ČEZ pomáhá šetřit strategickým výrobním podnikům

Vojenský opravárenský podnik (VOP) ušetřil během pěti let za energie 41 milionů korun. V loňském roce byly úspory rekordní.

Energeticky úsporný projekt, který od roku 2018 běží ve státním Vojenském opravárenském podniku (VOP CZ s. p.), uspořil za pět let svého trvání přes čtyři desítky milionů korun. V roce 2022 byla úspora rekordní, při zohlednění loňských cen činila 23,5 mil. Kč.

Projekt je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), VOP tak má roční úsporu garantovanou smluvně poskytovatelem, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO. Kromě finanční úspory má investice do modernizace pozitivní dopad také na vliv na životní prostředí.

Ačkoli máme v názvu státní podnik, konkurenceschopnost a snižování nákladů je pro nás stejně klíčové jako pro ostatní hráče na trhu. Díky projektu nyní platíme za energie a další provozní náklady o 18 % méně. Navíc, EPC nám každoročně zaručuje konkrétní výši úspor, podloženou transparentním energetickým managementem,“ vysvětluje Marek Špok, generální ředitel VOP CZ. Pokud by podnik ušetřil v některém roce méně, rozdíl doplatí poskytovatel. Zatím se to však nestalo, loni byla dosažená úspora o 1,7 mil. korun vyšší než smluvní garance.    

ENESA má na svém kontě více než 60 podobných EPC projektů. V průmyslu, který spotřebovává třetinu veškeré energie, je však využití energetických služeb se zárukou úspor výjimečným jevem. Vedení těchto firem, na rozdíl od VOP, často chybí potřebná odvaha pouštět se do projektů s delší dobou návratnosti, loňský pohyb cen energií a také dotační podpora však toto rozhodování zjednodušila,“ dodává Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA.

Projekt úspor ve VOP nastartovala modernizace energetického hospodářství v obou areálech podniku. Staré centrální parní kotelny byly nahrazeny novými zdroji tepla přímo ve vytápěných objektech. Součástí byla i rekonstrukce vnitřního i venkovního osvětlení, využití odpadního tepla, zateplení některých střech a instalace spořičů vody.

Výběr energeticky úsporných opatření se řídil potenciálem úspor, které přinesou. Ekologický přínos představuje roční snížení spotřeby vody o 2 000 metrů krychlových. Úspora plynu a elektřiny představuje ekvivalent 2 400 tun CO2.

Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a příp. zajištění financování projektu vedoucí k úsporám energie budov.

Zákazník nepotřebuje žádné vlastní finanční zdroje, protože realizaci postupně poskytovateli splácí z výsledných a smluvně garantovaných úspor. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí poskytovatel rozdíl. Investice do projektu metodou EPC mají návratnost 6 až 10 let.

zdroj: tisková zpráva

18 Comments on “ČEZ pomáhá šetřit strategickým výrobním podnikům”

  1. Před chvílí při rutinní kontrole nakoupených potravin jsem zjistil zvýšené záření balení těstovin s datem výroby květen 2023. NR-850 naměřil 1,8 μSv/h, což je cca 10x více, než ukazuje normálně a je to vůbec první záchyt, od doby co jídlo pro jistotu kontrolujeme. Nechci ukazovat prstem, může to být chyba měření nebo třeba studené pasterizace, ale normální to tedy není, dejte si bacha.

      1. Vůbec netvrdím, že to ten geiger změřil správně a že to má spojitost s čímkoliv.
        Nevím že to je kontaminovanou pšenicí, a rozhodně netvrdím, že to má nějakou spojitost s Ukrajinou.
        Pokud by to tak bylo, tak bych nemyslel na kontaminaci ochuzeným uranem z munice, ale na otevření EU trhu i pro pšenicí z regionů zasažených černobylskou havárií, byť třeba s nízkou kontaminací.
        Možná to je i v hygienickém limitu. Ale jíst to co „je v limitu“ rozhodně nebudeme.

    1. To vite, Cesko a cely zapad ma a hlavne mel v minulosti jine priority. S valkou v Evrope se uz davno nepocitalo. Zato rusak hromadil zbrane a munici jako nejaky maniak, ktery celou svou historii nemysli na nic jineho nez valcit, zabijet a okradat. rusak je takovy typ podivina u ktereho najdou doma stovky zbrani, naboju a vybusniny a ktery denne vyhrozuje sousedum ze je zabije. Proste narod magoru a pulmozku. Ze vy je obdivujete je podezrele a domnivam se, ze mate ve sklepe schovane take nejake vrazedne nelegalni zbrane. A nejsmutnejsi na vsem je, ze hodne pitomcu veri rusakum a papouskujou po nich, ze zapad chysta valku. Jste totalni idiot.

  2. Tisková zpráva prezentuje logiku a priority typického evropského státu 21. století, který se utápí v podružnostech. Jaká bude návratnost investice do nové kotelny je v kontextu posledních let naprosto absurdní parametr.
    Strategický obranný podnik má mít naprosto jiné priority – škálovatelnost výroby a rychlost jejího rozšíření, bezpečnost a kapacita dodavatelského řetězce vstupů, energetická bezpečnost, krizové plány…

    Naše strategické obranné podniky buď zcela zanikly, ty co nezanikly jsou zredukovány na minimum nebo soukromé a na státu nezávislé, jsou surovinově závislé na importu z nepřátelských států, energetická bezpečnost země je ohrožena… ale hlavně, že počítáte uspořené CO2.

              1. fakt nezbylo jo? to me teda vysvetli jak je mozne ze ty dve zakazky co jsem pro zbrojare v CR letos delali a udelali nam exkurzi, ukazalo ze jsou pripraveni vybabet jednu samohybnou houfnici v cca 250-300 kusech rocne, a obrnence v seriich k 600 rocne, co se malych strelnych zbrani tyce, tak tam se jede na plne obratky a vesmes na vyvoz, naboje mame taky normalne ve vyrobe a je to vesmes na vyvoz (muj bejvalej kolega primo jednu tuhle mensi fabriku na strelivo vlastni) a v Senove pokud vim taky stale vyrabej a nemeli by problem rozjet i vetsi vyrobu pokud by meli zakazky na obrnencich a treba modernizaci tanku

                aneb zase tady meles same srtacky anis bys o tom cokoliv zjistoval, proste normalni troll, nic vic nejses

                1. pripravení, akurát keď zadajú pbjednávku na materiál, polotovary, to má niekto nachystané 250-300 hlavní?

                  ráno v správach bežal riadok wagner odovzdal 2.500 ton munície,

                  tu nemajú molino na nálože

                2. A to jako jakou houfnici? Dana je padesát let stará a i v inovované verzi parametrově naprosto zastaralá. Navíc kompatibilní systémy sovětského typu byly v rámci NATO zredukovány tak, že nemá smysl ji oživovat. Dita je sice moderní, ale nejméně z poloviny splácaná z importovaných komponent. Bez ruských a čínských komponent dneska nedají dohromady ani motor podvozkové platformy.
                  A to už vůbec nemluvím o tom, že Dita je doslova kusová výroba, s nějakými velkými sériemi se naprosto nepočítalo a není na to připraven dodavatelský řetězec.

                3. tak pekne poporiadku – ani konštrukta trenčín si laufy nevyrábala sama, mali ich naobjednávaných hafo, v tuneli s nimmi robili skúšky a bola sranda keď niektorá poraskla, to bežali do archívu hľadať ako boila laborovaná náplň.
                  dana (ing Visingr) bola primárne vyrobená aby sa spotreboivali povojnové zásoby granátov, zuzanu (ing Šulc) s jej automatom o čosi rýchlejším už premmenili na západný štandart,
                  o zuzane 2 neviem nič, už som odišiel.
                  a predstavte si, že taký pohrobok koty tn konštrukta defence, ktorá má komplet dokumentáciu a nastavený systém objednávania výroby nedokáže dodať necelé dve desiatky zuzán2 ukrajine! tie stovky sú mokrý sen.

                4. Aktualni je Morana. Zda se uz vyrabi, nevim. Ale ma byt dobra a pouziva munici NATO 155mm. Klidne muzou hlavne brat od subdodavatele. Skodovka take nevyrabi vse sama.

Napsat komentář