Akutní nedostatek plynu nehrozí, Česko je připraveno

Přestože riziko zastavení dodávek ruského plynu tuzemským odběratelům stále trvá, katastrofického scénáře se zatím obávat nemusíme. Česko by po uzavření kohoutů aktivovalo připravený krizový postup. V minulosti už přitom u nás došlo ke dvěma případům vážného narušení dodávek. Co by se dělo při omezení či úplném zastavení dodávek plynu?

Podmínky a pravidla řešení stavu nouze v plynárenství a způsob zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu určuje zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) a vyhláška č. 344/2012 Sb. Ta rozděluje zákazníky do deseti odběrových skupin – A, B1, B2, C1, C2, D, D1, D2, E a F – a definuje deset odběrových stupňů. Domácnosti se nacházejí ve skupině F a přerušení dodávek plynu nastane až po vyhlášení havarijního odběrového stupně (fakticky jde o jedenáctý nevypsaný stupeň), který má za úkol zachovat minimální provozní akumulaci plynárenských sítí k jejich budoucímu zprovoznění.

„Stupně jsou vyhlašovány tak, že je možné vyhlásit vyšší odběrový stupeň bez předchozího vyhlášení stupně nižšího. Jinými slovy – lze se dostat hned třeba na sedmý stupeň. Postupné omezení spotřeby v rámci jednotlivých skupin má zamezit výpadku dodávky všem odběratelům a tím předcházet mnohem větším škodám,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.

Zatímco odstavení odběrných míst je otázkou chvilky, jejich připojení je složitější. V případě zastavení celé plynárenské soustavy by opětovné připojení všech odběrných míst trvalo řadu měsíců (experti odhadují až 24 měsíců), protože není možné plyn ke spotřebitelům pustit jen tak bez předchozích kroků.

Dodávky byly narušené již dvakrát

Historicky zaznamenalo Česko dva případy vážného narušení dodávek zemního plynu – poprvé v lednu a únoru 2006, podruhé v lednu 2009. Zákazníci to však nikdy nepocítili, neboť zvýšenou těžbou plynu z podzemních zásobníků plynu a reverzním tokem plynu z Německa se podařilo zajistit zásobování všech zákazníků a nikdo nemusel být ve spotřebě omezen. Navíc koncem roku 2017 vešlo v platnost nařízení Evropské unie, které má zajistit solidaritu a spolupráci, dojde-li k přerušení dodávek plynu, a vymezuje pravidla společného postupu sousedních členských států EU a jejich vzájemnou pomoc.

SOUVISEJÍCÍ: Jak v Česku snížit spotřebu zemního plynu

Činnosti při omezení distribuce plynu fungují na základě kázně zákazníků. Dispečink provozovatele distribuční soustavy má možnost jak dálkově, tak fyzicky kontrolovat odběry. Při přerušení distribuce plynu dochází k uzavírání hlavního uzávěru plynu za účasti odběratele.

Jak by se snížila spotřeba plynu po omezení

Spotřeba zemního plynu v Česku v loňském roce výrazně vzrostla – o 8,5 % na 9,43 miliardy metrů krychlových. Denně se tak v průměru spotřebovalo 21 milionů krychlových metrů plynu. Pokud by byl vyhlášen až desátý odběrový stupeň, klesla by denní spotřeba přibližně na 7,5 milionu krychlových metrů. Během loňského roku klesl počet odběrných míst o 8 tisíc na 2,82 milionu. Pokles je viditelný hlavně u domácností – o 8,4 tisíce na 2,605 milionu odběrných míst. Jde o předzvěst toho, že domácnosti začaly šetřit a plyn třeba nahrazovaly jiným topivem. I přesto jsou domácnosti významným odběratelem plynu, a to nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody.

V ruském zájmu není omezovat dodávky

Přestože Česko odebírá drtivou většinu plynu fyzicky z Ruska, smluvně plyn k odběratelům proudí z Německa. Aby došlo k úplnému omezení dodávek plynu, pravděpodobně by muselo Rusko úplně zastavit dodávky plynu do Evropy. „Tento černý scénář však nyní nehrozí. Rusko je ekonomicky silně závislé na prodeji ropy i plynu. Občasná prohlášení o neobjednání kapacit se týkají dokupování, dlouhodobé dodávky jsou stále plněny. Čistě teoreticky by mohlo dojít ke snížení dodávek, a pokud by se to stalo, plyn by začal proudit z tuzemských zásobníků,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello. Protože před nedávnem skončila topná sezona, nebyla by spotřeba obrovská. Za běžného stavu léto slouží k tomu, aby se zásobníky naplnily až po okraj, což se nyní také děje v celé Evropě. 

Situace aktuálně nevypadá tak dramaticky, jak se někde zbytečně prezentuje. Je třeba si uvědomit, že omezení dodávek by znamenalo použití politické zbraně, a to by v případě válečného konfliktu na Ukrajině nastalo opravdu až jako jedna z posledních možností. Navíc by to pro Rusko z ekonomického hlediska znamenalo velký problém, protože jeho závislost na příjmech z prodeje nerostných surovin je opravdu značná.

zdroj: tisková zpráva

18 Comments on “Akutní nedostatek plynu nehrozí, Česko je připraveno”

  1. Vidím že trolove jsou tady pořád. Podle mého je hlavně v klidu ten kdo má Tesla solar roof+batteripack Plynokotelnici mají smůlu,ale to věděli už dlouho a tak se nemají na co vymlouvat. Mimochodem když jsem zmínil baterie, tak když jsem tady byl naposled vyjadřil jsem se že QS pod 100 USD dloho nebudou, omlouvám se, bylo to fomo kterému jsem podlehnul, ale awerage down to jistí a dnes za 13 USD jsou myslím skoro zadarmo.

  2. Plné zásobníky vydrží zhruba na 2 měsíce normálního zimního odběru. Pokud rusové plyn vypnou nám i ostatním státům v Evropě, tak z jiných států nedostaneme nic. Fiala hovoří o evropské solidaritě, ale okolní státy budou mít sami málo a v případě výpadku s okolními státy nemáme smlouvu, že by nám něco poslaly.
    Odběrové skupiny jsou sice hezké, tzn, že první se vypne průmysl a lidi přijdou o práci, ale v případě dlouhodobého výpadku, dojde i na domácnosti. Jen plyn nedojde za 2 měsíce, ale za 4 měsíce.
    A pokud se odvzdušní soustava, tzn. lidi nechají puštěné plynové spotřebiče, tak znovunatlakování bude znamenat chození od plynoměru ke plynoměru a může trvat i několik let.

    1. 2 mesice jsou v zimnim obdobi, a jen v pripade ze pojede vsechno tak jako pri beznych cenach, vec se ma tak, ze aktualne j ev CR spotreba plynu cca 30% pod prumerem, proste proto ze nektere podniky kvuli cenam plynu proste stojej, respektive ty provozy ktere byli na plynu zavysle fungovanim, take spousta domacnosti zacala ten plyn setrit

      pokud by nastala situace ze do CR prestane proudit plyn, tak samozrejme zacina skrceni plynu pro prumysl, energetiku, tech stupnu vypibani je tusim 8, a prumysl je hned tem prvni, tedy ten ktery spotrebuje cca 70% plynu v CR, takze razem by spotreba plynu klesla na cca 30% normalu, je celkem jasne ze stejne tak by se prestalo z plynu vyrabet elektrina, coz je cca 10%, takze ciste prakticky, co se tyce tepla, tedy teplarny a domacnosti topici plynem, a vareni v domacnostech a restauracich/jidelnach atd…., tak by CR naprosto vpohode vydrzela klidne celej rok jen na plyn ze zasobniku ktery tam ted aktualne ma

        1. jeste pripoctu nebo spis odecti energetiku, hned v druhem stupni odspodu na vypnuti je i energetika, takze dalsich cca 10%, nema smysl vyrabet z plynu elektriku kdys ji mame nadbitek a nejsme na elektrine z plynu nijak existencne zavysli

          a plyn by samozrejme nedosel, proste by plyn proudil odjinud, ono se staci podivat jak s cenou ted hejbe (smerem dolu, nikoliv nahoru) nadbitek LNG v terminalech 😀 CR si plyn nevybira uplne stekjne jako si spotrebitel nevybira odkud pochazi elektrina, je to jen papirovej vyber

          Rusak navic moc dobre vi, ze vypnout celou Evropu by pro nej znamenalo problem, nemel by ten plyn jak presmerovat ve vetsi mire jinam, i ty tankery na LNG mu zacinaj dochazet, pac vlastnene primo Ryskyma firmama ma pouze 3, zbyle jsou v pronajmu, a postupne jim ty firmy ty pronajmy ukoncujou 😀 takze i takova ta teze nekterych hateru ze tankeru na LNG by bylo malo, tak to neni uplne pravda, je jcih dostatek a ty firmy ted pomalu prechazi pronajmove prave na mozne dodavky pro Evropu

  3. Názorná ukázka manipulace v duchu progresivismu posunem významu termínu.

    Pro konzervativce znamená slovo „připravenost“ schopnost vyrovnat se s mimořádnou událostí.

    Pro levicové progresivisty, kteří zlikvidovali evropskou energetiku, znamená „připravenost“ plán, kdo a co umře jako první a co jako poslední.

Napsat komentář