Plastiki, loď z PET lahví, dokončila cestu přes Pacifik

David de Rothschild, dědic obrovského rodinného bankovního impéria, přeplul společně se svým týmem Tichý oceán. V lodi Plastiki vyrobené z 12 500 PET lahví uplaval 8000 námořních mil.   

byla pojmenována podle slavné expedice dobrodruha Thora Heyerdahla z roku 1947 s názvem Kon-Tiki. Ten tehdy přeplul z Jižní Ameriky do Polynésie na jednoduchém raftu z kůry.

Ačkoliv Plastiki může vypadat jako předpotopní záležitost, opak je pravdou. Konstrukce byla do detailu promyšlená, plastové lahve byla nelepeny na pontony s pomocí ekologického lepidla a recyklované umělé hmoty. Také plachty byly vyrobeny z recyklované umělé hmoty.

Na palubě samotné lodi se to hemžilo nejmodernější technologií. Šestičlenná posádka získávala energii z malých , a elektrických generátorů poháněných speciálně upravenými . K dispozici samozřejmě měli moderní navigační systémy. Pitnou vodu údajně získávali recyklací moči.

Celkem 15 000 kilometrů urazili od března 2010 do 26. června 2010, kdy zakotvili v Sydney v . Mezitím se zastavili například na ostrovech Nová Kaledonie, Západní Samoa a další oblasti Oceánie a Polynésie. Startovali ze .

Mimochodem, v poněkud menším provedení, ale o nic méně zajímavém, chystá podobný projekt český student Alberta Fikáček. Chce přeplout Středozemní moře na vlastnoručně sestaveném katamaránu z umělohmotných lahví pojmenovaném Vichr II. Jeho pokroky můžete sledovat na webu www.nakrajsveta.cz.

Plastiki

Napsat komentář