Francie dá €1,5 mld. na rozvoj elektromobilismu

Francouzská vláda oznámila, že hodlá na rozvoj elektromobilismu dát v následujících letech 1,5 mld. euro. Půjde zejména o vybudování sítě dobíjecích stanic. Povinná bude od roku 2015 instalace dobíječek na parkovištích u kanceláří, nové obytné bloky budou muset k místům na stání budovat nabíjecí stanice už od roku 2012.  

Podle manažerů některých firemních i veřejných flotil by už do roku 2015 mohlo Francii brázdit na 50 000 elektroaut. Podle tamního ministra životního prostředí dokonce až 100 000 elektromobilů. Součástí plánu na utracení 1,5 mld. euro je také vybudování nové továrny na baterie v rámci výrobního komplexu firmy Renault za 625 mil. euro (z toho 125 mil. je vládní podíl).
Peugeot iOn
Továrna bude dodávat baterie nejen Renaultu, ale také Peugeotu a dalším francouzským automobilkám. Ročně jich vyrobí 100 000. Podle šéfa Peugeot-Citroen Philippa Varina bude mít společnost v roce 2010 na trhu čtyři malá elektrická auta. Jedním z nich bude Peugeot iOn založený na elektromobilu z JaponskaMitsubishi i MiEV.

Zároveň obě značky, Peugeot i Citroen, nabídnou malé užitkové elektrické vozidlo (nejspíš vycházející z modelu Citroen Berlingo). Renault chce mít mezi lety 2011 až 2012 na trhu taktéž čtyři elektromobily. Zároveň automobilka ujišťuje, že společně s japonskou partnerskou společností Nissan hodlá v následujících letech investovat do výzkumu a vývoje elektromobilů další čtyři miliardy euro.

Napsat komentář