Dragster Swamp Rat 37

VIDEO: Big Daddy a jeho elektrický dragster

Donald Glenn „Don“ Garlits se narodil v roce 1932 a je označován jako zakladatel závodů dragsterů. Do důchodu se ve svých 82 letech stále nechystá. V současné době se snaží dosáhnout hranice 200 mil za hodinu (322 km/h) na  ¼ míli (402 metrů) s elektrickým dragsteren.

scorpion

Hybridní škorpion od Audi

Automobilka Audi pracuje na novém super-sportovním hybridním automobilu s pracovním názvem Scorpion (Škorpion). Půjde o „civilní“ verzi závodního speciálu R-18 e-tron Quattro, vítězného auta v legendárním 24h závodě Le Mans z roku 2012.

závodní automobil GreenGT - prototyp

GreenGT – ultimátní zelený závoďák

První závod elektrických motorek TTXGP odstartuje už za nějaké dva týdny na Isle of Man. Nebude však zřejmě dlouho trvat a dočkáme se také klání klasických závoďaků, které však nebudou spalovat benzin, nýbrž je bude pohánět elektřina. Švýcarsko, ostrůvek svobody a nezávislosti uprostřed Evropské unie, je domovem společnosti GreenGT. Ta nedávno představila produkt jménem Sunny Green Box, který slouží k zahřívání pneumatik pro závodní auta před výjezdem na trať. Systém je to poměrně jednoduchý, využívající solárních panelů na střeše servisních trucků. Kromě toho se ale GreenGT zabývá především vývojem elektrického závodního vozu.

GreenGT si ke spolupráci přizvala mladého francouzského designéra Thomase Claveta z designérské školy ISD Valencienne. Christophe Schwartz, hlavní inženýr projektu GreenGT, chce mít hotový prototyp už pro Le Mans v roce . Zrychlení závoďáku z 0 na 100 km/h by mělo být pod 4 sekundy s max. rychlostí kolem 275 km/h. Díky elektromotorům nabídne GreenGT enormní kroutící moment o síle přes 2000Nm.
závodní automobil GreenGT - prototyp

závodní automobily - Formule 3 týmu Worldfirst Racing

bioFormule ze sójy, mrkve a brambor

Výzkumníci z britské University of Warwick, resp. tamního výzkumného centra pro inovace, se rozhodli postavit doopravdy „zelené auto“. Tým WorldFirst Racing navrhl a postavil závodní vůz Formule 3, který je vyroben z mrkve (resp. bioplastiku založeného na mrkvi), brambor (polymeru odvozeného od slupek brambor), lněných vláken, sojového oleje a dalších přírodních produktů. Také využívá recyklovaných uhlíkových vláken a kompozitních panelů. Především je ale jeho turbo-dieselový motor o objemu 2,0l značky BMW schopen zpracovat bionaftu vyrobenou jak třeba z rostlinného oleje, tak z odpadní čokolády. Přitom ale nabízí výkon 220 koní a max. rychlost 225 km/h. Samotní výzkumníci vidí jako svůj největší úspěch využití recyklovaných uhlíkových vláken, která nejsou zdaleka tak drahá jako nová. To by mohlo v budoucnu znamenat cestu k levnějším závodním automobilům.

Formulace Zero Racer

Mercedes představil futuristický závoďák na vítr

Autosalon v Los Angeles je za dveřmi a v jeho rámci se také každý rok koná soutěž Design Challenge. Letos byli designéři konfrontování s tématem „závodní auto roku 2025“ a jako jeden z požadavků zaznělo také to, aby vozy byly schopny ujet ceý závod bez potřeby natankování, nebo aby nemohly bourat. Trojice designérů zaštítěná značkou Mercedes-Benz se k problému postavila velmi zajímavým způsobem a představila vůz Formulace Zero Racer. Jde o elektromobil s nuovými emisemi doplněný pohonem na vítr. Baterie jsou nabíjeny skrze solární panely umístěné na těle automobilu, v jeho přední části je pak umístěna větrná turbína, která také pomáhá dobíjet. Navíc automobil využívá i pevné plachty.

Formulace Zero Racer