Autobusy v Číně budou jezdit na elektřinu, rozšíří dobíjecí stanice

Čína letos zdvojnásobí počet měst, kde se začnou zavádět šetrné dopravní prostředky v hromadné dopravě na rovnou dvacítku. Autobusy do zásuvky mají pomoci k rozšíření dobíjecích stanic pro auta na elektřinu.

Elektrické autobusy byly nasazeny v Pekingu v době Olympiády v roce 2008. V současné době slouží na běžných linkách ve městě. Ujedou až 80 km jedno nabití, plné dobití pak trvá čtyři hodiny.

Peking hodlá během letošního roku nasadit dalších 250 elektrických autobusů. V celé Číně ale stát podporuje přechod veřejné dopravy na šetrné autobusy, ať už čisté elektromobily nebo plug-in hybridy.

Jejich výhodou je, že mají vždy pevně dané trasy. Snadněji se pak plánuje dobíjení. Stát a jednotlivé municipality proto chystají výstavbu dobíjecích stanic, které posléze mohou sloužit nejen autobusům, ale také osobním elektrickým autům.

Čína by měla zavést podporu pro nákup osobních elektromobilů ještě tento měsíc. Kromě klasických dobíjecích stanic se počítá s využitím také výměnných stanic pro baterie. Autobusy s výměnnými bateriemi převážejí aktuáně návštěvníky Světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji.

Právě v Šanghaji má vyrůst během letošního roku vyrůst 400 dobíjecích stanic podél silnic a sedm až deset velkých dobíjecích stanic. Kromě toho každé z 20 vybraných měst bude muset mít minimálně 1000 vozů jezdících na alternativní typ pohonu.

chinadaily

Napsat komentář