Čína překonává sama sebe, staví gigantickou větrnou turbínu

Čínská státní společnost China State Shipbuilding na začátku letošního roku představila komponenty zatím největší a nejvýkonnější větrné turbíny pro mělká moře na světě. Zařízení by mělo dosáhnout výkonu 18 MW a o 2 MW překonat dosud největší větrnou turbínu, která pochází rovněž z Číny. 

Nová elektrárna bude mít 128metrové lopatky s regulací sklonu, celkový průměr záběru 260 metrů a plochu záběru 53 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá ploše sedmi fotbalových hřišť. Řídící technologie zajistí flexibilní nastavení nejen lopatek, ale i točivého momentu, celého modulárního převodového ústrojí i generátoru s permanentními magnety. Konstruktéři očekávají díky lepšímu rozložení tlaku snížení chvění lopatek o asi 10 % a až o 50 % se má snížit úroveň vibrací ve věži a jejích základech. Elektrárna, která dokáže vyrobit až 74 000 MWh elektřiny ročně, by ale především měla významně snížit náklady na výrobu elektřiny z pobřežních větrných farem

Vývojáři, kteří podobné obří větrné elektrárny na moři staví, se už dnes zavazují k cenám pod hranicí 56 EUR/MWh, což je zcela konkurenceschopné. Během letošního roku začne 100 mil od pobřeží severovýchodní Anglie dodávat za tuto cenu elektřinu do sítě větrná farma Dogger Bank, kterou tvoří obří turbíny Haliade X společnosti General Electric s jednotkovým výkonem 13 MW. Farma jich bude mít 300 a každá se bude tyčit 260 metrů nad hladinu moře. 

Předpoklad, že větší větrné turbíny budou vyrábět levnější energii, potvrzují i vědci z energetického institutu na Durhamské univerzitě ve Velké Británii. Turbíny samotné by se podle nich mohly teoreticky zvětšovat ještě více, protože platí, že větší lopatka získá energii z větru na větší ploše, což generuje více elektřiny. Existuje ale řada omezení, která zatím čekají na technické řešení.

Problémem je například to, že větší turbíny s delšími lopatkami se musí otáčet pomaleji. Dlouhé čepele jsou ale zároveň pružnější a je stále těžší zajistit, aby lopatky za extrémních větrných podmínek nenarazily do věže turbíny. Limitující jsou také síly působící na turbínu, což vývojáři řeší zvýšením hmotnosti, a tím pádem i zvýšením nákladů. V určitém bodě se tak výroba stává nerentabilní. Další omezení spočívají v tom, že na světě je v současnosti jen velmi málo míst s obrovskými přístavy, plavidly a jeřáby, které mohou bezpečně a spolehlivě operovat daleko od pobřeží. 

Přes tyto problémy budou podle očekávání Mezinárodní energetické agentury náklady na jednotku výkonu u větrných elektráren dále klesat a množství energie vyrobené větrem poroste. V roce 2021 vzrostla výroba elektřiny z větru o rekordních 273 TWh, což byl o 55 % vyšší růst než v roce 2020 a současně nejvyšší růst výroby ze všech obnovitelných energetických technologií.

Světovým lídrem v oboru je stále Čína, která vede v instalované kapacitě větrné energie na pevnině i na moři. Podle údajů Národního úřadu pro energetiku má Čína přibližně 26 GW výkonu v pobřežních větrných elektrárnách, tedy skoro polovinu z celosvětové instalované pobřežní kapacity. Za Čínou s odstupem následují USA, kde od roku 2021 roste větrná kapacita tempem přes 11 % za rok. Třetí je Německo, které chce do roku 2035 dosáhnout na 110 GW na pevnině a 30 GW na moři.

zdroj: tisková zpráva 

16 Comments on “Čína překonává sama sebe, staví gigantickou větrnou turbínu”

  1. Hmm 56 EUR/MWh – to je 1344 Kč za MWh bez daně. Utilizace je 40%, něco to dodává v 75%. Takže potřebuju zálohu na nejméně 25% času (reálně na 50%).

    Záloha pojede v ceně 110 EUR/MWh (protože se pořádně zdaní) – takže celková průměrná výrobní cena bude 80 EUR/MWh. K tomu si připočtu marži obchodníka – 20%, potom ještě spotřební a DPH – to je 25% a máme konečnou minimální cenu pro mě.

    Takže mi to vychází na 2880 MWh.
    Ovšem tahle cena je jen „sen“ – protože ve skutečnosti mi to za takhle „nízkou“ cenu nikdo neprodá

    1. Až se vyřeší LNG terminály a ještě postaví další OZE, tak bude ta vaše cena reálná. 50 EUR/MWh jako bylo dříve už nikdy nebude.
      Nicméně jaderky se nedostanou pod 110 EUR/MWh. Nynější politické tlačení jaderek podle mne za pár let skončí a zůstane se u OZE. Možná zůstanou nějaké jaderky rozestavěné.

      1. Jenže další OZE se nepostaví – tahle cena 56EUR/MWh počítá s tím, že se veškerá produkce prodá. Jenže už dneska jsme v situaci, kdy se v cca 10% případů nedá elektřina umístit (a to i přes přednost v síti). Takže to co ve skutečnosti skončí bude to politické tlačení OZE (prostě na to nebudou peníze).
        Položil jste si někdy otázku, jak je možné, že se po 20ti letech dotování OZE, upřednostňování OZE pořád ještě nestaví bez dotací? To jest na tržní riziko výrobce? Důvod je prostý – TCO (total cost of ownership) řešení na OZE je nad 200EUR/MWh (těch 150 nad 50 jsou přímé a nepřímé dotace – vybudování záloh, placení jejich hotstandby stavu, kompenzace za vyloučení z trhu atd…). TCO pro řešení JE+VTE+FVE je kolem 130Eur/MWh (celé základní pásmo pokrývají JE – tím se výrazně snižuje velikost nutných záloh).

                1. OZE se staveji kvuli vyhodnemu zdroji ciste energie a ne kvuli levnemu materialu. Vy mate vse tak divne obracene, dokonce zvracene.

                2. Leo:Tak ještě jednou pro delfíny, v Číně mají velký problém se smogem.Pokud budete mít např. hliník atd. na solární panely za polovinu, tak jich vyrobíte za stejnou cenu víc, a tudíž míň smogu, pokud máte drahý materiál, tak vyrobíte „velký kulový“.Limitujícím faktorem jsou hlavně peníze.Pokud tohle nechápete tak už opravdu nevím.

                3. Leo: doplnění z článku::: Limitující jsou také síly působící na turbínu, což vývojáři řeší zvýšením hmotnosti, a tím pádem i zvýšením nákladů. V určitém bodě se tak výroba stává nerentabilní.:::::Stále nechápete??

                4. 3k. A proc to pisete na mou adresu? Smerujte to na omega, ten ma pochybnosti o realizaci techto gigantickych turbin. Proc mu nenapisete, ze nema pravdu, ze Brusel svymi sankcemi prihrava Cine lacine suroviny z ruzzka protoze ruzzak musi prodavat za kazdou cenu a tim je teprve mozne ty turbiny hospodarne provozovat. Na vas obdivuji, jak vzdy vytahnete do boje s myslenkou uplne mimo. Zrejme podlehate intuici. Pokud nevite co to je, pomuzu vam. Intuice je schopnost problem ve zlomku vteriny spatne pochopit.

                5. Leo:Zkuste se znovu zamyslet na co, a jak jsem reagoval ::::: Opravdu, ale opravdu za cinskou OZE nestoji vami nenavideny Brusel. :::::!!!Ne tak docela!!!!!, Brusel(nejen) díky sankcím !!!přispěl!!! k tomu, že Čína má od Ruska levnější suroviny i na výstavbu OZE.:::Ale kličkujete slušně, to musím uznat.

            1. pro Omega… Ale to už je slovíčkaření, že… Ono když se něco staví přímo z rozpočtu a asi bude mít zákonem zaručenou výkupní cenu, tak vlastně dotace nejsou potřeba…
              A jestli chceš být přesný, tak nepiš souhrně, že se OZE nestaví bez dotací, protože JÁ stavím a určitě nejsem jediný 😉

Napsat komentář