Obce na Vysočině budují největší projekt komunitní energetiky

Větrné, solární a bioplynové elektrárny. Takový mix připravují obce v Kraji Vysočina v rámci projektu komunitní energetiky ENVYS. Obyvatele má do budoucna ochránit před zdražováním cen elektřiny a zajistit dostatek levné energie i poté, co v roce 2033 dojde k útlumu výroby v uhelných elektrárnách.   

„Vycházíme z analýz, že se Česká republika v roce 2026 stane z vývozce elektřiny jejím dovozcem. Zároveň má však dojít k postupnému utlumování výroby v uhelných elektrárnách. A každý z nás loni viděl, jak vysoko může cena elektřiny růst, přestože jí jako ČR stále přes 20 % vyvážíme. Výstavba nových elektráren a snaha mít elektřinu alespoň z části ve vlastních rukách je proto logická,“ popisuje Ondřej Doležal jednatel společnosti SforP, která celý projekt odstartovala.

SOUVISEJÍCÍ: Zákonodárci udělali další krok ke komunitní energetice v Česku

Podle něj je dnes realita taková, že se velké energetické společnosti v zájmu maximalizace zisků, kdy se zaštiťují „péčí řádného hospodáře,“ příliš nezajímají o dopady výkyvů cen energií na běžné obyvatele. „Budování projektů komunitní energetiky je tak jedinou obranou proti nakupování elektřiny za vysoké ceny v případě, že na trhu dojde opět ke krizi,“ říká Ondřej Doležal.

Mix obnovitelných zdrojů

Projekt ENVYS je založený na využití mixu větrných, solárních a bioplynových elektráren. Ty vzájemně vykrývají období, kdy jedna ze skupiny není vzhledem k povětrnostním podmínkám schopna vyrábět.

„Již máme podepsané smlouvy na výstavbu větrných elektráren, jednáme s jednotlivými obcemi v kraji a máme desítky zájemců. Naším cílem je vybudovat smysluplný projekt, který zajistí co největší podíl levné a čisté energie všem zúčastněným,“ doplňuje Ondřej Doležal. „Případný zisk z prodeje elektřiny pak zůstane na Vysočině a bude rozdělen mezi jednotlivé účastníky, tedy obce, firmy i jednotlivce. Podobně jako je tomu v zahraničí v podobných případech,“ dodává. 

„Projekt komunitní energetiky ENVYS je podle nás jedinou možností ochrany před razantním nárůstem ceny a trochu předimenzovanými zisky energetických společností, které jinak nemůžeme ovlivnit. Chceme spoléhat na vlastní a místní zdroje a mít alespoň nějakou základní jistotu. Zároveň vidím už dnes, že o levnou elektřinu ze zdroje na našem katastrálním území je zájem i ze širšího okolí,“ uvedla Štěpánka Trbušková, starostka obce Okrouhlička, která se projektu účastní.     

„V tuto chvíli máme podepsány první smlouvy o výstavbě větrných elektráren a další budou brzy následovat. V příštím roce a v roce 2025 se začnou uzavírat investiční smlouvy s obcemi, firmami i občany Vysočiny,“ doplňuje Doležal. 

Následně podle něj budou probíhat změny územních plánů a posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Zahájení dodávek energie je v plánu na rok 2028 a předpokládaná doba využívání je 25 let, poté budou elektrárny nahrazeny novými.

zdroj: tisková zpráva

14 Comments on “Obce na Vysočině budují největší projekt komunitní energetiky

      1. Utopie mají společně ten problém, že přestože vše na první pohled ukazuje jak se blíží jejich dosažení, na pozadí neviditelné procesy pracují přesně opačným směrem a krok před cílem utopisté najednou zjistí, že jsou dál než na začátku.
        Vezmi si třeba Západ vs. Rusko. Zahájení konfliktu v domění vlastní připravenosti, obrovské investice, válečné úsilí, diplomatický tlak, ekonomické sankce, řada vojenských vítězství… na první pohled naprosto jasná převaha, která přece nemůže skončit jinak, než oslabením Ruska a jeho porážkou, že? Prostě naprosto jasná věc.
        A přesto po dvou letech války tady Rusko stojí silnější než před dvěma lety, západní aliance se zmítá v problémech a drolí, a ukrajinská junta se vyplašeně rozhlíží, odkud přijde rána z milosti.
        Myslíš si jak drtíš soupeře a ve skutečnosti si dáváš vlastní gól a diváci, které jsi přesvědčoval o vlastní výjimečné schopnosti, už pochybují.

        A přesně to samé platí pro OZE a EV projekty. Investoři už pochybují.

            1. https://www.tradingview.com/chart/EVCok3Oj/?symbol=NASDAQ%3AGWE

              a co strasneho tam mam videt? kdys si to oddalim, tak od roku cca 2012-2013 tam vydim stoupajici trendovku, na to ze to budou vetsinou energeticke reity, tedy podniky sakra citlive na vysoke urokove sazby ktere jim sakra nesvedci, tak bych spise rekl ze se sakra dobre drzej a ten propad je na dnesni dobu hodne malej

              trendovky se stretavaj nekde v dobe rijna 2024, do te doby pokud vyklesaj na trend, tak asi par pozic dokoupim, takze dik za spekulativni nastrel, beru te jako reverzni indikator, interne si ho nazvu Maruska-runner42 😀

              to neni krach, podivej se jak vypadaj krachujici stocky, to jsou krapet jinci grafy

    1. a muzez nejak popsat ty krachujici OZE a EV projekty?

      mam akcie treba ceskeho E4U, a zadny krach tam teda nevidim, CEZ ktery v CR vlastni nejvice OZE taky nevypada ze by krachoval a diky OZE nejak stradal, Shell vykazuje kazdy rok z divize OZE taky lepsi a lepsi zisky, aktualne tusim prez 20% jejich celkovych zisku pochazi prave z OZE… ale pravda jejich zpravu jsme si prochazel tak pul roku zpet, tazke nevim jak ted aktualne na tom jsou ikdys je drzim, a o krachu jsem vesmes nikde ani necet ve spojistosti s OZE nebo EV, krom spekulaci nekterych novinaru co vesti krach Evropskeho autoprumyslu prave kvuli EV, ale spise v tom spojeni ze nemaj konkurenceschopna Ev a nesnazi se ani ty konkurenceschopna Ev vyvyjet a prodavat

  1. To, co Německu funguje už 10 let proniklo i k nám. Neslýchané… Osobně bych byl spokolený, pokud by takových komunitních ostrovů vzniklo asi tak sto. Mohly by se pak vzájemně provazovat a sdilet energii. Distributorovi by se pak platily jen státem regulované distribuční poplatky.

Napsat komentář