Tesla Model S má vlastní světové závody elektromobilů

Jan Horčík - 14 Březen 2016

Závody elektrických formulí Formula E získají brzy dalšího souputníka. Je jím nový světový šampionát Electric GT World Series v němž bude závodit 10 týmů. Jezdit se bude pouze s elektromobily Tesla Model S.auto elektromobily Tesla Model S

Elektromobily Tesla Model S se stanou prozatím hlavními a jedinými závodními vozy nové světové série závodů elektromobilů Electric GT World Series
foto: Tesla Motors

Závody vstoupily do druhého ročníku a pomalu, ale úspěšně se jim daří propagovat elektromobilitu po celém světě. Ale soutěž má i mnoho kritiků, kteří poukazují především na časové a rychlostní limity těchto závodů.

Electric GT World Series je světově první 100% elektrický šampionát GT. Jezdit se začne v roce 2017 a zúčastní se ho 10 týmů, podobně jako u Formule E. Všechna auta budou založena na sériově vyráběném elektromobilu Tesla Model S.

Konkrétně jde o typ Tesla Model S P85+, který se shodou okolností teprve nedávno přestal prodávat a nahradila jej verze P90D. Nový šampionát má podporu jak FIA, tak Španělské královské federace motorových sportů. Přesto ale prozatím nejde o oficiální FIA závod.

Agustin Payá, technický ředitel soutěže a sám závodní řidič elektromobilů, již vozy testuje na F1 okruzích v Barcelona Catalunya a Madrid Jarama. Verze P85+ byla podle Payá zvolena pro obecně lepší závodní charakteristiky pohonu zadní nápravy než u pohonu všech čtyř kol a také snazší opravy.

Jeho parťákem v celém projektu je filantrop, podnikatel a softwarový inženýr Mark Gemmell. Ten magazínu Transport Evolved potvrdil, že celá idea se zrodila na minulém ročníku Monte Carlo e-Prix.

Gemmel se sám označuje za velkého obdivovatele Elona Muska, jeho společnosti Tesla Motors a všeho co dělá pro rozvoj udržitelné dopravy.

Podobně jako Formula E, také Electric GT World Series bude cestovat zeměmi po celém světě. Závodit se ale nebude v ulicích měst, nýbrž na skutečných závodních okruzích. Jedná se už mimo jiné i o takových místech jako Nürburgring, Estoril nebo Donnington Park.

Závod bude trvat vždy celý víkend a akce by se měly vždy stát takovými velkými festivaly technologií a inovací. Zakladatelé závodů připoušít, že v budoucnu by se mohly závodními vozy stát i elektromobily dalších značek.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Will Smith má MODEL X !!

blesk.cz/clanek/celebrity-svetove-celebrity/380220/to-se-hvezdam-nepovedlo-moc-tesne-teplaky-odhaleny-piercing-tam-dole-a-hrisna-lahev-vody.html?kapitola=448346

Obrázek uživatele DomoKun

Wow, díky jak blesk nesnáším tak tohle mě celkem dost potěšilo :)

---

Ocením jakýkoli tip od "Priusáře" :)

mě se to líbí. Každý tým krom pneu dobije baterii, tak jako se dolévá benzín - akorát tady to budou minuty (odhad 5-15min). Může být celkem i zajímavé jak se s "rychlodobíjením" jednotlivé týmy poperou - hlavně bych jim tady nic nepředepisoval a nedával žádné limity.

---

cca 180tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná půjde právě o to... nepřepálit, ale vydržet až do cíle.

Obrázek uživatele JIP

Tak to jsem zvědav zda/jak budou řešit poměrně rychlé přehřívání Tesly na závodním okruhu.

---

Můj článek o tom jak jsem navštívil Tesla Motors ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Omezeni výkonu po několika minutách z 320ti na cca. 160kW určitě závodníky zpomalí, ale může to být jedno, pokud budou mít všichni stejné vozy se shodným omezením. Jako majitel verze P85+ musím ale říci, že i po omezení výkonu rozhodně není vůz žádný lenoch.

Obrázek uživatele PaRi

Píšou, že vozy budou na základě sériových P85+. Z toho předpokládám, že nějaký tuning povolený bude.

K tomu přehřívání: pokud byste dlouhodobě šlapal na krk sériovému vozu, taky se nebude tvářit nadšeně...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tiez ma to napadlo. v manuali Tesli sa pise ze nie je vhodna na taketo pouzitie teda ak skutocne pojde o seriove verzie, moze to byt aj fiasko.
priznam sa ze som v nieco taketo dufal ale mohlo by to byt viac o vytrvalosti a aj s nejakym rychlodobijanim ako ma skoda na autobusoch za 5 min a frcime dalej.

No co, v pitstopu budou měnit kola a baterie: https://www.youtube.com/watch?v=H5V0vL3nnHY
:)

---

Shell go to hell. TESLA RULEZ

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily