nic moc. Zrcadlova plocha je trochu lepsi, ale stejne velka cast zareni je bez uzitku. Ledky sviti uzitecnym smerem a proto staci mensi svetelny tok aby udelaly stejny efekt. Spotreba predradniku u zarivky je nutne jeste pricist. V led trubce je uz zohledneny. Led mame uz od roku 2008 a vymenil jsem jen par kousku. Zarivka vydrzi 1-2 roky podle poctu startu. A ve velkem mrazu nekdy obycejna domaci ani nenastartuje.
                  Zarivka neni vhodna u osvetleni tocivych stroju, muze se zdat ze stroj stoji, tzv. Stroboskopovy efekt. Jak je to u led?

  3. Neni to uplne stastne napsane. Takhle to vypada, ze ty cerpadla setri hlavne kvuli redukci vykonu v dobe, kdy nemusi cerpat. Ale dulezite je rict, ze i pri plnem vykonu spotrebuji zlomek energie. Jsou to BLDC motory ktere maji permanentni neodymove magnety. Spotreba je oproti starym cerpadlum o vic nez 50% mensi. Mam je na topeni nekolik let a jsou doopravdy usporna. Bohuzel take draha, ale casem se vyplati.

Napsat komentář