Autosalon v Paříži přinesl kromě elektrické Škoda Octavia také další překvapení: koncept plug-in hybridu Jaguar C-X75. Cílem původně britské automobilky bylo vyrobit nejen nejinovativnější, ale zároveň jeden z nejkrásnějších vozů této značky vůbec. Což se bezpochyby podařilo.
Koncept Jaguar C-X75 má být oslavou 75 let automobilky. Výsledkem snah konstruktérů a návrhářů je elektrický supersport, který lze nejen nabít ze zásuvky (jde tedy o plug-in hybrid), ale navíc mu i prodloužit dojezd díky dvojité benzinové mikroturbíně (zároveň je to E-REV, podobně jako Chevrolet Volt).
Čistě na elektřinu by koncept mohl ujet až 100 km. Max. rychlost je nastavena na 330 km/h a z 0 na 100 km/h by auto zrychlilo během 3,4 vteřiny. Pohonný systém sestává ze čtyř elektromotorů, každý svým výkonem 145 kW (195 koní) pohání jedno kolo. Ve středu hybridu je umístěna mikroturbína s výkonem 140 kW určená pro dobíjení lithium-iontových baterií nebo přímý pohon elektromotorů, čímž se dojezd auta prodlužuje až na 900 km.
Výsledný výkon auta je 580 kW (778 koní) a kroutící moment 1600 Nm. Interiér je vybaven třemi detailními dotykovými LCD displeji, které informují řidiče o veškerém dění v autě a kolem něj. Výsledné emise automobilu jsou pouze 28 g/km. A to nejen díky odlehčené hliníkové karoserii (z čehož 50% kovů lze recyklovat) a aerodynamickému koeficientu 0,32. Hmotnost automobilu je 1347 kg.
Plug-in hybrid Jaguar C-X75 vznikl čistě jako koncept, který má sloužit jako elegantní demonstrace všeho, čeho se podařilo automobilce Jaguar během 75 let dosáhnout. Zároveň zvýrazňuje její klíčové hodnoty – výkon, design, luxus, které budou zákazníkům podstrkovány pod nos i nadále v budoucnosti. „Jaguar C-X75 je vším, čím by měl Jaguar být,“ říká Ian Callum, designový ředitel automobilky.
Ladné křivky nového Jaguaru jsou v mnoha ohledech klíčové. Nejen kvůli aerodynamice, ale také zmíněné mikroturbíně. Ta při 80 000 otáčkách za minutu spotřebuje během stejné doby kolem 25 000 litrů vzduchu. Proto bylo třeba auto navrhnout tak, aby měla turbína vzduchu vždy dostatek. Téma turbíny je pak nastíněno také na hliníkových kolech, který vypadají jako kdyby byly vyřezány z jediného bloku. Každá mikroturbína váží 35 kg a dává výkon 70 kW při konstantních 80 000 ot./min.
Hezký počin jen co je
Hezký počin jen co je pravda. Microturbíny mi připadají jako super nápad. Třeba firma Capstone je vyvíjí a vyrábí víc než 10 let. Nevýhodu bych viděl ve velkém množtví odpadního tepla. Takže do aut bych to moc necpal, ale takhle mít třeba plynovou microturbínu za barákem, vyrábět si elektřinu a z odpadního tepla si ještě vytápět barák to by bylo panečku jiné kafe 🙂 Ale zpátky na zem, to by se ČEZu moc nelíbilo, jednak by přišel o zákazníky a taky by musel začít budovat hybridní sítě, páč co s přebytky, že 🙂
Kara je to nadherna, ale
Kara je to nadherna, ale doufam, ze u seriove vyrabeneho modelu bude extender resen jinak nez nejakou splasenou turbinou.
mikroturbiny jsou dost jako
mikroturbiny jsou dost jako extendery dost nadejne.. jednoduche, ucinne a po rozsireni i levne.
ty blááho to abych si
ty blááho to abych si spolu s takovouhle karou koupil jeste povolenku na spotrebu vzduchu… ;-)“vazne usporna technologie k oslave 75 let“
25000 l/min = 25 m3/min, 2.0
25000 l/min = 25 m3/min, 2.0 nepreplnovanym motorem ti projde pri 4000 ot/min radove 8000 l vzduchu za minutu, takze to neni tak hrozny rozdil. Turbiny funguji jinak, muzou mit dost velky pomer vzduchu, co jde mimo spalovaci komoru a jen zene generator. Klicovy je udaj 28g CO2 /km coz je 4x lepsi nez nejlepsi komercne dostupna ekoauta.
Obrázky odkazují na
Obrázky odkazují na Solarex, opravte to prosím.
Opraveno, tahle galerie je
Opraveno, tahle galerie je opravdu výjimečná byla by škoda o ni přijít!