Milujete vůni nového auta? Pozor, je toxická!

První usednutí do nového auta na vás zapůsobí všemi smysly. Kromě jiného i čichem. Věděli jste ale, že ta příjemná vůně zbrusu nového auta je ve skutečnosti toxická? Interiér auta totiž obsahuje lepidla, pěny, plasty a další materiály, ze kterých se neustále uvolňují těkavé organické sloučeniny (VOC).

Některé automobilky už v interiérech svých automobilů začínají využívat i přírodní materiály, taková auta pak nesou speciální ekoznačku. Jsou jimi např. Ford či Volvo
foto: Hybrid.cz

Organizace HealthyStuff.org se dlouhodobě zaměřuje na měření škodlivosti ovzduší interiéru nových aut. “Výzkumy ukazují, že interiéry automobilů obsahují unikátní koktejl stovek toxických chemikálií, které se v malých prostorách vypařují,” říká Jeff Gearhart, výzkumný ředitel organizace Ecology Center.

Problém je, že používání těchto chemikálií, není narozdíl od mechanické bezpečnosti automobilů, nijak regulováno. Spotřebitelé tedy nemají možnost zjistit jak si právě jejich model v tomto ohledu stojí v porovnání s jinými auty.

HealthyStuff.org proto už déle než šest let interiér automobilů testuje. Podle nejnovějšího měření v tomto ohledu nejlépe vychází modely Honda Civic, a Toyota Prius. Tyto vozy mají nejméně toxický interiér.

Jasným lídrem je v tomto ohledu automobilka Honda, která nepoužívá v autech žádné látky zpomalující hoření obsahující brom a dokonce ani PVC. Díky tomu v interiéru vozů Honda nejsou prakticky žádné těžké kovy. Naopak nejhůře v testování dopadl vůz Mitsubishi () v modelovém provedení pro rok 2011.

Využití PVC v autech klesá podle zástupců HealthyStuff.org už od roku 2006. Dnes až 17 % nových modelů neobsahuje v interiéru žádné PVC.

V USA tráví člověk v autě v průměru hodinu denně, v Evropě to dnes může být podobné. Odborníci radí co nejvíce větrat, a to zejména prostým otevřením okénka.

11 Comments on “Milujete vůni nového auta? Pozor, je toxická!”

  1. Já vybíral auto před
    Já vybíral auto před čtyřmi lety, plastový smrad byl pro mě na prvním místě. Všechna auta s měkčenými plasty smrděla zoufale. Nejstrašnější zážitek zápachu bylo Subaru. To se nedalo vydržet ani minutu. Nakonec jsem vybral Volvo. Ve Volvu je cítit jen kůže ze sedaček. V té době nebylo možné od výrobců zjistit jakoukoliv informaci o smradech uvnitř auta – ostatně dnes je to určitě stejné.

  2. Ta rada v závěru o
    Ta rada v závěru o větrání okénky je super, obzvláště ve městě. Nedávno jsem četl článek, že už montují čidlo venkovního zvduchu aby mohlo přepnout na vnitřní okruh ventilace, když je venku příliš výfukových splodin.
    Nadruhou stranu mercedes používal výplně z banánových listu v interiéru už alespoň před 10 lety. Brácha má třetí rok Toyotu Auris a je vní subjektivně stále větší plastový smrad, než ve firemní měsíc staré škodě Oktávia.

    1. Čidlo vonkajšieho vzduchu?
      Čidlo vonkajšieho vzduchu? Neviem prečo, ale podľa mňa je to zbytočnosť. Radšej by sa malo orientovať na znižovanie množstva svinstva, ktoré vypúšťajú do vzduchu autá. Okrem iného je to ďalšia „vychytávka“, ktorá len znižuje pozornosť pri vedení vozidla.

      1. „Znižuje pozornosť“?!? Tu
        „Znižuje pozornosť“?!? Tu je niekto asi pekne mimo, pretože znižuje pozornosť jedine to, keď to musí človek robiť manuálne 😉 Ja by som si za takýto systém hneď priplatil, ktorý by automaticky zatvoril nasávanie vzduchu, keď sa v meste tlačím za nejakým starým nafťákom a pod…
        …ale je mi jasné, že sa tu nájdu i takýto, ktorý si výfukové plyny veľmi radi vychutnajú…

Napsat komentář