Ekologická daň možná stoupne, možná klesne

vstoupila v platnost začátkem roku 2009. Registrace některých vozidel je od té doby zatížena poplatkem. Podle informací plánuje stát další úpravu tabulky poplatků eko daně.   
tabulka: Hybrid.cz

V současné době platí, že vozidla splňující emisní normy Euro 3, 4 a 5 lze převést bez poplatku. U automobilů splňujících Euro 2 se za převod platí 3000 Kč, u Euro 1 je poplatek 5000 Kč, u aut nesplňujících normu Euro je poplatek 10 000 Kč. Taková auta se obvykle už nevyplatí převádět, a tak bývají raději ekologicky zlikvidována.

Ministerstvo životního prostředí údajně v současné době pracuje na úpravě tabulky eko daně. Ve hře jsou dvě varianty. První počítá se zpoplatněním převodu Euro 3 automobilů na 3000 Kč, zdražením Euro 2 na 5000 Kč a Euro 1 na 10 000 Kč.

Cílem je odstranit ze silnic staré automobily, které už dnes nevyhovují jak z bezpečnostního, tak především emisního hlediska. Průměrné stáří auta v České republice je 13,7 let.

Druhý návrh počítá s tím, že Euro 3 bude zpoplatněno 1500 Kč, za Euro 2 zaplatí majitel za převod 3500 Kč, zbývající dvě položky by byly zpoplatněny 8500 Kč. Došlo by tak de-facto ke zlevnění převodů.

Věděli jste, že spotřeba automobilů v Evropě klesá, ale ČR je výjimkou?

Stovky milionů korun, které úřady takto na poplatku za převod vyberou jdou do Státního fondu životního prostředí. Ten je pak může využít dle svého uvážení, např. pro program , kde je údajně prostředků nedostatek.

O tom která varianta bude nakonec zvolena dosud není jasno. Volba by měla padnout pravděpodobně v následujících měsících.

10 Comments on “Ekologická daň možná stoupne, možná klesne”

 1. uděláme protest at se
  uděláme protest at se vláda v posraný český republice chytne za kebuli. mít 160 tisíc měsíčně a mít auto za danový poplatníky tak bych nic neřešil,ale jak může člověk výdělečně činnej,který má cca 16 tisíc,z toho musí zaplatit nájem,školu,školku,stravný pro 4 lidi z toho jsou dvě děti a ještě platit takový píčoviny jako je EKO dan. stejně je příroda v prdeli a peníze jako jsou z eko daně nebo za dálniční známky jdou vládě do kapsy,aby měli vyšší platy

 2. Honza napsal-Je to banda
  Honza napsal-Je to banda vydřiduchů!!! Se stranou zelenejch v čele, proklínám je do desátýho kolena s jejich eko výpalnym a podobnejma nesmyslama, přeju jim aby brali výplatu 18tis.korun měsíčně a z toho vyhodit 5is.kč za benzín

  Co za benzin,ale z 18000kč platit 12000kč nájemné + půjčku + ježdění do práce + stravování v práci a zjišťuji že kdybych neměl na víkend brigádu,tak jsem totálka v řiti.

 3. zdravím příznivce
  zdravím příznivce bursíkovin.Je to debilita jak se na naší vládu sluší a patří.Jeden s příkladů tohoto bordelu je,že já si koupil citroen berlingo r.v.1999 a kámoš má citroen picaso r.v.2001 motor máme oba stejný 1.8 ale eko platim já on ne.Tak co to doprdele je za bordel?Kdo mi na tohle odpoví?

  1. Pokud v jeho autě je
   Pokud v jeho autě je zabudovaný filtr pevných částic, tak je to správně. Pokud ne, měl jste si zjistit info pro zápis do VTP u směrnice EHS/ES u dealera značky, proč tomu tak je.
   Ekopoplatek je jen dalším z nástrojů vlády, jak tahat z lidí peníze a přitom se tvářit, že jde o přírodu a né o business.

 4. Je to banda debilů,ja si
  Je to banda debilů,ja si koupil Fiata Bravo 1.9D zaplatil jsem tu Bursíkovinu 3000kč.Každej nemá páni ministři na nové auto které plní euro 4 a 5 ,kdyby jste každýmu dali na takový auto peníze tak by se o tom s váma lidi začli bavit.Snad nechcete říct že třebas když si dovezu příští rok Punto 2001 rok tj euro 3 že budu platit další 3 000kč?To samé s profesákama.Politici styďte se takto okrádat dělnickou třídu lidí!!Stydím se za to že jsem Čech!!!!!

 5. Je to banda vydřiduchů!!!
  Je to banda vydřiduchů!!! Se stranou zelenejch v čele, proklínám je do desátýho kolena s jejich eko výpalnym a podobnejma nesmyslama, přeju jim aby brali výplatu 18tis.korun měsíčně a z toho vyhodit 5is.kč za benzín a platit všechny jejich vymoženosti, a aby měli peníze tak na starou škodovku a když by nechtěli dostávat pouty za bnepřihlášený auto tak by si museli vzít půjčku u providentu aby si tu škodovku mohli za 10tisíc přihlásit, moc jim to přeju těmhle největim zločincům v český republice, Babinskej, Kájínek atd. jsou proti nim troškaři!!!!!

Napsat komentář