Komunitní energetika v Česku má zelenou! Poslanci schválili novelu

Komunitní energetika má zelenou! Poslanci dnes ve třetím čtení jednomyslně schválili novelu energetického zákona známou jako Lex OZE 2.

Novela má šanci zásadně zlepšit českou energetiku – decentralizovat a demokratizovat výrobu elektřiny a usnadnit její sdílení v rámci energetických komunit. Díky tomu můžou z výroby energie profitovat i obce a domácnosti.

Tato klíčová legislativní změna pomůže občanům, firmám i veřejnému sektoru sdílet energii z obnovitelných zdrojů a díky tomu stabilizovat své náklady na elektřinu, zvýšit svou energetickou soběstačnost a bezpečnost a uspíšit dekarbonizaci české ekonomiky a energetiky. Svaz moderní energetiky vítá, že poslanci se rozhodli jít cestou postupného zavádění energetických komunit podle zkušeností ze zahraničí.

SOUVISEJÍCÍ: Obce na Vysočině budují největší projekt komunitní energetiky

V kontextu Evropské unie je česká verze novely velmi kvalitní i díky expertní skupině Frank Bold a Unii komunitní energetiky, které do ní prosazovaly zásadní pozitivní změny. Novelu bude nyní schvalovat Senát. Účinný může být zákon od 1. 1. 2024. 

Novela v podobě, v jaké ji česká vláda poslancům předložila, ukotvuje komunitní energetiku v české legislativě a otevírá cestu jejímu rozvoji v ČR. Experti Frank Bold a Unie komunitní energetiky společně uspěšně prosazovali zejména funkční sdílení elektřiny prostřednictvím veřejné distribuční soustavy a otevřenou účast ve společenství občanům i dalším subjektům. 

“Příští rok můžeme očekávat boom komunitní energetiky – zákon je připravený kvalitně a navíc je nyní téměř jisté, že bude schválen do konce roku. Od ledna tak budou moci vznikat energetická společenství a od července potom mohou začít sdílet elektřinu,” říká Laura Otýpková, právnička a expertka na energetické právo Frank Bold.

“Po dvou letech konečně vidíme, co znamená demokratizace energetiky v praxi. Člověk už nemusí čekat, co pro něj zařídí někdo jiný, ale stará se sám – o sebe, své blízké i širší okolí. Nový zákon sice klade desítky překážek, ale nabízí i tisíce příležitostí. Češi mají velké nadání pro společné neziskové aktivity. Do roku 2030 by díky zákonu a aktivitě občanů v Česku mohla být do nějaké formy komunitní energetiky zapojena až třetina obcí a polovina občanů,“ říká Jiří Krist, předseda ENERKOM Opavsko, z. s. a člen rady UKEN.

Poslanci ve třetím čtení přijali několik pozměňovacích návrhů, které zákon vylepšují. Největší změnou je, že se energetická společenství otevírají i příspěvkovým organizacím, tedy například nemocnicím a školám.

Další dílčí změny jsou stanovení závazné lhůty pro instalaci průběhového měření nebo prodloužení výpovědní doby pro ukončení členství v energetickém společenství. Zákon nyní míří k projednání do Senátu a následně k podpisu prezidenta. 

„Přijetí novely energetického zákona je skvělou zprávou pro domácnosti, obce i firmy. Sdílení elektřiny z vlastních bezemisních zdrojů bude dlouhodobě přispívat ke zvyšování energetické soběstačnosti a tím i snižování nákladů na elektřinu. Je potřeba ocenit, že sněmovna přijala zákon poměrně rychle a bez průtahů a nastavila solidní podmínky pro start komunitní energetiky. Nyní je třeba, aby podobně racionálně se k věci postavil i Senát, kam bude zákon nyní předložen,“ komentuje rozhodnutí poslanců Martin Ander, expert na komunitní energetiku Svazu moderní energetiky. 

„Komunitní energetika představuje důležitý nástroj pro českou energetiku a pro české spotřebitele. Možnost sdílení energie z čistých zdrojů pomůže snižovat závislost Česka na dovozu drahých fosilních paliv a zmírňovat dopady výkyvů na energetickém trhu na české domácnosti, ekonomiku i obce a veřejnou správu. Důležitost komunitní energetiky vzroste také z hlediska rozvoje větrných a velkých fotovoltaických elektráren, které bude také možné zapojit do energetických komunit. Obce a domácnosti budou moci čerpat výhody těchto zdrojů a vznikne tak další motivace tyto zdroje na svém území povolovat nebo samy budovat,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Pro umožnění sdílet elektřinu je však nyní nejdůležitější, aby bylo co nejdříve založeno Energetické datové centrum a Energetický regulační úřad včas a dobře nastavil podmínky, za kterých bude registrace energetický společenství a sdílení elektřiny prováděno. Mrzí nás, že se nenašlo dostatek poslanců, kteří by podpořili oprávněný nárok obcí na výjimku z omezení hlasovacích práv v energetických společenstvích. Bude to snižovat motivaci obcí zapojovat do takových společenství další partnery, hlavně místní domácnosti. Stejně tak je škoda, že účast domácností bude zatím omezena pouze na jednu skupinu sdílení. Ale věříme, že se tuto věc podaří v dalších novelách opravit,“ dodává Martin Ander.

Pokud senátoři Lex OZE 2 schválí a návrh dostane i podpis prezidenta, bude první energetická společenství možné spustit pravděpodobně v druhé polovině příštího roku, kdy se předpokládá nastavení všech právních a technických podmínek, včetně zahájení práce energetického datového centra.

zdroj: tisková zpráva

60 Comments on “Komunitní energetika v Česku má zelenou! Poslanci schválili novelu”

  1. OT:V Ceske Trebove projel vlak cervenou a narazil do stojiciho vlaku. Strojvedouci jsou spis ohrozujici nec jistici prvek. Minimalne by mela prijit kamera do kazde kabiny s nonstop nahravanim. Strojvedouci jeste vyskocil. Nejspis neusnul, mohl to byt zamer? Mozna dezolat saboter. Chtelo by ho prosetrit.

    1. Ve skutečnosti to je 125 GW. Což je stále úctyhodné číslo, než zjistíte, že zprovoznili i 70 GW uhelných elektráren, které vyrobí více jak pětinásobek elektřiny, než nově instalovaný výkon FVE, čímž se podíl uhelných elektráren v mixu zvětší. Ale klidně jim všichni tleskejte.

      1. tak a napis taky ze tento rok budou odstavovat vice nez 100GWh ve strasich uhelkach, kdys chces teda opravovat a doplnovat spravne informace

        Cina ma uhli celkem malo a musi ho i draze dovazet, proto si stavej nove zdroje z vetsi casti mimo uhli, aby si zajistili do budoucna energetickou sobestacnost, coz je presne to o so slo puvodne i EU s greendealem, zajistit postupne snizovani zavyslosti na dovozu energii

        cina ten plan ma na 2040-50 kdy ma dojit na emisni neutralitu a dovoz energii do ciny ma klesnout pod 50%, EU ho mela take na 2040, ale valka na Ukraine to uspisila a posunula nekde mezi 2035-2040

          1. pro Cinu je ralita takova, ze ropu dovazi tankery a ze vsech stran jsou ted obkliceny Americkyma zakladnama, aktualne se vyuziva trasa mezi Indonesii a Malajsii kde maj Amici sakra hodne zakladen, a jelikos si Amici stavej zakladny i na druhe strane Jihocisnkeho more, tak se jim postupne zavira i moznost z druhe strany kde jsou Filipiny, i proto Cina zkousela vyjednat ropovod prez Barmu nebo Tahjsko, Cina moc dobre vi ze kdys se dostanou do sporu s Amikama, tak budou bez ropy

            proto je Tchai-wan porad jako Tchai-wan a ne Cina, protoze kdyby Cina neco zkusila, tak okolo Singapuru jiz neprojede jedinej tanker s ropou do Ciny a museli by obeplouvat celou Indonesii az vesmes do Ticheho oceanu, a pak smerem k Cine, a tam jim to ted Amici uzaviraj prave i mezi Filipinama a Japonskem kde se ted stavi nekolik Ameriskych zakladen na ruznych ostrovech 😀 a Rusak jim tolik ropy dodat nemuze, takze misto aby se stavelo nekolik trubek z Ruska, tak Cinan proste zapnul mozek a uvedomil si, ze mnohem snazsi a levnejsi pro nej bude se postupne zavyslosti na energiich z dovozu zbavit

            a jake to je kdys jim v Cine nekdo utne tipec, zjistili, kdys jim na cas prestavali uhli posilat z Australie, nebylo to cirou nahodou vloni? Cinan ma totiz sice velke zasoby uhli, ale hlavne hnedeho a tak nekvalitniho, ze v celkove bilanci se jim proste vyplaci dovazet z Australie to cerne na urovni antracitu, takze misto aby spalili treba 50 tun toho sveho odpadniho hnedeho, tak staci aby pro stejnou energii spalili jen 1 tunu toho Australskeho

            i proto v Cine tak rychle stavej, protoze z elektraren maj tolik odpadnich primesi do asfaltu, ze aby z nich jednou nebyla obri skladka popilku, tak stavej silnice a zeleznice, coz jim za poslednich 10 let i pomohlo v mobilite lidu po Cine

            1. pro Šaman…. Neboj ani Tchajwan ani Čína slábnoucímu Hegemonovy na špek neskočí. Dříve nebo později najdou společný zájem na opětovném mírovém sjednocení. …Můj tip je 15-20 roků.
              Jinak doufám že válka na Ukrajině je poslední velký konflikt vyprovokovaný USA a rozpoutaný pro uspokojení jejich zájmů.🇺🇸🏴‍☠️💩

                1. rusacka verbez promeni zemekouli v planetu zombies. To bude russkyj mir.

        1. Tak už jedeme v plně autonomním režimu. Silnice neprůjezdná, elektřina nejde, LTE nejde.
          Přesto topíme na 22, koukáme na záznam včerejší stíhačky biatlonu žen přes satelitní internet a pak jdeme péct cukroví v elektrické troubě. Klidně můžou nasněžit tři metry. 🖕😁🖕

                1. Já na ometání kašlu. Aspoň si vyzkouším jaké trauma prožívá runner a další když musí každý Watt platit ze sítě. Týden to vydržím když oni to musí snášet celoročně. 😉

        1. Málokdo poleze na střechu odmetat panely. Za riziko pádu to nestojí. Ještě jak takž panely čistě na jih, tam sleze sníh rychleji, ale panely na západ a východ nic moc obzvláště ve vyšších nadmořských výškách. Obecně si myslím, že do budoucna budou FVE hodně na fasádách a plotech, kde se v podstatě nemusejí odmetat. To, že dají poloviční výkon v létě zase tak nevadí, protože v létě stejně není tolik elektřiny potřeba.

              1. Kdyz bych tam dal 300 panelu, tak by to zabralo mene nez 10% pozemku. Nemam s tim problem. O plotu jsem take uvazoval, ale jsou zde silne vetry a nikde jsem nenasel navod na bezpecne ukotveni. Svisla montaz da v zime vic elektriny nez mych 25 stupnu a navic neni nutne ometat. 25 stupnu neni optimalni sklon, ale je to kompromis s ohledem na vitr.

                1. Já je mám na fasádě svisle a spokojenost… drží to dobře a žádné ometani snehu, v létě přebytky a v zimě to má své výhody … 40 panelu…

      1. Včera moje (nová vlastnosručně poskládaná FVE bez dotací) vyrobila přesně 0Wh. Není divu, když na ní bylo cca 5-7 cm sněhu a další neustále padal. Dnes je to stejné jen na FVE je 10-15 cm sněhu. Jo, když tam bylo v týdnu jen asi 3 cm sněhu a zasvítilo do toho přímé slunce, tak to vyrábělo, ale asi jen 6% nominální hodnoty. Není třeba si mazat med kolem huby, v zimě, při zatažené obloze (což bude dle předpovědi minimálně dalších 14 dní výroba z FVE není veliká až limitně nulová.

        1. Ja mam gumove koste se sterkou a hezky ten snih sundavam. Kolikrat zustane ledova slupka, tak pockam az roztaje. Staci minimum paprsku a i pri -3 stupnich casem roztaje, protoze i s ledem zacne vyrabet. Dnes nebyla zadna namraza, je sypky snih. Tak to slo nadherne stahnout. A kdyz je treba 10-15 cm snehu, tak mam snehove plastove hrablo bez kovove hrany s teleskopickou tyci s dosahem pres 5m. Behem celeho roku necham snih lezet mozna tak 5-7 dni. Jinak vzdy uklizim. Mame kryty bazen a ten se musi take odklizet. Nevim jakou zatez strecha unese, tak hrabeme i ten bazen. Ale jen kdyz je vetsi vrstva. Samozrejme ze to neni pro kazdeho vec. Ale mam to jako rozcvicku.

          1. Já jsem si to v týdnu cvičně ometl kam jsem ze střešního vylejzáku dosáhl (což bylo překvapivě daleko), ale nebudu to dělat když neustále padá další sníh. A lézt po zasněžené střeše 10 metrů nad zemí nebudu vůbec. Mám sice papíry na výškové práce, ale právě proto vím co je blbost dělat.

    1. pro Runnču….. Hahaha a už je to zase tady, zimní sezona začala a popírači fotovoltaiky mají předčasného ježiška a Matějskou 😃.
      Všechno už bylo řečeno, tak jenom porovnání z loňským rokem touhle dobou. Byla to katastrofa – snad 5 neděl tmy a vrčela mě centrála… Letos velká pohoda. Nejdříve slunečný podzim, teď je všude bílo a panely slušně dobíjí i když je zataženo…. Ometat se musí samozřejmě, ale já se práce neštítím a je to rozhodně zajímavější než smradlavá posilovna.

        1. Kdyz nejde elektrina, tak si s modernim centralnim topeni prakticky nikdo nezatopi. Ani s uhlim, ani s plynem a ani s peletami. Vetsinou jsou nutna obehova cerpadla, leda ze by byl zalozni zdroj pro obehove cerpadlo. Samotiz ma dnes malokdo. Ale tusim, ze lavrov42 ma aspon 100mm tluste trubky.
          Tak s tepelnym cerpadlem bych byl v dobre spolecnosti. Ale elektrina dnes bezi nonstop, tak o co go. A nejdele nam vypadla elektrina pred lety asi na 6 hodin.
          Jen by me zajimalo, kde ze to vypadla dnes elektrina tak dlouho? V jiznich Cechach rikali v TV to je jen v par chatovych osadach. O zamku s 1000m2 obytne plochy nic nerikali. Tak si rikam, ze bydlis v nejake chatrci a jen zvanis.

          1. Z topení celého domu jede na elektriku jedno oběhové čerpadlo Grundfos nastavené na prostřední rychlost a ventilátor kotle. Dohromady kontinuální odběr cca 50W.
            Oboje kromě agregátů a centrální UPS jištěno ještě samostatným záložním zdrojem 500W s 120Ah 12V baterií.Tzn že centrální topení půjde po odpojení veřejné sítě, poruše agregátu a vyčerpání hlavní UPS ještě dalších 24 hodin.

              1. A co je na tom divného?? Já teda nejsem projektant a zas tak o tom tolik nevím, kromě toho že to funguje, ale tak nějak laicky předpokládám, že těch pár desítek metrů bude asi o dost jednodušší, než honit vodu kilometry a kilometry trubkama v podlaze. Podle mě to co ty máš v podlaze v jedné místnosti mám já v rozvodech po celém domě.

                1. Kolik ze protopite rocne MJ? A jaky vykon ma ten kotel? Matne si pamatuji, ze jste tady psal o nesmyslne velkem vykonu a spotrebe. Tak schvalne, kolik to je.

                2. Kolik celkem protopim ročně energie nevím, je mi to jedno.
                  Kotle mám dva, padesátku na dřevo a padesátku na pelety, v provozu je samozřejmě vždy jen jeden, aktuálně používám jen ten na dřevo protože jsem až do konce listopadu jen pálil bordel a teprve teď jedu dřevo a prostě minimálně to z vnitřního zásobníku musím spálit, jinak by bylo už moc přeschlé. Takže otázkou je jestli vůbec tenhle rok peletami budu topit.
                  Kotel nyní jede tři hodiny dopoledne a tři hodiny večer, tedy když zohledníme nerovnoměrnou křivku výkonu cca 250kWh tepla denně, asi sedmdesát kilo dřeva, což je v tržních cenách asi 70-100 Kč. Což je sranda cena.
                  V domě se aktuálně nevytápí jedna společenská místnost cca 150m2 a dvě místnosti pro hosty.po 40m2 s koupelnami.Ty se budou vytápět až na svátky. Aktuální vytápěnou plochu odhadují na 700m2, z toho 500m2 nadzemních. Patro s ložnicemi je vytápěno na 20, hlavní obytné prostory na 22, koupelny na 26. Stačí takto?

                  Jimmy@ Ano je to tak, v prototypové sezóně a při plném provozu by to bylo až 100MWh. Tento rok by to mohla být ale i jen polovina – na podzim se nespálilo skoro nic.

                3. A to vse funguje s 2000 litrovou akumulacni nadobou? S obehovym cerpadelkem 50W a tepelnou ztratou 10kW na 7000m2 vytapene plochy? Jste kouzelnik nebo Baron Prasil.

                4. Akumulační nádrže mám aktuálně 3000 litrů, maximální vytápěná plocha je 700 metrů nikoliv 7000 metrů a co se týká čerpadla, byl jsem se podívat a je to „Magna1 32-100 180“.

                  Vyfotil jsem ti čerpadlo, oba kotle, akumulační nádrže, i záložní zdroj pro kotelnu, chceš to někam poslat? 😀

                  Fakt nechápu, co se ti jako nezdá. 40-100 MWh tepla mi jako málo nepřijde, 50kW kotel samozřejmě barák kde top spotřeby je 20MWh tepla v lednu bez problému utáhne a navíc jsou v něm ještě dva krby a kachláče pro občasné topení, když není třetina baráku v provozu samozřejmě stačí ho zapálit na čtvrtinu času, a že tři tisíce litrů akumulace v přechodném období stačí natopit jednou za čas, to je snad jasný, nebo ne?

                  Není mi jasné, s čím konkrétně máš problém.

            1. Odběr 50W dohromady je picovina, jen to Cerpadlo muže mít odběr až 1,41A při 230V (dle výrobce) tak pocitej troubo.. samozřejmě nejede pořad na Max ale i tak při těch metrech vytapene plochy odhaduju ze čerpadlo pojede cca na 100-150W plus ten ventilator kotle tak budeš v průměru na 200W a možná i vic… elektronika kotlů atd… ta tvoje UPS z nějaký olověný baterie té při delším výpadku el nezachrání ani náhodou… tak čau barone prasile :)))

              1. Startovací peak čerpadla nemá vůbec smysl řešit, to je úplně jinde než provoz.
                Odběr se měřil při návrhu UPS a můžu ti to klidně natočit/vyfotit. UPS je dimenzována na 24 hodin provozu.
                Co nechápu je obvinění, že si vymýšlím. Je mi naprosto jedno kolik to bere když je odchylka v řádu nižších desítek wattů Proč bych tvrdil 50W, když by to bylo 100W? Vždyť je to přece úplně jedno…

          2. Tak to opravili krátce po sedmé ráno, podle notifikace UPS. V noci opravdu intenzivně mrzlo, nad ránem přízemních skoro -11 a i teď je podle meteostanice -8.
            Musí to být pro čerpadláky opravdu prima retro zážitek. Nejdřív potmě zmrznou a když proud jde, je taková zima, že to budou vyhřívat týden nebo si to vytopí odporově za 8 Kč kWh. Prostě úžasný pokrok 😄👍

            1. Blbost, u nas sice elektrina bezela nonstop a nejnizsi teplota v noci -5,xx. Diky setrvacnosti v podlaze jsem zapnul TC az ted v 11h. Nejdrive jsem ometal snih a panely davaji pres 20% spotreby. Je pravda, ze kdo nema podlahovku, ten ma horsi podminky. Vetsina lidi co si montuje TC s dotaci si da i FVE na strechu a baterku do sklepa. Podle velikosti TC muze take topit nejakou dobu. Minimalne si muze pustit nejaky primotop. Ale dum zase tak rychle nepromrzne. Na druhou stranu si muze poridit naftovy generator z Polska. Tam se da koupit za slusne penize. 1-2x do roka na par hodin to staci. Jeden znamy bydli na samote u lesa a topi uhlim v kotli. A ma takove prenosne topeni na propan butan s bombou asi 7 kg. Kdyz jsme tam byly pred rokem na navsteve, tak to pustil a prijemne to hralo, skoro jako u krbu. Mozna by to byla alternativa k elektrocentrale.
              Jsem zvedav kolik lidi tento tyden umrzlo s nefunkcnim TC kvuli vypadku EE. Urcite date vedet.

                1. Fve jede od 9h a aktualne dava 60% spotreby TČ. Na dnesek fakt dobre. Ometeni trvalo 20 minut. Ted jdu ometat auto a odpoledne bazen. Nastesti prijde obleva. Ten bily hnus nemam rad. Na lyze uz nejezdim, tak k cemu mi je? Ted dokonce 70%

                2. stejne veskera energie na Zemi je ze slunce, vsechno ostatni je pouze zpracovani/akumulace/premena teto energie z vetsimi/mensimi ztratami…

                  .. tak proc nekdy kdyz je ta moznost nevyuzit zpracovani/premenu s co nejmensimi ztratami at uz s akumulaci nebo bez..

                3. @13G:Dovolim si zminit jeste geotermalni energii, ktera pochazi z doby kdyz se utvorila zeme. K tomu slunecni zareni moc neprispelo. Ale jinak mate naprostou pravdu. I ropa a plyn vznikly jen diky slunecnimu zareni.

    1. Už jsem na to přišel jak to chtějí udělat s elektroměry. Prostě nám je nechají a součet budou dělat v účtárně. Napřed jsem myslel, že to nejde ale udělal jsem si pár příkladů a jde to. Jsou chytří, toto už nejde napadnout. Měření energie jinak než součtově byl jasný podvod, toho se museli vzdát. Ale distribuci si mohou účtovat dál po fázích to už není energie ale doprava. Takže vlk se nažral a koza je celá. Na české kulišáky nikdo nemá. Majitelům symetrických měničů to trochu pomůže. Já nechávám asymetrický režim, pro mě žádná změna.

      1. Obavam se, ze zase prijde nekdo z ERU jako tehda Vitaskova a bude chtit presunout vic nakladu na distribuci z variabilni casti do pausalu. Tim by se platilo za distribuci nezavisle na spotrebe a tim by uspory pomoci FVE byly mensi. ERU je vicemene nastroj pro udrzeni monopolu velkych hracu. Kretinsky a Tykac asi dobre mazou a CEZ to bude mit se slevou. Tam se to naridi zhora.

Napsat komentář