Brammo představuje elektrickou motorku Empulse

Americký výrobce elektromotocyklů Brammo má prozatím na trhu model Enertia. Nyní firma představuje novinku s názvem Empulse.   

elektromotorka Brammo Empulse elektromotorka Brammo Empulse elektromotorka Brammo Empulse

Při srovnání Enertia a Empulse je krásně vidět, jaký skok elektrické motorky prodělaly během posledních pár let. Zatímco Enertia odpovídala na pohled i praktické zkušenosti spíše 125ccm malé motorce, Empulse už se vzhledem i vlastnostmi vyrovnává motocyklu s motorem o objemu 750 ccm.

Brammo se s chutí účastnilo závodů elektrických motorem TTxGP na ostrově Isle of Man minulý rok, kde dovedlo své technologie k dokonalosti. Ba co víc, všechny nabyté zkušenosti a dovednosti vedly k tomu, že Empulse je dokonce levnější než Enertia. „Snažíme se najít dokonalou rovnováhu mezi výkonem, hmotností a ovládáním,“ svěřil se magazínu Wired Craig Bramscher, šéf firmy.

Brammo si kvůli tomu muselo vyvinout vlastní baterie, díky čemuž dosahuje Empulse dojezdu až 160 km při max. rychlosti 160 km/h. Hodina jízdy po dálnici takovou rychlostí zatím není moc, ale pokrok je to zřetelný. Motor má výkon 50 koní, motorka váží 177 kg.

Empulse se začne ve Spojených státech prodávat od začátku roku 2011 ve třech různých verzích. Všechny bude možné, podobně jako předchozí model Enertia, koupit v obchodech Best Buy. Tři různé verze se budou lišit pouze kapacitou baterií, a to 6,0 kW (Empulse 6.0) s dojezdem 100 km, dále 8,0 (130 km) a 10,0 (160 km).

Cena začne na 10 000 dolarech, v hrubém přepočtu 200 000 Kč. Nejdražší model bude stát 14 000 dolarů, asi 280 000 Kč. Díky daňovým úlevám a dotacím může ale v jednotlivých státech USA cena pro případné zájemce povážlivě klesnout, a to až na polovinu u nejvýkonnějšího modelu.

One Comment on “Brammo představuje elektrickou motorku Empulse”

Napsat komentář