ČEZ zatím zajistil 30 lodí s plynem pro Česko

Zatím připlulo do nizozemského přístavu Eemshaven 30 tankerů s plynem určeným pro ČR, z toho 26 v roce 2023. Díky ČEZ zajistily 2,7 mld. metrů krychlových plynu, více než třetinu české roční spotřeby.

Třicet obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Česko zatím připlulo do nizozemského terminálu Eemshaven, kde byl následně po převedení do plynné podoby vtlačen do přepravní soustavy. Z toho 26 tankerů připlulo v roce 2023 a ostatní lodě ještě v roce 2022.

Celkově ČEZ zajistil tímto způsobem 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což se více než třetině české roční spotřeby. Ani jedna molekula plynu nepocházela z Ruska, většina lodí dorazila ze Spojených států. V letošním roce předpokládá ČEZ opět v Eemshavenu pokračovat tempem dvou až tří lodí měsíčně.

SOUVISEJÍCÍ: ČEZ získal kapacitu v německém LNG terminálu Stade

Eemshaven byl vůbec prvním terminálem na zkapalněný zemní plyn spuštěným v Evropě od začátku války na Ukrajině. Zařízení umožňuje zpracovat až osm miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho až tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku.

Vedle ČEZ využívají kapacity terminálu také nadnárodní společnosti Shell a Engie. Do terminálu během jeho fungování nepřijel žádný ruský plyn, což bylo přímo součástí podmínek výběrového řízení. 

Terminál v Eemshavenu slavnostně zahájil svůj provoz na konci září 2022. Jde o plovoucí zplyňovací terminál (FSRU = Floating Storage Regasification Unit), jehož provozovatelem je nizozemská společnost Gasunie.

Smlouvu na využití kapacity mají společnosti ČEZ, Shell a Engie. Většina lodí, které do terminálu připluly s plynem určeným pro Česko, vyrazily ze Spojených států, a to z Louisiany nebo z Texasu. Další tankery připluly z Afriky a z Jižní Ameriky.

„Jsem rád, že terminál funguje podle plánu. Loni každý měsíc připluly v průměru dva tankery s plynem určeným pro Českou republiku a podobným tempem chceme pokračovat i letos. Nákupy lodí s plynem i spolupráce s našimi partnery v Eemshavenu nám umožňuje získávat další zkušenosti na trhu s LNG, které dále zúročujeme. V závěru loňského roku se nám tak podařilo získat podíl v dalším terminálu, a to na Labi ve městě Stade nedaleko Hamburku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. 

Terminál v německém Stade je pevninský, bude fungovat od roku 2027 a jeho celková kapacita dosáhne 13,3 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Připravuje ho německá společnost Hanseatic Energy Hub a smlouvu na využití kapacity mají společnosti ČEZ, EnBW a SEFE.

Nasmlouvaná kapacita pro ČEZ činí 2 miliardy metrů krychlových plynu ročně na dobu 15 až 25 let. Terminál bude později možné přeměnit na dovoz a zpracování zeleného amoniaku, a to pro přímé využití nebo pro výrobu zeleného vodíku.

zdroj: tisková zpráva

28 Comments on “ČEZ zatím zajistil 30 lodí s plynem pro Česko”

 1. Doporučuji brilantní ukrajinskou analýzu vývoje války na Ukrajině s výhledem na rok 2024.
  hxxps://strana.today/news/454220-vojna-v-ukraine-pjat-stsenariev-2024-hoda.html

  Analýzu zpracovala Strana.ua, dříve jedno z nejčtenějších médií na Ukrajině, které bylo kyjevskou fašistickou juntou označeno za proruské a v roce 2021, přes protesty Mezinárodní federace novinářů, která to označila za nezákonný totalitní krok, zakázené. Vlastník byl nucen emigrovat a žije od roku 2019 v rakouském exilu.

  Zde hrubný překlad do češtiny:
  hxxps://vlkovobloguje.wordpress.com/2024/01/03/jak-bude-probihat-valka-na-ukrajine-v-roce-2024-podle-strany-ua/

  Je fascinující, jak obrovský rozdíl v obsahu i formě je mezi touto věcnou analýzou, a blábolením české, ukrajinské i ruské propagandy.

  Vřele doporučuji.

       1. Zrovna mám čerstvou informaci, která by tě mohla zajímat:
        O násilných odvodech v UA ulicích, kdy partičky nácků odchytávaj chlapy a cpou je do dodávek směr fronta – si určitě už slyšel….
        Tak teď se jeden borec bránil tak účinně, až ho verbýři umlátili k smrti 😔
        Ruská propaganda??…. Ale kdepak…
        Informoval UA poslanec ňákej Ševčenko…
        Pro hloupější připomenu, že ilegální je už ten odchyt, natož vražda…

        Ty tvý oblíbený šmejdi do švestek nevydrží…Hnus🤮

        1. A kromě hození kravincem – Něco ke zmíněným událostem bys neměl brouku??😘

        2. Jedna „naše“ Ukrajinka veze ve čtvrtek do Polska eura své tetě. Příbuzenstvo s polskými, ukrajinskými i ruskými kořeny se skládá na úplatek pro celníky, aby pustili jejího syna z Ukrajiny, přestože by měl mít zákonné právo zemi opustit.
         Ale junta si na nějaké právo už ani nehraje, prý tam panuje totální anarchie a absolutní korupce, pokud se to nepodaří, taky může padnou na frontě za režim, který ze srdce nenávidí.
         To je prosím pěkně Evropa 21. století. Neuvěřitelné.

        3. lavrov42. Ja vedel ze ty vase Ukrajinky pochazi z rusacka a jsou naplava od doby stalina a Hladomoru. Nekteri Ukrajinci jsou totiz to same jako tehda Cesi sudetaci. 5. kolona.

     1. Na Ukrajině od roku 2021, v Rusku od roku 2022. Na Ukrajině byl veden nátlak a útočeno na redakci dlouho, již za éry Porošenka.
      V roce 2021 útok junty na média odsoudila OBSE, jmenovitě právě na Stranu.ua.

      Zatímco tvrdou propagandu ukrajinského režimu a ruské vlády lze považovat za logicky pochopitelné, žumpa v českých médiích, která by se naopak měla prezentovat podobně nezaujatými i kvalitnějšími analýzami, je obscénně ubohá.

       1. UN:
        „On 2 February, the President of Ukraine signed a decree of the National Council for Security and Defence, imposing sanctions against Taras Kozak and his eight companies, which resulted in the closure of three television channels (112 Ukraine, NewsOne and ZiK) which are perceived as pro-Russian. This decision is contrary to international human rights standards, as it lacks justification of its necessity and proportionality, and was not taken by an independent authority.”

        hxxps://www.ohchr.org/sites/default/files/Documents/Countries/UA/HRMMU_Update02_2021-05-01_EN.pdf

        Igor Guzhva: „I used to receive threats, including death threats. In such a situation, with no hope for a fair trial and with reasonable apprehension that the whole state machine has been working and will continue to work to put me in jail and government-controlled groups will attempt to assassinate me, I’ve decided to apply for political asylum in Austria.“ „I was attacked by members of the C14 [nationalist] organization pending the New Year [holidays]. I reported to the police, but they refused to open a criminal case.

        hxxps://www.unian.info/politics/2377057-stranaua-editor-in-chief-huzhva-seeks-asylum-in-austria-over-death-threats-in-ukraine.html

        Rakousko pro politické pronásledování a hrozby smrtí udělilo Igorovi Guzhvovi politický asyl 1. října 2018.

        hxxps://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Guzhva

        Neústavní puč, pronásledování novinářů, nezákonné totalitní praktiky. To neokecáš, ani když se budeš moc snažit.

        1. To je slabota. Z Ruska emigrovalo po roce 91 kolem 5 milionů lidí. Sakra proč když je tam takový ráj a svoboda?

        2. Souvisí to asi tak, že kdyby někdo provozoval tři proukrajinské TV kanály na území Ruska tak by mu nebylo vyhrožováno smrtí protože by už po smrti byl.

        3. V čem konkrétně je v Rusku zakázaná Strana.ua proruská?

  1. ty lode jsou uspusobene ze na to palivo i jedou, jsou tedy mnohem ekologictejsi nez treba tankery na prevazeni ropy ktere jedou na mazut

   na D11 jsem koukal ze se u Shellky stavi LNG terminal pro nakladni dopravu, v CR jiz par LNG tahacu jezdi, a jako meziclanek k prechodu na baterky je to asi nejlepsi mozna volba po klasickem LPG

   mimochodem plynovod ani ropovod az tak ekologickej taky neni, je to dle delky a toho jakou elektriny z jakeho zdroje pouziva na „tlaceni“ plynu, a ze na to je potreba sakra hodne elektriny ty kompresory vsechny udrzovat v chodu nonstop

   1. Ropovod je jeste narocnejsi na energii. Ropa se musi ohrivat aby vubec sla pumpovat na takovou dalku. Kazdych 15-20km se musi ohrivat na 20-30 stupnu Celsia a nekde v arktickych podminkach a 4000 km to uz neco sezere. A pumpovani take neni zadara. Nez ta cerna sracka doleze do rafinerie, tak se minimalne 10% z obsazene energie ztrati.

Napsat komentář