Chcete se vydat do kilometrových hloubek v oceánech? Pokud nemáte hluboko do kapsy, za pár let to nebude problém. Firma OceanGate připravuje pětimístnou ponorku Cyclop (Kyklop) s níž se můžete ponořit až do tříkilometrové hloubky.
foto: OceanGate
Oceány a moře zabírají 70 % plochy planety Země. Z toho, jak píše na svých stránkách OceanGate, ještě 95 % oceánů není prozkoumáno. Důvod je jednoduchý: extrémní prostředí (především tlak vody) znesnadňuje podvodní průzkum.
V současné době chybí především vhodné podvodní dopravní prostředky. Malé průzkumné ponorky jsou příliš drahé, těžké, objemné a neohrabané. Brzy však může být vše jinak díky malé ponorce Cyclop od firmy OceanGate.
foto: OceanGate
Cyclop je malá pětimístná ponorka určena pro pohyb v hloubce až 3000 metrů. Důležitým konstrukčním prvkem je vypouklý průzor z borosilikátového skla umožňující 180° výhled z ponorky.
Trup ponorky o síle bezmála 18 milimetrů je tvořen speciálně poskládanými karbonovými vlákny. Jde o speciální výrobní postup, jenž vyvinula firma Boeing. Trup není díky tomu jen velmi lehký, ale dokáže také odolat tlakům až 300 barů – tedy pro hloubku 3 kilometrů.
video: YouTube
Ponorka Cyclop dokáže operovat zcela nezávisle na hladinových plavidlech. Nejsou zde žádné napájecí kabely nebo jistící lana. Palubní baterie dokáží napájet systémy ponorky až po dobu osmi hodin.
Jak můžeme vidět na přiloženém videu, ponorka klesá do hloubky přídí dolů. Posádka však může být v klidu, protože sedí na speciálních „gravitačních“ výkyvných sedačkách. Členové posádky tak mohou sedět ve vzpřímené poloze k horizontu Země, ať ponorka klesá, pluje nebo stoupá.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Peugeot představil futuristické surfové prkno
Ponorka Cyclop má být pro zájemce k dispozici během roku 2016. Avšak pokud je někomu málo hloubka 3000 metrů, stačí ještě chvíli vyčkat. OceanGate plánuje v budoucnu postavit ještě odolnější ponorku pro výlety až do hloubky 6000 metrů.
Připomeňme, že tlak vody v hloubce 6000 metrů dosahuje 60 MPa. To přibližně odpovídá závaží o hmotnosti 600 kilogramů, které působí na centimetr čtvereční plochy.
Ach ta fyzika
1 N => 102
Ach ta fyzika
1 N => 102 gramů při 1g
1 Pa => N/m2
1 m2 => 1 000 000 mm2
60 MPa => 60 000 000 N/m2 => 6 120 000 kg/m2 => 6,12kg/cm2
A nakonec udělám chybu
A nakonec udělám chybu já
6,12 kg/mm2 při jednom g
Jen pro upřesnění: 60 MPa
Jen pro upřesnění: 60 MPa odpovídá závaží o hmotnosti 600 kg působící na 1 milimetr čtvereční plochy, nikoliv centimetr čtvereční.