Facebook odhalil svůj internetový dron

Jan Horčík - 31 Červenec 2015

Zatímco balóny Loon společnosti Google se chystají roznést internet po Srí Lance, Facebook připravuje své internetové létající drony. Solární letadla budou internet šířit pomocí laserů.internetový létající dron - solární letadlo Aquila - společnosti Facebook

Internetový solární dron společnosti Facebook bude internet vysílat s pomocí laseru
foto: Facebook

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, aktuálně ohlásil dokončení prvního solárního letadla/dronu jménem Aquila. Jde o první sluncem poháněný dron v plném měřítku. Rozpětí křídel má zhruba jako Boeing 737, tedy kolem 28 metrů. Váží přitom méně než běžné auto, tedy pod 1,5 tuny.

Internetový signál bude Aquila šířit na vzdálenost až 16 km rychlostí 10 gigabitů za sekundu. Na tuto vzdálenost se dokáže spojit s bodem o velikosti pětníku. Létat bude ve výškách 9 až 18 km nad zemí a ve vzduchu zůstane tři měsíce.

Testování dronu bude probíhat během následujících měsíců. Komerční nasazení se dá očekávat do jednoho nebo dvou let, možná i dříve. Facebook bezesporu nechce zůstat pozadu za Google, který už ohlásil, že první zemí, která využije jeho "internetové balóny Loon" bude Srí Lanka.

Facebook
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no však je potřeba leteckou smradlavou dopravu omezit kvůli zachování klimatu na planetě. Takže upřednostňujeme elektrické drony :))

novinky.cz/ekonomika/376354-amazon-to-mysli-s-rozvazkou-zbozi-drony-vazne-navrhuje-zvlastni-letovou-hladinu.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A hlavně si tam přečtěte diskuzi pod článkem, aby každý věděl, jaké blbosti se pro provoz dronů navrhují.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čím ji nahradit? Železnicí? Ano to by bylo ideální, jen musíte sjednotit svět na pár rozchodech, nebo alespoň poloviny světa, jistě by to byl 1435mm (náš, standardní) 1520mm (široký, SNS, Mongolsko, Finsko (1524mm) 1067mm(Kapský)

Tyto stroje budou výbornou náhradou za satelity, byť jejich provoz bude trochu jiný. Toto mi připadá že se bez pozemní infrastruktury neobejde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máte pravdu. Pouze je divné že na objednávkách výrobců dopravních letadel je rekordní počet, a to až do roku 2025. A tato letadla budou dopravovat cestující ještě po roce 2045.
Tak mi ta úvaha o náhradě dopravy vlaky nějak nejde do hlavy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

doprava.eurozpravy.cz/letecka/108534-drony-ohrozuji-civilni-letadla-v-londyne-malem-doslo-ke-katastrofe/


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?