Češi se zúčastní závodu solárních kol z Francie do Kazachstánu

Už 15. června vystartuje z francouzského města Chámbery závod solárních kol jehož cíl je v kazažském hlavním městě Astaně. Je to závod expedičního charakteru, tedy bez doprovodných či jakékoliv jiné podpory.

Solární tříkolky pro závod z Francie do Kazachstánu, kterého se zúčastní také česká posádka
foto: Jan Galla

Jediným kontrolním bodem na trati je ruské město Soči, kde bude v roce 2014 zimní Olympiáda. Pozvaných 40 závodníků tak bude muset zapracovat i na přípravě trasy, kterou si volí sami podle sebe.

O tom, že je čeká náročná příprava nejen trasy, ale hlavně techniky, svědčí i délka závodu, která se bude pohybovat kolem 7300 km.

Solární kola

Za solární kola můžeme v podstatě počítat kola, která jsou z části poháněna lidskou silou a zčásti elektromotorem. Baterie je pak nabíjena ze solárních panelů, které si závodníci vezou s sebou.

Cílem závodu je tak nejen velké dobrodružství a kazažská Astana, ale i propagace jednoho z možných způsobu budoucí dopravy, který by byl čistý a ekologicky šetrný.

Český solární tým

Jedním z týmů, který se závodu zúčastní bude i ten český. Bude jediným nefrancouzsky mluvícím týmem. Karel Šebela a Honza Galla si získali pozvání pořadatelů díky svým předchozím solárním cestám, které už absolvovali.

Na letošní závod se ale připravují s maximální pečlivostí a spolupracují s předními firmami ve svém oboru.

Tříkolky jim staví uherskobrodská firma Azub, o solární panely se stará Solartec z Rožnova pod Radhoštěm, oblečení zajišťuje High Point a vozíky staví například nedakonická Nitara.

Jen s tím nejlepším vybavením lze totiž přemýšlet o zvládnutí celé akce v termínu, který si kluci sami zadali, a to je 40 dní. Čtyřicet dní na 7300 km, tedy více než 180 km denně – s plnou polní.

Pokud jejich snažení chcete sledovat, pak na webu www.czech-solar-team.com a nebo na www.facebook.com/CzechSolarTeam.

Závodní tříkolku s plnou solární výbavou budete moci vidět například na pražském cyklistickém veletrhu FOR BIKES ve dnech 5. – 7.4.2013 nebo během některé z akci Evropských dnů Slunce, které se budou konat v rámci celé České republiky od 1. do 19. května.

tisková zpráva

2 Comments on “Češi se zúčastní závodu solárních kol z Francie do Kazachstánu”

Napsat komentář