Avion – auto se spotřebou 2 l/100 km z roku 1984

Před 26 lety postavili Craig Henderson a Bill Green automobilu s extrémně nízkou spořebou. Jmenoval se Avion. Doufali, že jej prodají automobilkám dychtícím po šetrných autech. Jenže se spletli. A tak Henderson další čtvrtstoletí svůj Avion vylepšoval.   

Nedávno s ním podnikl výlet z města Blaine ve státě Washington do . Ujel 2365 km, přičemž spotřeboval 47,318 litrů nafty. Nemusel ani jednou doplňovat palivo a dosáhl tak úctyhodné spotřeby 2 l na 100 km.

Henderson a Green postavili své tak, aby splňovalo dvě základní podmínky pro nízkou spotřebu: minimální hmotnost a vynikající aerodynamika. Avion váží 680 kg. Využívá hliníkový rám s minimem oceli (jen vpředu a vzadu kvůli bezpečnosti). Karoserie je vyrobena z .

O pohon Avionu se stará 800cc umístěný vzadu pohánějící zadní nápravu. Řazení obstarává pětistupňová převodovka. Aktuálně se Hendersonovi podařilo získat díky sponzorství Goodyear nové s nízkým valivým odporem, které ještě o něco zlepšily spotřebu. Henderson by si rád splnil sen a dosáhl alespoň omezené výroby Avionu.

Wired, foto: Wired

4 Comments on “Avion – auto se spotřebou 2 l/100 km z roku 1984”

Napsat komentář