Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily

Jakub Koždoň - 12 Květen 2010

Firma JFE Engineering Corp. vyvinula nabíjecí systém, který je schopen nabít akumulátor elektromobilu na 50% za tři minuty. Systém má být uveden do prodeje ještě v tomto roce. pokračováníElektromobily - rychlonabíjecí stanice RWE
Systém obsahuje speciálně konstruované li-ion baterie, které jsou schopny dodat velké množství energie v krátkém čase. Takže po připojení je elektromobilu dodávána energie z vnitřních akumulátorů, čímž je umožněno rychlé dobití. Nabíjecí stanice má velikost čerpací stanice na plyn. Je proto spíš určena pro větší provozy nežli do domácnosti.

Tomu odpovídá i cena nabíjecí stanice. Ta má být $63 000, v přepočtu asi 1 250 000 Kč. I přes vysokou prodejní cenu výrobce slibuje velké úspory oproti jiným rychlonabíjecím stanicím. Provozovatel uspoří při instalaci zařízení, protože nemusí zesilovat přívody k nabíjecí stanici, kvůli vestavěným akumulátorům, které zajišťují dostatek energie při nabíjení elektromobilu. Dále uživatel této stanice ušetří při provozu, neboť může vestavěné akumulátory nechat nabíjet přes noc za nižší tarif.

Celý tenhle koncept pomalu začíná směřovat ke smart gridům (inteligentním sítím), které by měly vyrovnávat zatížení sítě pomocí elektromobilů tím, že je v době přebytku energie v síti začnou nabíjet.

S nově představenou stanicí je dobíjení elektromobilu mnohem rychlejší a může být srovnáváno s čerpáním paliva na čerpací stanici. Avšak rychlé nabíjení nebývá pro akumulátory v elektromobilu prospěšné a je možné, že časté užívání takto rychlé dobíjecí stanice zkrátí životnost akumulátoru. Rovněž vzhledem k principu dobíjení li-ion článků je možné tímto rychlonabíjením nabít akumulátor pouze max. na asi 70%. Pak se dobíjení nutně musí zpomalit.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tá cena zodpovedá zariadeniu na komerčné využite.
Mám len jednu pripomienku - totiž na druhej strane, t.j. vo vozidle musia byť akumulátory, ktoré dokážu ten náboj za 3 minúty "prehltnúť". To nedokážu hocijaké lítiové akumulátory!!!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Za 63000$ si clovek kupi 3-4 kvaline nove auta a este mu zostane aj na benzin. Premyslam, ze kde ti vyrobcovia na tie ceny nabijaciek chodia. Neobsahuje to nahodou kable zo zlata, alebo zastrcku vykladanu diamantami?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a koľko áut si kúpiš za cenu benzínovej čerpacej stanice? :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trefa! :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To sa neda porovnavat. Neda sa porovnat cerpacia stanica s jednym transformatorom, usmernovacom a nejakym kondenzatorom, alebo bateriou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zato s podvozkem, koly, volantem, nějakými těmi písty a pár sedadly se to dá srovnávat skvěle, co?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vsetko co je nove, je drahe...vyvoj neni zadarmo a kusova vyroba je nevyhodna..od toho sa odvija vysoka cena. Treba tomu dat cas :-)
Navyse si myslim ze vyrobca neocakava zaujem zo strany beznych spotrebitelov, pretoze by sa takato investicia nikdy nevratila..


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol