Elon Musk, šéf Tesla Motors, je na mizině

Americký výrobce elektromobilů, společnost Tesla Motors, zažívá dobré časy. Nedávno uzavřela spojenectví s Daimlerem, aktuálně s japonskou Toyotou. Její šéf Elon Musk na tom ale není tak dobře. Je finančně na mizině.

Už na tiskové konferenci, při které byla oznámena nová úzká spolupráce automobilek Toyota a Tesla Motors, vypadal Elon Musk silně nesvůj. Narozdíl od Arnolda Schwarzennegera, guvernéra státu Kalifornie, kde Tesla sídlí, který se pokoušel situaci zlehčovat vtipkováním.

Faktem je, že Musk aktuálně prožívá neradostné období. Žena Justine, se kterou má pět dětí, se s ním rozvedla. „Asi před čtyřmi měsíci mi došly peníze,“ přiznal Musk v soudním spisu s datem 23. února 2010. Teď žije z půjček svých přátel.

Americký podnikatel pohádkově zbohatl na prodeji firmy PayPal americkému online aukčnímu domu eBay. Už předtím ale získal stovky milionů dolarů prodejem vydavatelské společnosti Zip2 dávnému online vyhledávači AltaVista.

Pak se ale pustil do dalších odvážných podniků. Založil , firmu zaměřenou na vývoj vesmírných raket. Tu si vybrala společnost NASA jako dodavatele vesmírných korábů po dobu, kdy budou ze služby vyřazeny současné raketoplány.

Teprve později spoluzaložil Tesla Motors. Firmu, která si vytyčila za cíl přenést elektromobilitu do všedního života. Prvním produktem je sportovní auto Tesla Roadster, dalším chystaným modelem je rodinný sedan Tesla Model S a v případě jsou i SUV a další typy automobilů. Posledním velkým podnikem Muska je společnost SolarCity, která nabízí střešní fotovoltaiku (solární elektrárny).

Tesla Motors se momentálně chystá vstoupit na burzu. Právě to by mohlo jak samotnou firmu, tak i Muska zachránit. Toyota totiž s odkupem akcií za 50 mil. dolarů souhlasila pouze pod tou podmínkou, že Tesle se úspěšně podaří vstoupit na burzu do 31. prosince 2010.

Pokud se tak stane, bude mít i Muskův podíl (81 mil. akcií) náhle hodnotu pravděpodobně několika stovek milionů dolarů. Když i jen malou část z nich prodá, bude moct poplatit půjčky a znovu žít životem neohroženého podnikatelského dobrodruha. Mimochodem, vlastní například tréninkový tryskáč české výroby Aero L-39 Albatros.

wired, foto: Tesla Motors

4 Comments on “Elon Musk, šéf Tesla Motors, je na mizině”

  1. Je zaujímavé, že keď je
    Je zaujímavé, že keď je niekto úspešný, neostáva ostatným nič iné, než okydávať.
    Z manželkou je rozvedený kde kto, ale odvahu prísť na trh s čistým elektromobilom má málokto.
    Mimochodom tá mizina je relatívny pojem…
    Spústa ľudí sa jeho majetku ani len nepriblíži.

Napsat komentář