ČEZ letos investuje do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně přes 400 mil. Kč

ČEZ letos vynaloží na investice a opravy vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně přes 400 milionů korun, téměř čtyřikrát více než vloni. Ještě o něco vyšší investice jsou v plánu i na příští rok. Souvisí to s postupnou obnovou důležitých částí turbosoustrojí, které po téměř 30 letech provozu elektrárny pomalu dosluhují.

Hlavním cílem je zajistit i do budoucna spolehlivý provoz elektrárny, která je pro českou energetiku stále významnější – kromě vykrývání ranních a večerních energetických špiček se nyní Dlouhé stráně mnohem častěji využívají jako akumulátor energie, který slouží k zajištění rovnováhy v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů

SOUVISEJÍCÍ: Elektrárna Dlouhé stráně přilákala loni přes 7000 návštěvníků

„Význam Dlouhých strání si uvědomujeme a pravidelně investujeme do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Letos a v příštím roce půjde o důležitou modernizaci zařízení obou soustrojí. Tím ale práce rozhodně neskončí, po roce 2030 nás čekají další a ještě významnější investice,“ vysvětlil ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Hlavní letošní investice se soustředí na turbosoustrojí TG2 – v plánu je například výměna statorového vinutí a vystředění celého soustrojí, upgrade hardwaru řídícího systému, modernizace buzení, oprava hydromotorů a nové vnitřní nátěry přivaděčů vody z horní nádrže do turbíny. Kromě toho se počítá i s mnoha drobnějšími pracemi, například opravou mostů na silnici vedoucí k horní nádrži, důležitá bude také instalace stacionárního jeřábu u dolní nádrže, který zajistí vyšší bezpečnost.

„Budeme opravovat velkou část soustrojí, což znamená, že musíme stator i rotor vytáhnout takzvaně na pozici, tedy na speciálně vyztužená místa v turbínové kaverně. Technicky náročná bude také oprava hřídele, která se bude provádět na soustruhu až v Plzni,“ upřesnil šéf elektrárny Ludvík Štrobl. Hřídel rozloženou na dvě části, z nichž jedna váží 28 a druhá skoro 33 tun, převezou do Plzně speciálně upravené tahače.

Práce, které začaly na počátku dubna, potrvají až do začátku ledna 2025 a budou se na nich podílet desítky pracovníků několika českých firem. Od 19. 8. do 20. 9. 2024, kdy bude odstaveno také turbosoustrojí TG1, si vyžádají kompletní odstávku elektrárny.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, regulaci napětí, stále větší význam elektrárny však spočívá ve stabilizaci soustavy, v níž stále roste podíl obnovitelných zdrojů energie.

ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu 111 milionů korun, v roce 2022 to bylo 60 milionů korun. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve. 

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má tři „nej“:

  • největší reverzní vodní turbínu v Evropě – 325 MW,
  • elektrárnu s největším spádem v České republice – 510,7 m
  • a největší instalovaný výkon v ČR – 2 x 325 MW.

zdroj: tisková zpráva

6 Comments on “ČEZ letos investuje do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně přes 400 mil. Kč”

  1. Je zajmavy že Dlouhé stráně máji kapacitu 3.7GWh. A kdyby jsme chtěli postavit podobnou kapacitu na nových úložištích od CATL, nebo BYD – což jsou LFP baterky v lodním kontejneru.
    CATL Tener má kapacitu 6.25MWh a stojí (podle pojistné smlouvy) kolem 600 tisíc dolarů. BYD MC Cube-T 6.43MWh cena mela by byt podobna. Coz sedi – LFP clanky stoji ted‘ na Ali kolem 70USD za 1Kwh, coz znamena 440000USD za 6.25MWh v maloobchodnich cenach.
    Maloobchodní cena podobného Tesla MegaPacku je ale kolem 2 milionů dolarů. Pro velky projekt můžeme odhadnout cenu CATL Tener jako 1 milion USD. Pro podobnou kapacitu jako Dlouhé stráně bylo by potřeba kolem 600 kusů. Takže jen baterky by stáli kolem 600 miliónů USD. Celý projekt by byl kolem 1 miliardy USD. Nebo 23 miliard korun.
    Zajmavy je kolik by stála stavba projektu jako Dlouhé stráně v dnešních cenách.
    Dlouhé stráně mají výhodu že s údržbou budou fungovat klidně i 100 let.
    CATL Tener má slíbenou životnost 20 let, má ale výhledy na zlevnění a velká kapacita nemusí být postavena najednou.

    1. Dlouhé Stráně dnes přes 40 mld. Kč. Menší projekt PVE Vinice je odhadovaný na 28 mld. Kč (což jak víme se stejně nedodrží) s dobou výstavby 14 let (i tady je dost možné, že to bude trvat déle). Viz mzp.cz/cz/news_20240305_Sest-lokalit-vhodnych-pro-stavbu-precerpavacich-elektraren-Ministri-Hladik-a-Vyborny-zahajili-kroky-k-vyznamnemu-posileni-akumulace-elektricke-energie

        1. Ale nasi popiraci OZE by nam nejradeji nakecali, ze DS jsou jen kvuli OZE a ze vsem elektrinu prodrazuji. Takze uz komousi vedeli, ze budoucnost energetiky v CSSR budou FVE 🙂
          Temelin/Dukuvany jsou na vyrovnavaci kapacite mozna jeste vic zavisle nez OZE. Protoze kdyz chybi vykon v siti, tak se muze spustit nejaka zalozni elektrarna. Ale kdyz je elektriny prebytek v siti, tak se to uz hur vyrovnava a JE nejde moc dobre regulovat nebo vypinat. FVE je mozne technicky regulovat dost jednoduse. Ale zatim se nenasel ten spravny mechanismus jak k regulaci pristoupit. To ale neni chyba FVE, ale chyba v hlavach vsech zucastnenych.
          Moje domaci FVE ma regulaci nastavenou na nulovy pretok a tak lze nastavit vsechny menice podle potreby. Moderni menice umi regulovat vyrobu od 0% az do 100% okamziteho solarniho vykonu. A dokazi dokonce aktivne kompenzovat jalovy vykon v distribucni siti. Menice prispivaji k vetsi kvalite sitovych parametru.

Napsat komentář