Rezervujte si nový Nissan Leaf, získejte hodinky Apple Watch jako dárek!

Jan Horčík - 08 Září 2017

Aby si Nissan ověřil zájem o svůj nový elektromobil, nabízí v USA při rezervaci a následném nákupu auta jako dárek chytré hodinky Apple Watch Series 2 nebo kameru Go Pro HERO5 Black.auto elektromobil Nissan Leaf nová generace druhá

Nový Nissan Leaf bude v Evropě prodeji od začátku příštího roku, nabídne dojezd 378 km
foto: Nissan

Výroba nového elektromobilu Nissan Leaf začala v japonské továrně Nissan v Oppamě už v úterý. V továrně Smyrna v americkém státě Tennessee a v britském Sunderlandu se auto začne vyrábět do konce roku.

Nissan v souvislosti se započetím výroby nové generace elektromobilu Nissan Leaf připustil možnost jejího zvýšení. Pochopitelně jen pokud bude dostatečná poptávka.

Redakce Hybrid.cz je toho názoru, že poptávka po druhé generaci Leafu bude vyšší než po původní verzi elektromobilu Nissan Leaf. Té se za šest let globálně prodalo necelých 300 000 kusů, v průměru tedy 50 000 za rok.

Nový Nissan Leaf ale přináší za stejnou cenu jako minulá generace výrazná vylepšení po všech stránkách, od dojezdu přes komfort až po první možnosti autonomního řízení.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

"Výroba nového elektromobilu Nissan Leaf začala v japonské továrně Nissan v Oppamě už v úterý. V továrně Smyrna v americkém státě Tennessee a v britském Sunderlandu se auto začne vyrábět do konce roku."

Výroba už začala, to se dobře poslouchá. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Neplatí to omezení rychlosti 144 km/h jen pro Japonsko s tím, že v Evropě to bude vyšší?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Kolik je u nás Leafů?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ŕekl bych několik set. To omezení je podle mě stejné jako u nynějšího modelu, akorát napsali skutečnou rychlost místo tachometrové.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Všem, co chtějí či koupí NL2 (nissan leaf 2) gratuluji. A se 40kovou bat. je to již dnes po celé ČR super.
Těm, co EV nekoupí děkuji páč nám nebudou u stávajících nabíjecích míst zaclánět.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Policie odmítá měřit a chytat dieselová auta bez DPF

auto.idnes.cz/filtr-pevnych-castic-emise-mereni-uamk-dhx-/automoto.aspx?c=A170907_153544_automoto_fdv

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

mělo by se tu více psát o tom co svými produkty napáchal konzerv fauvé :((

Policie odmítá měřit diesely bez filtrů, podle kritiků se jen vymlouvá

zpravy.idnes.cz/praha-kontroly-dieselu-bez-filtru-pevnych-castic-f7f-/domaci.aspx?c=A170904_093639_domaci_hell

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V zahraničí nemá emisní mechanik zájem na tom, aby byla auta vyhovující, protože jeho výdělek je nezávislý od výsledku kontroly a nemá žádnou vazbu na majitele STK !!

Kdežto v Česku pravidla nastavena tak, když vozidla emisně nevyhovují, přijde podnikatel provozující STK o 3/5 svého zisku. A protože je kontrolor zaměstnancem majitele STK, nechává emisní mechanik vozidla procházet jako vyhovující i když mají vybouraný filtr a manipulovaný software vozidla...

zpravy.idnes.cz/praha-kontroly-dieselu-bez-filtru-pevnych-castic-f7f-/domaci.aspx?c=A170904_093639_domaci_hell

Obrázek uživatele Alien5

Jinak se zjistilo asi ze leaf 2 je vlastne lepsi facelit ma totiz zaklad stejnej cumak a zadek je jen jinej.Me uz to na tech spy foto pripadalo a ted se mi to potvrdilo..

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Ano, velmi povedený facelift. Zákazník získá za stejnou cenu o 40% větší dojezd, větší kufr, různá další vylepšení a podle mě i podstatně hezčí vzhled...
Kdo čekal zázrak, nepochybně je zklamán ;-)

Osobně jsem trochu zklamán z očekávaného zakonzervování cenové politiky. Pravda máme tu větší baterii, ale zas po 7letech výroby se už nedá mluvit o tom, že by již nebyla výroba elektromobilu a další vývoj plně optimalizována. Pokud příští rok přijde ta 60kWh baterie tak lze čekat že určitě bude za více či méně tučný příplatek. V každém případě se mi zdá že Nissan s cenou Leafu minimálně do roku 2020 nijak významně směrem dolů hýbat nehodlá. Tudíž jediný kdo zatím prohlásil že by chtěl s cenou/dostupností EV něco výraznějšího udělat je VW a to až taky po roce 2020.

Tak už jste to konečně pochopili?

Už před asi 2 lety jsem tu psal úvahy, že EV bude vždy dražší než srovnatelný spalovák. Možná to z dnešních diskutujících nikdo nečetl. Důvodů je víc, od (ještě hodně dlouho) relativně malosériové výroby přes pořád vysokou cenu baterek (to se časem může změnit) až po nedostačující kapacity výrobců baterek (těch bude s rozšiřující se elektromobilitou nedostatek pořád). A i kdyby všechny tyto důvody zanikly, tak tu bude pořád cca 0,00-0,60Kč/km u EV proti 2,00-2,50Kč/km u spalováku a nižší náklady na údržbu EV. Výrobce EV by musel být blázen, aby nabízel EV za stejnou cenu jako srovnatelný spalovák. Základním úkolem každé firmy, automobilky nevyjímaje, je maximalizovat zisk pro majitele, resp. akcionáře. A těžko by vedení automobilky dokázalo zdůvodnit majitelům, proč prodává EV levněji, než by ho mohlo prodávat. Provoz a údržba EV vychází prostě levněji než spalovák - takže je tu prostor pro vyšší prodejní cenu samotného EV. Hodnotu čehokoli, tedy i auta, zejména za účelem srovnání, tvoří komplex jeho ceny, provozních a údržbových nákladů. Nabízet EV za srovnatelnou prodejní cenu jako spalovák, to je de facto totéž, jako prodávat EV pod cenou. A do toho žádný výrobce nepůjde. Navíc pokud by došlo k významnému poklesu ceny EV, tak výrobci spalováků budou pod tlakem a budou muset jít pod dnešní ceny, což je další efekt v neprospěch cenové konkurenceschopnosti EV.

Prostě smiřte se s tím, že cena EV bude vždy vyšší než cena spalováku se srovnatelnou výbavou. Změnit by to mohly jen regulatorní zásahy od zákazu vjezdu spalováků do měst až po úplný zákaz jejich prodeje. Pro masy, jak někteří pořád doufají, to není a nebude.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

"Zakonzervování cenové politiky" jsem pochopil v momentě, kdy ještě samostatné Mitsubishi se raději postupně vytratilo z trhu BEV, než aby iMiEV nějak faceliftovalo, aspoň co se týče konektivity a podobných srágorek, a šlo s cenou dolů u už vyvinutého a výrobně zajištěného vozidla...
Tj. můžeme očekávat za stejnou/podobnou cenu lepší vlastnosti (BMW i3, VW e-Golf, a teď nejlépe Leaf). Faktické zlevnění těžko.

Předpokládám, že až přijde 60kWh Leaf, bude o pár chlupů levnější než Bolt...

Žádná automobilka nám nemůže dodat, to, co nám VW slíbí :-)
Nelámu nad nimi hůl, uvidíme, zatím jsou to jen řeči...

Tak samozřejmě od VW lze očekávat leccos. Nicméně pokud chce kdokoliv splnit výpočet flotilových emisi pro rok 2025 bez sankcí, což je podle dnešních propočtů oněch všeobecně proklamovaných 25% produkce v elektrice tak vidím jen dvě cesty. Prostě to nesplnit a vyjednat výjimku, protože ty sankce asi budou mastné a nebo uvést vozy dle té rádoby specifikace VW tj. dojezd 500km (NEDC stačí) s cenou dnešního lepšího dýzlu. Já osobně předpokládám v EU ještě velký tlak pro první variantu. Na druhou stranu Čína a dost možná i USA jsou už rozhodnuti že zde tato varianta u nich nepřipadá v úvahu.

Asi jsem tím chtěl říci že pokud má být dosažitelná ta očekávaná produkce v elektřině tak 2020 mi přijde jako nejvyšší čas udělat významný skok v ceně (technika problém není a vlastně nikdy ani nebyla) jinak to už nemohou dohnat. No a vzhledem k dosavadním velkohubým prohlášením Nissanu bych čekal že i v tomto by měl být leaderem. Protože jestli se nepletu tak ani uvažované ztrojnásobení prodejů u nového Leafu mu k cíli 25% produkce rozhodně stačit nebude.

Myslím, že za chvíli zmizí z inzerce v Německu ty nejeté stávající modely Leaf 30 kW za celkem zajímavé peníze (520k bez DPH).

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

To by mě zajímalo, když v Oppamě právě přecházejí na výrobu nového Leafa a ve Smyrně a Sunderlandu mají přejít do konce roku, do jaké míry se ještě vyrábějí "staré" Leafy - ty pak budou muset prodávat s velkou slevou?

Obrázek uživatele Kuk

Ano je to přesně tak, po tom předlouhém čekání na Leaf 2 tu máte jenom Leaf 1,5. Jó takhle měl vypadat Leaf 1 už vod začátku, i s tou větší baterkou! Jinak mám pocit, že konstrukce baterky se od L1 moc nezměnila.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Podle čeho se dá poznat, že ee konstrukce baterie nezměnila?

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zkuste třeba 3:20:
youtube.com/watch?v=9gb6KQYc3dk
Zvenku vypadá battery pack velmi podobně. Nejsou na něm žádné příruby pro připojení externího kapalinového chlazení/ohřevu. I na všech ostatních fotkách to vypadá, že články jsou na sebe nahustěné. Tedy bez jakéhokoli podpůrného chlazení (nebo ohřevu). Tudíž každé nabíjení na extrení DC rychlé nabíječce bude výrazně zvyšovat teplotu. U lithiových baterií je nejlepší držet teplotu při nabíjení někde mezi 10° až 30°. Pak to články dost zatěžuje. Takže zatím jediná Tesla má tuto klíčovou věc bravurně vyřešenou:
insideevs.com/tesla-or-gm-who-has-the-best-battery-thermal-management-bower/
Takže Leaf 2 nebude stále určen pro časté rychlé nabíjení. Což ale pro většinu majitelů stejně není problém, protože budou stejně většinou nabíjet pomalu přes noc doma.

Takže protože na videu to vypadá že je to zvenku stejné, soudíte že nikam nepokročili za celých 7 let?
Já to mít technicky zmáknuté, rozhodně to nikomu na videu jen tak neukážu.

---

ecotaxiolomouc.cz

"Takže zatím jediná Tesla má tuto klíčovou věc bravurně vyřešenou:"

Opravdu jenom Tesla? Co třeba Kia Soul a jejich Li-pol baterie, kde jednotlivé základní packy v jednotlivých modulech jsou odděleny vzduchovou mezerou a obsahují i ohřev. Chlazení je sice jen vzduchem, ale baterie mají celkově podstatně menší odběry než u Tesly, která produkuje mnohem více tepla a Soulu stačí jen chlazení klimatizovaným vzduchem (které mimo chladící funkci ohřívá i interiér).

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Pri odberech, ktere jsou velmi kratkodobe se baterie neohreji zdaleka tak jako pri rychlonabijeni.
Kdyz nabijim v letnich teplotach na SC max. 115kW tak uz po kratke chvilce se rozhuci naplno vetraky klimatizace a jiz kolem 55% zacne nabijecka snizovat vykon, protoze je baterka uhrata.
Vasi 30kWh baterku by jste smel pri zatizeni odpovidajicimu mym 115kW nabijet maximalne 34,5kW. Jakmile vam to tedy na chademu ukaze vice uz pretezujete svoje clanky vice nez ja na SC. A je jasne, ze to vzduchem nikdy neuchladite stejne dobre jako kapalinou...
Takze jakasi snaha tu od Kii mozna je, ale skutecne nejlepe zmaknute to ma ta Tesla.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ještě poprosím o odkaz na porovnání technologie baterií Tesla versus ostatní.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Soul nabíjí cca 13 kWh za 20 minut, což je z mnou testovaných aut nejrychleji (i3, eGolf, Leaf). Nabíjí rychle i v kolem 0 stupňů, což jsem viděl na videu od Bjorna z Norska. Ovšem tenhle příkon používá pouze cca 30 minut a netuším jak se to projeví na teplotě baterií.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Jestli je tech 13kWh za 20min. prirustek tak se zapoctenim 10% ztrat je to nabijeci vykon 43kW, coz byva vetsinou bezny vykon chadema. Tedy jako by jste moji 100kWh baterku nabijel 143kW. Maximum jake mi dava SC je pritom jen 115kW. Je tedy jasne, ze vase baterka by si zaslouzila kapalinove chlazeni mnohem spise nez ta moje.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

K tomu jedna poznámka, Soul má Li-pol baterii, Tesla Li-ion baterii, parametry baterií jsou trochu jiné včetně energetických hustot článků.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Lipolky jsou hlavne lehci a zvladaji o neco malo nizsi teploty. Na prahrati jsou stejne nachylne.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Rozsahem teploty jsou na to tom stejně, odhadnout to takto nelze, musí se to změřit. Našel jsem aplikaci Torgue, která to umí měřit přes OBD2, schválně to zkusím, jak mi dorazí OBD adaptér.

Ten průběh nabíjení je např. zde :
http://oi64.tinypic.com/2ce0x1d.jpg

Teploty baterií zde (evidentně se moc nehřejí)
http://imageshack.com/a/img923/3473/WBCxGp.gif

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Díky za data

Není zač. Ještě jsem našel informaci, že ohřev baterie u Kia Soul se spouští až na -15°C, takže to je u nás vyjímečná věc.

Jinak aplikace Torque Pro pro Android dokáže vyčíst z auta mraky informací, které jsou přístupné jen technikům a uživatel si může udělat vlastní displej s hodnotami, které ho zajímají. Tedy lze jít i na napětí jednotlivých článků apod.

https://abload.de/img/img_3974ztuf3.jpg

http://imageshack.com/a/img922/1507/GsVLJa.png

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Josef

Soul má hlavně nejvyšší energetickou hustotu na kg. Nedávno jsem to četl a má kolem 200 Wh/kg. Tesla má jenom asi 150 Wh/kg. Samozřejmě se tyto hodnoty neustále mění, nevím, jak je to u nových 100 kWh baterií.

Pozor při porovnávání na dost častou záměnu dvou různých údajů hmotnostní hustoty na úrovni článků a na úrovni celé baterie(hmotnost kompletní krabice).

KIA používá články s energetickou hustotou ~200Wh/kg (tento údaj vychází z jejich PR prohlášení, jiný údaj neznám) Nicméně pouch články s touto energetickou hustotou jsou již běžně na trhu. Moderní velké pouch články už umí i 260Wh/l kde podobná hodnota je použita v Boltu. Nicméně hustota na úrovni baterie KIA je již jen cca 110Wh/l pro obě verze (30,5kWh/277kg a po faceliftu 31,8kWh/290kg).

Tesla pro 100kWh baterii používá články s hmotnostní hustotou ~260Wh/kg, tzn. již se podařilo v tomto parametru dorovnat historicky nejvyšší hmotnostní hustotu energie (nikoliv však objemovou!) u small cylinder formátu s velkým kapacitami pouch formátu. Na úrovni baterie však Tesla atakuje hodnotu ~170Wh/kg a k tomu je třeba zdůraznit, že Tesla krabice je konstrouvána i pro nadstandardní odolnost/tuhost. Tzn by šla určitě udělat signifikantně lehčí. Ostatně tak tomu nejspíš je u TM3, kde bych se nebál odhadu energetické hustoty na úrovni baterie 180Wh/l a více. Přitom použité články v TM3 mají stejnou nebo spíše lehce horší hmotnostní hustotu energie než články v TMS.

Docela jsem se ztratil, několikrát uvádíš ty kWh na kilogram a několikrát zase na litr a čísla porovnáváš mezi sebou. Nejsou to hrušky s jabkama ?

Máš úplnou pravdu, zřejmě všude mělo být Wh/kg. Jak píši většinou o objemové hustotě a tak jsem se ze zde setrvačnosti zapomněl. Z mého pohledu hmotnostní hustota energie baterie není dnes u automotive klíčová, pokud je tedy hlavním cílem co nejvíce se přiblížit dojezdu spalováku alespoň na +500km. Jinými slovy nám zatím vždy mnohem dříve dojde instalační prostor/objem pro baterii než začneme mít zásadní problémy s hmotností.

V každém případě díky že to po mě někde čte. :-)

O.k..
Jinak s tou hmotností to taky úplně jednoduché není protože těžké auto má spoustu práce aby uvezlo samo sebe

Jasně. Já vycházím z jednoduché teoretické myšlenky, kdy mám běžný elektromobil o hmotnosti 1600kg a buď přidám 100kg hmotnosti na dalších 18kWh v baterii čímž dostanu dalších 100km spolehlivého dojezdu (samozřejmě za cenu větší spotřeby), nebo naopak 100kg hmotnosti uberu čímž si snížím spotřebu, ale co se týče dojezdu tak si horko těžko přidám nějakých 10-15km.

Pokud se tedy pustím do realizace první varianty, tak ovšem ihned narazím na problém s tím že tu větší baterii již prostě nemam kam dát. Naopak těch 100kg navíc zakomponovat do vozidla nevidím jako zásadní problém.

Dál je také třeba dodat, že už dnes tvoří články jen cca 2/3 hmotnosti baterie. Typicky u 100kWh Tesla baterie váží články cca 400kg a cca 200kg vše ostatní. Dvojnásobné zvednutí hmotnostní hustoty článků na teoreticky krutopřísných 500Wh/kg! mi tak ušetří "pouhých" 200kg, které mi prodlouží dojezd o kolik 20-30km?

U nové KIA 31,8kWh baterie váží články cca 160kg a celá baterie 290kg Takže při teoreticky dvojnásobné energetické hmotnostní hustotě 400Wh/kg ušetřím 80kg? Má pak smysl se o tomto parametru vůbec bavit?

Obrázek uživatele Josef

To výše uvedené není z mé hlavy. Čtěte tady, je to celkem zajímavé porovnání.

Ono o nebude tak velký rozdíl, dnes se ty články dají vyrobit s podobnou densitou. Pravda, nikdo vlastně mimo výrobce neví, jaká je v článcích kapacita a jaká je skutečná váha samotných baterií. Kia Soul oficiálně říká 27 kWh, někde píší hrubou kapacitu 30,5 kWh a při reálných měřeních dokonce vyšlo 32,5 kWh. Váha baterií 27kWh u Soulu se dá dočíst 200kg (celý pack 277kg), ale baterie 30.5kWh složená s běžných Li-pol NCM packů 0,52kg 25Ah by vážila cca 170kg, tak si vyber. Aby člověk zjistil pravdu, musel by přímo na kabely připojit sondu, která by snímala nabíjecí proudy, údajům výrobce se nedá v řadě případů věřit a to co ukazuje počítač, nemusí být úplná pravda.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Předpokládám, že to uživatelsky asi nebude dostupná funkce - ale bylo by supr vidět průběh teploty baterie Tesly při nabíjení na SC. Věřím, že přes sběrnici auta se správným zařízením tyhle údaje půjdou vyčíst.

Stejně tak teploty článků baterií jiných EV při rychlém DC nabíjení.

Battery Management je extrémně klíčová věc. Jak v elektromobilech, tak v jakémkoli zařízení, kde se používají baterie. Tohle spousta výrobců a uživatelů pořád nechápe.

Obrázek uživatele Michelin

Pri zapnuti Ludicrous+ modu se zobrazuje na display aktualni teplota baterie. Nezkousel jsem nikdy jestli to tam zustane i pri nabijeni. Kazdopadne minimalne pred a po nabijeni by se takto dalo videt jak je ohrata. Dneska budu nabijet na Vystrkove, tak to otestuju a napisu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Čistě ze zvědavosti by mě průběh teploty z reálného provozu baterie Tesly (jako příklad pokročilého TMS pro relativně méně robustní články) také velmi zajímal.

Obrázek uživatele Michelin

Problem je, ze po zapnuti Ludicrous+ rezimu se rozhuci napno vetraky klimatizace nebot zacne naplno chladit motory a baterii zacne naopak ohrivat aby se z ni daly bez ujmy cerpat velke proudy. Tedy na dlouhodobe sledovani teploty baterky to neni, ale pro odecteni aktualni teploty se to pouzit da.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Aha mě především zajímala teplota baterie před započtením nabíjení, pak teplota během prvních pár minut nabíjení (jestli je baterie navíc ohřívána i pomocí TMS) a pak zřejmě maximální dosažená teplota při přechodu CC-CV fáze.

Obrázek uživatele Michelin

Tak v prubehu cesty se teplota pohybovala od 44-48 stupnu, podle rychlosti jizdy. Pred zapocetim nabijeni 45. Teplotu to zobrazovalo i pri nabijeni. Zacala stoupat, ale jakmile jsem odesel z auta a vratil se, tak uz ji to neukazovalo. Po ukonceni nabijeni teplota 36. Nabijel jsem, ale na 90% a ke konci tedy uz jen 34kW. Venku 13stupnu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Testoval jsem teplotu baterií, venku bylo 16°C a baterie po běžné jízdě měly 17°C. Připojil jsem nabíječku 50 kW DC a měřil teplotu. Po 17 minutách se nabíječka odpojila na 83%, průměrná rychlost nabíjení byla 39 kWh a teplota baterií vzrostla na 25°C. Vyzkouším, až bude baterie prázdná. Nicméně při jízdě se drží baterie 1-2°C nad venkovní teplotou. Maximální možný příkon hlásí auto 90 kW.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Tesla je kvuli možnosti čerpání větších proudů ohřívá i na jízdu více. V režimu ludicrous plus jí začne ohřívat ještě více.

Dneska jsem se byl podívat na toho Soula EV. Místo na zadních sedačkách nevypadalo tak zle jak jsem čekal, ale bohužel nedostanu tam ani dvě dětské sedačky s podprdelákem uprostřed. Jinak i kufr na nákupy v pohodě. Kočárek už manželka naštěstí nevozí. Prohídku Ioniqa jsem bohužel nestihl. Kouknu na něj až budu mít cestu do Prahy příště.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ten Ioniq je na tom s místem podobně, ale kufr bude větší. Soul je ale jiná třída (Crossover).

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Perfektní díky moc! V ideálním případě by mě zajímala teplota i pro normální režim. K tomu by už byla třeba OBD čtečka a ten uživatelský software co koluje na netu.

Jinak k tomu srovnání baterie KIA a Tesly tak zde je třeba rozlišovat že kromě odlišné chemie (NMC vs NCA), či formátu článku (pouch vs small cylinder) ještě závisí na vnitřní struktuře článku. Kde KIA používá články s tzv. High Power (HP) vnitřní strukturou, kdežto Tesla články s High Energy (HE) vnitřní strukturu. Tady je dobré poznamenat že HP vs HE vnitřní strukturu je možné navrhnout jak pro všechny chemie tak všechny formáty. Rozdíl mezi HE a HP už byl mnohokrát popisován, tak ještě jednou. HE jsou články s nejvyšší aktuálně dostupnou energetickou hustotou, ovšem za cenu nižší robustnosti ve všech dalších parametrech. Typicky potřebují pro dlouhou životnost nutně TMS, rychlodobíjení pouze do 1C v průměru a střední DoD ne více jak 50%. Naopak HP články jsou dnes již v podstatě nezničitelné, mnohem menší vliv teploty na provozní parametry a životnost, běžné zvládají nabíjecí proudy 2C a zvládají také opakovaně hluboké DoD přes 80%. Cenou za to je ale dnes stále cca 3x menší hustota energie oproti HE článkům.

Tesla pak pro rychlonabíjení HE článků používá metodu, kterou pojmenovala v patentu jako AVC a dá se popsat jako opakované střídání CC-CV fází, kde se začíná na proudu 1,5C ale od cca 40% kapacity již nabíjecí proud rychle klesá, takže střední hodnota nabíjecího proudu pro 100% kapacity je již jen 1C. No a v dalším patentu hovoří o tom, že je zároveň dobré pro životnost články pro AVC předehřát na počátku nabíjení na 40°C a pak po dosažení 40% SoC jít zase s teplotou dolů.

HP články toto nevyužívají neboť i při 2C nabíjení standardním CC-CV mají dnes již v podstatě nekonečnou životnost.

No a toto má také souvislost s tím, proč Bolt nebo nový Leaf nemají automaticky 80kW+ nabíjení, neboť se moc nedaří u HP struktury signifikantně navyšovat energetickou hustotu a tak jejich články mají aktuálně blíže k HE struktuře článků. 60kWh baterie Leafu tak podle mne přijde na 100% již s TMS.

Obrázek uživatele Michelin

Dekuji za vycerpavajici vyklad.
Skutecne, kdyz prijedu k SC se studenejsi baterkou tak nejprve najizdi nabijeci vykon pozvolna, jako by cekal na dohrati baterky a pak teprve se rozjede naplno.
Dneska to z tech 45 stupnu stihlo vylezt nez jsem odesel cca na 48, a uz kdyz jsem odchazel tak se rozjizdeli naplno ventilatory klimatizace, tedy zacinala chladit. Po nabiti mela skutecne uz jen asi 34 stupnu.

Da se tedy rict, ze Soul ma clanky s vetsi vydrzi, ale vykoupene nizsi kapacitou a Tesla naopak, coz dohani lepsim kapalinovym chlazenim. Tedy kazdy ma uzpusobene chlazeni tomu svemu.

Jeste jednou diky za vyklad. Netusite jeste jake clanky pouziva Ioniq?

PS: Mohl bych to vygooglit, ale prave jsem prejel nasi malou zemi z jedne strany na druhou, takze trochu unava. :-)

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Kia Soul má nabíjení až 100kW (50kW 33 minut, 100kW 25minut). Ten příspěvek Pajdy vysvětluje proč Tesla potřebuje aktivní a kvalitní chlazení článků a Kia stačí vzduch.

Ioniq používá Li-ion od LG Chem, bohužel ta nestíhá výrobu a mimo jiné dodává baterie i pro Bolt, proto mají obě automobilky problém dodávat automobily na trh. Netuším, jak kvalitní baterie jsou, ale výrobce GM v manuálu uvádí, že za 8 let nebo 160 tis. km, může degradace kapacity dosáhnout až 40%. Možná to je jen taková pojistka proti případným reklamacím.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Nevim jak rychle mizi, ale minulej tyden meli nekolik Ioniqu v Praze skladem v obou vybavach. Na Soul bych musel cekat. Stejne jeste bude dulezite jak na tom, je ktery s mistem na zadnich sedackach.
Pristi tyden budu v Praze tak si zkusim domluvit nejake predvedeni.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Opravdu Ioniq měli skladem? Na stránkách to sice píší, ale skutečnost je taková, že vůbec neví, kdy je dostanou.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Tak jsem tam volal. Mám domluvenou návštěvu. Skladem mají jednoho bohužel v té nižší výbavě. Další mají, ale předobjednané, z nichž když bych si vybral tak nebudu čekat rok.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ano, mají je předobjednané z dubna, měli je dostat už v srpnu ale stále posouvají termíny. Ten co měli skladem u Domanského, měli jako předváděcí (bílý), v něm jsem jel jedno odpoledne a přišla mi divná baterie. Najel jsem tedy celkově 94km, vysledný stav ukazoval dojetí 20km a baterie 20%. Nevím co si tedy o tom myslet. Projel jsem 13.8kWh, přesto byla baterie na stavu 20%, což je nesmysl. Ukazatel dojezdu to počítá z předchozích spotřeb, to chápu, ale kapacita baterie musí vycházet z reálných měřených hodnot.

Mě Ioniq přijde takové běžné obyčejné auto, něco ve stylu i30. Nejezdí to špatně, ale když už nové auto, tak já bych raději volil nový Leaf, který má vyšší posez, světlá výška 160mm (Ioniq 140mm) a mnoho let zkušeností. Samozřejmě zase čekačka, ale to je dnes na všechno.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Ten co je skladem je stribrnej a neni ani na znackach.
Jeste nic nekupuju, ale na Leafa rok cekat nebudu. Kdyby byla zena ochotna tak dlouho cekat tak priobjednam TM3. Rozdelili jsme si s kolegou auta kazdy do sveho uctu, takze na jeho ucet muzu jeste dalsi dve objednat.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Jsem zvědav, kdy dorazí první Leaf, už začali vyrábět a věřím, že ta produkce nebude v tisících kusů za rok jako u Ioniq nebo Bolt, ale v desítkách tisíc.

Každopádně u vás dává mnohem větší smysl Tesla 3, už jenom vzhledem k tomu, že budete mít ve firmě výhradně Tesly.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Michelin

Firma a domacnost jsou dve rozdilne veci. Nemam problem manzelce koupit neco jineho, kdyz to bude dostupne hned, ale pokud se rozhodneme cekat tak jedine na Teslu.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Já to mám spojené firma a domácnost je jedna věc pro mě. Ale hned je i Kia Soul 2017, ale to se ženským tak nelíbí a spíše sáhne po Ioniq.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

To snad není ani pojistka proti reklamacím ale spíše intenzívní snaha o odehnání zákazníků. Tohle je praktické zrušení záruky, za takových podmínek to snad nemůže nikdo koupit.

Obrázek uživatele Kuk

Stejné ujednání má i Volt takže nic neobvyklého.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

To je dost vysoká teplota.

Já mám v autě LiFePo a už při 36°C klesá rychlost nabíjení o třetinu.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máte nějaké konkrétní reálné údaje, kde je srovnání energetické účinnosti baterie Tesla versus Kia Soul?
Tesla nešla do kompromisu chlazaní. Vzali to nejlepší dostupné technické řešení.

Pokud mluvíme o chlazení, tak Tesla má kapalinové chlazení. Netuším co má společného energetická účinnost s typem chlazením o kterém je diskuze.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Jsem zvědav, já myslím, že s baterií o 35% větší kapacitou, to bude ve finále o 30% větší dojezd.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Start Falcona 9 už je holt standart ;)

youtube.com/watch?v=hD7meE2ExeI

Obrázek uživatele spetak

Bude to sice za dlouho (ale vlastně nejspíš nikdy), ale až s ním někdo najede 378 km, dejte vědět. Zlatý voči, který to uviděj !!!

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Obrázek uživatele Vasek e-UP

A NEBO NECEKAT A KOUPIT 60KW HNED - VIZ: http://geigercars.de/nc/fahrzeug/details/249899522.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pěkné skoky do zadele napřed omezi že 172 na 144km a pak US dají dárky tragédie.

Obrázek uživatele M.Krupka

Já bych do toho dal sofistikovanější software, který by omezil rychlost na předepsanou rychlost v daném úseku. Propustil bych policisty co měří rychlost, zrušil stacionární radary, propustil úředníky živící se rozesíláním pokut a svět by byl zase o něco krásnější.
:-)

A proč si myslíte, že se rovnou nedělají auta s maximálkou 130km/h?
Viz můj příspěvek o bezpečnosti při předjíždění v této diskuzi.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

Obrázek uživatele M.Krupka

No protože se na tom nedohodl parlament v Bruselu. Až se odborníci v EU poradí, tak to třeba časem zavedou. Zatím jsou rychlostní limity na dálnicích v různých částech Evropy různé.
A dělat auta s maximální rychlostí omezenou na 130 nikdo výrobce aut nenutí.
Jsem přesvědčen, že dříve či později nějaký maximální limit zavedou. To zda to bude 130, nebo 150 je ve hvězdách. Zdůvodní se to bezpečností.... atd.

Pokud vubec nekdy jste v Leafu jel, tak se vas zeptam, jak casto potrebujete jezdit rychleji nez 144 km/h? Asi jste v EV nikdy nejel, tak o cem tady pisete. Existuje spousta jinych (rakovinotvornych) aut ktera jezdi do 150km/h a lidi je bezne kupuji.
U jisteho prodejce dostanete za koupi Leafa 1 darek Apple Iphone zdarma. Kdyz po tom tak touzite, mate prilezitost. Ale ja mam dojem, ze nejaky Anonym EV nenavidi a tak jen plka.

Obrázek uživatele Alien5

To je skoda ze uz mam x5+ smartwatch s intergovanou sim to si asi leaf 2 nekoupim

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím jak on ale já tedy jezdím pravidelně a cokoliv pod 180 bych nechtěl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nápad na zvážení. Jistě,jak je u Nissanu zvykem,nebude možné na těchto vozech baterie zaměňovat. Viz starší verze Leafa. 24vs.30kWh baterie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

zajimalo by me, zda bude mit nejaky vliv a prodej prohlaseni nissanu, ze koncem roku 2018 bude k dispozici i verze s vetsi baterkou. Osobne bych totiz pockal na tu vetsi baterii.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla S začínala s baterií 40 kWh a postupně se dopracovala přes 60,70,75,85 a 90 kWh k aktuálně největší kapacitě 100 kWh. Ovlivnilo to nějak prodeje v průběhu těch necelých 6 let? Čekali zákazníci na větší baterie?

Totéž platí o rychlosti, první 40 kWh modely S měli maximální rychlost pouze 180 kilometrů v hodině při 285 kW výkonu a 430 Nm. S takovými parametry dávají sedany střední třídy běžně 250 kilometrů v hodině. Vadilo to snad zde někomu že Tesla s modelem 40 S umí jen 180? Maximální rychlost stejně jako baterie postupně zvedali.

Číst zdejší diskuze je někdy opravdu rošáda. Jako by vše co není Tesla bylo snad špatné a mělo se to zakázat.

Jen pro upřesnění pokud vím tak Tesla nikdy fyzicky 40kWh baterii neuvedla na trh. Těm pár zákazníkům dodala zamčenou 60kWh baterii. A za druhé Tesla již od úplného počátku nabízela 85kWh (skutečná kapacity však byla pouze 81kWh). Nižší kapacity baterií se dostaly na trh až dodatečně.

Obrázek uživatele Alien5

+1

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Ta maximální rychlost není pro řadu lidí tak důležitá, nakonec i TM3 má s menší baterií 50kWh a při jízdě Praha-Brno rychlostí 150km/h skončí na nabíječce Vystrkov stejně jako nový Leaf, protože to Brno touhle rychlostí nedá. Baterie 60 kWh by měla ale jednu výhodu, může se nabíjet na zde diskutovaných 80% a pořád má pěkný dojezd.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

150km/h prumerna rychlost na D1? Si upadl na hlavicku trosku,vid

Podle mě je diskuze o rychlosti 150km/h na D1 jako o průměrné rychlosti poněkud zavádějící. Samozřejmě i ten, kdo pojede 180km/h, tak ho občas zpomalí nějaká kolona a průměrná rychlost bude určitě nižší než 150km/h.

Jde spíš zejména o bezpečnost při předjíždění. Když dojedu v prostředním pruhu někoho, kdo si to šmrdolí tachometrových 130km/h, což je ve skutečnosti zpravidla o 10% méně čili nějakých 117-118km/h, a budu ho chtít bezpečně předjet, tak u předjíždějícího auta i 140km/h může být málo - záleží na provozu za mnou, protože ne každý za mnou jede těch 130 max. S Leafem a jeho maximálkou 144km/h prostě musím někdy počkat a tedy zpomalit a pak zase zrychlit, což zbytečně zvyšuje spotřebu. Lepší by bylo naopak mít možnost krátkodobě zrychlit. Čili vyšší maximálka by se hodila. A jestli 144 nebo 150km/h, to už zase takový rozdíl není.

Samozřejmě nad 130km/h je to v rozporu s maximální dovolenou rychlostí na dálnici a navíc při takové rychlosti vzroste spotřeba, takže je na zvážení řidiče, jestli má smysl riskovat pokutu nebo nedojetí. Ale to je na každém z nás.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

Já jsem nic o průměrné rychlosti nepsal, to píše náš "ohýbač textů", psal jsem když pojede TM3 150km/h, samozřejmě že tam jsou omezení rychlosti, zpomalení díky předjíždějícím řidičům apod. Nedávno jsem měřil průměr Praha-Vystrkov při 110km - byl 95km/h a při 130km/h - byl 105 km/h. Jde spíš o to, že styl jízdy 150 km/h má velký vliv na spotřebu, protože pokaždé budu muset zpomalovat a zrychlovat na poměrně velký rozdíl rychlostí, což je energeticky náročné. U dnešních aut s GPS bývá rozdíl skutečné rychlosti oproti tachu poměrně malý v řádu pár % a to jen kvůli tomu, aby řidič měl rezervu. Např. Mercedes má v celém rozsahu +3km, Kia Soul +4km, Nissan Leaf +3km apod., tedy při 150km/h to je zanedbatelná chyba. Podle mě tedy Leaf bude ukazovat 150km/h a skutečná rychlosti bude o těch pár km nižší.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Nissan Leaf má chybu 10% - ověřeno srovnáním s radary a GPS navigací. Takže při 50km/h mám na tachometru 55km/h, po dálnici jedu s klidným svědomím tachometrových 143km/h, což je v reálu 130km/h.
To nic nemění na tom, že Leaf má maximálku 144km/h. Při jízdě s kopce se možná á dosáhnout o něco víc, ale motor má omezení na 144km/h - taky vyzkoušeno, na tachometru bylo 160km/h, indikátor výkonu ukazoval omezení výkonu motoru.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

Já ten rozdíl měřil v Praze při 80km/h na 5.května. Vždy to měřím, abych věděl, kam až můžu jít s rychlostí na úsekových měřeních. Nenapadlo by mě, že by to mohl mít Nissan nelineální, to bývalo v dobách mechanického otáčkoměru, v době GPS mi to přijde nesmysl.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Až bude Leaf s 60 kWh, ohlásí baterii 85 kWh a auto s max rychlostí 180km/h, počkal bych až na to :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Původně jsem napsal poznámku o "věčném čekání", ale pak jsem si všiml, že Vy máte vlastně podle podpisu Kiu Soul EV. Vyšší parametry budou znamenat i vyšší cenu a je otázka, kam se pohnou ceny při dalším navyšování kapacit baterií. Ale v tu maximálku 180 bych moc nedoufal.

---

Hyundai Kona 64kWh, 1.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 33.000 km

To byla reakce na ten příspěvek, že je lepší počkat na 60kWh baterii.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Vetsi baterka bude znamenat i vyssi cenu. Takze ne kazdy potrebuje velkou baterku a ne kazdy je ochotny zaplatit vyssi cenu. Kazda vec ma sve kupce. Viz ostatni auta ktera maji motorizaci od x do y kW. Ne kazdy koupi nejsilnejsi motor.
Leaf s 40kWh baterkou je pro vetsinu lidi uplne dostacujici. Se starym Leafem 24kWh mam dojezd az 160 km. Tak se 40kWh bych mohl dosahnout 300 km (vyssi efektivita). Co chci vic? A na chademo rychle nabiju a muzu pokracovat. V DE je chademo prakticky po 50-100 km a v CR skoro take. A sit bude pribyvat. Uvidime jaka bude cena za Acenta s vlastni baterkou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O víc jak drobek navýšení jim nedovolí strach z Tesly.

Aky strach z Tesly? TM3 zacina na 42k € (s DPH) a Leaf2 zacina na 32k € (s DPH v DE).

Osobne som zvedavy na dva parametre z realu:
1. ci pisany dojazd 240 km EPA bude tak realny, ako je dojazd 200 km EPA pri Ioniqu

2. ktora z variant Leaf-u bude vybavou normalne kupitelna (napr.: bude mat ohrev baterie?) a teda aka bude cena "predajneho" modelu

Samozrejme to len preto, aby som aspon trochu prestal lutovat, ze som necakal na Leaf2 , ale kupil Ioniq Electric (vraj uz je na lodi z Korei) ;-)

---

Ioniq 80000 km, Solar, FVE

Kde si nasel ze leaf 2 stoji v DE 32k€ s dph ? Mas nejaky odkaz?

Obrázek uživatele Josef

Ono zásadnější asi bude to, že Leaf v plně vybavené verzi bude stále stát do 40000 Eur (38000 Eur). Kdežto plně vybavená verze Modelu 3 s menší baterkou bude spíše někde kolem 55000 Eur.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nápad na zvážení. Jistě,jak je u Nissanu zvykem,nebude možné na těchto vozech baterie zaměňovat. Viz starší verze Leafa. 24vs.30kWh baterie.


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.