Největší solární loď na světě dokončila cestu kolem světa

Jan Horčík - 17 Květen 2012

Tûranor je švýcarská jachta poháněná čistě sluncem. Jde o největší na světě. Začátkem května dokončila v , odkud téměř před dvěma lety vyplula, .lodě PlanetSolar Monako

Solární loď PlanetSolar dorazila do Monaka s velkou parádou. Brzy poté se z ní stane luxusní jachta.
foto: PlanetSolar

Jachta Tûranor PlanetSolar vyplula na cestu kolem světa dne 27. září 2010 z Monaka. Tam se také po 584 dnech, 4. května 2012, opět vrátila. Loď dlouhá 31 metrů je pokryta 500 m2 o celkovém výkonu 93 kW.

Solární jachtu navrhla společnost LOMOcean Design, postavila ji pak loděnice Knierim Yachtbau v Kielu v Německu. Stála 12,5 milionu euro. O její pohon se starají čtyři elektromotory o výkonu 60 kW, resp. 10 kW.

lodě PlanetSolar solární jachta

Solární loď PlanetSolar vyvine max. rychlost 14 uzlů neboli 26 km/h. Ačkoliv dokáže pojmout až 200 lidí, stálou posádku mohou tvořit pouze čtyři. Původním otcem celého projektu je německý dobrodruh Raphaël Domjan.

v průběhu své cesty najela přes 60 000 km. U příležitosti jejího návratu se v přístavu konala velká víkendová párty, částečně otevřená také pro veřejnost, kde Domjan vyprávěl o cestě a zkušenostech, které v jejím průběhu nabyl.

PlanetSolar
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

12,5 mil euro? Věřím, že by se něco podobného dalo postavit za menší peníze. Každopádně objet planetu na soláru je parádní kousek a fandím dalším takovým projektům. Jako např. solartaxi.com Objel planetu se solárním autem.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% online