Výroba elektřiny v bytových domech bude jednodušší

Vlastní elektřinu si od 1. ledna 2023 budou moci vyrábět a spotřebovávat přímo obyvatele bytů. Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý 6. 12. schválil novelu vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která usnadní distribuci elektřiny v rámci bytových domů. Zapojení do komunity v bytovém domě je dobrovolné, náklady na instalaci průběhového měření typu B hradí provozovatel distribuční soustavy a postará se i o výpočty, sběr a zpracování dat. 

Podle stávající právní úpravy mohou bytové domy využívat elektřinu, např. z fotovoltaických panelů na střeše, pouze pro společné prostory, nebo sdružit všechny byty do jednoho odběrného místa. Při sdružení odběrných míst přitom zákazníci přijdou o část svých práv. Nemohou si např. zvolit rozdílné dodavatele elektřiny. Vyhláška ERÚ o pravidlech trhu s elektřinou ale umožní její sdílení do všech bytů, které o to budou mít zájem, bez sdružení odběrného místa. Sdílení elektřiny vyhláška umožní v rámci bytového domu s jedním vchodem.

Novela vyhlášky ERÚ je prvním krokem ke komunitní energetice, na kterou v Česku čekáme už pár let. Obyvatelům bytových domů konečně poskytne příležitost proaktivně řešit svou výrobu a spotřebu elektřiny. Nyní je důležité, aby Parlament urychleně schválil i novelu energetického zákona, která posune hranici pro licenci na výrobu elektřiny z 10 kW na 50 kW,” doplňuje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny Unie komunitní energetiky (UKEN).

Model sdílení a rozúčtování elektřiny

Vyrobenou elektřinu si obyvatelé zapojení do společné výroby a spotřeby mohou rozdělit prostřednictvím předem dohodnutých podílů (tzv. alokační klíč). V případě, že elektrárna nevyrobí dostatek energie, budou celý bytový dům i jednotlivé byty nadále připojení k veřejné distribuční soustavě a odebírat z ní elektřinu od svého obchodníka.

Pro vyúčtování elektřiny bude nutná instalace průběhového měření typu B. To na své náklady provede provozovatel distribuční soustavy. Zároveň odpovídá i za výpočty, sběr a zpracování dat tak, aby si zákazník mohl tato data zkontrolovat, např. na faktuře. Lidé zapojení do sdílení elektřiny v bytovém domě díky tomu uvidí, kolik vlastní výrobou ušetřili na spotřebě elektřiny ze sítě. 

“Možnost využití elektřiny vyrobené z FVE na střechách bytových domů ve společných prostorách i v jednotlivých bytech, je téma, které mezi družstvy a společenstvími vlastníků zní v posledním roce velmi hlasitě. Je to cesta, jak se zbavit nechtěných přetoků přebytečné energie do distribuční sítě. Výrazně se zvýší efektivita a návratnost investic do FVE. SČMBD tuto aktivitu vítá a podporuje. Očekáváme, že dotčené orgány v návaznosti na nová pravidla zareagují nabídkou cílené dotační podpory, která bude ještě výrazněji motivovat uživatele a vlastníky bytových domů k realizaci těchto „nových“ technologií,” reaguje na novelu vyhlášky Martin Hanák, ředitel metodického odboru Sdružení českých a moravských bytových domů (SČMBD).

Návaznost na projednávané novely energetického zákona

V současnosti se projednávají dvě novely, které mohou mít další pozitivní vliv na decentralizaci výrobu elektřiny nejen u bytových domů. První z nich je novela posouvající hranici pro licenci na výrobu elektřiny na instalovaný výkon z 10 kW na 50 kW. Zde se předpokládá, že účinnost nabude přibližně v březnu 2023 a doporučuje se do té doby výrobnu nepřipojovat, pokud je to možné.

Vyhnete se procesu vyřizování licence, a hlavně vykazování výroby operátorovi trhu s elektřinou. Část projektu ale můžete řešit předem, např. plánování prací, smlouvu o připojení nebo zisk podpory od členů SVJ, pouze se samotnou realizací a připojením elektrárny vyčkejte do doby účinnosti novely energetického zákona.

Druhá novela se vztahuje ke komunitní energetice, která umožní rozšíření sdílení mezi více bytovými domy a dalšími subjekty – ať už malými podniky, obecními budovami nebo rodinnými domy.

zdroj: tisková zpráva

64 Comments on “Výroba elektřiny v bytových domech bude jednodušší”

  1. Dlaždiči, děkuji za mírnější nadávky a nějaké řádky k věci.
    Příklad vánočních panelů dokazuje jen nesprávné uchopení politiky, nikoli vlastnosti a možnosti solárních technologií.
    To že FVE funguje dostatečně v našich podmínkách jen po většinu roku neznamená, že to je k ničemu, ale naopak je to šance jak ušetřit nějaká paliva na zimu a tím snížit celkovou energetickou spotřebu.

    Prosím o uvědomění si náročnosti problematiky energetiky, neexistuje ideální řešení, ale jen nějaká více či méně výhodná kombinace.
    Je třeba také brát v úvahu faktickou a politickou dostupnost zdrojů. Nemáme tu plyn, ropu, uran .. nikde není žádná záruka, že nám to tu bude proudit do nekonečna. Co by se tak dělo, kdyby dodávka ustala a my neměli žádné řešení s lokálními zdroji.

    Jaké zdroje tady máme:
    – Uhlí – Kolik? Kde? Na jak dlouho? Obnoví se těžba? Prolomí se těžební limity? Co se při tom zničí?
    – Uran – Obnoví se těžba? Vybudují se zařízení na jeho zpracování? Vyřeší se problém kam s vyhořelým odpadem? S rostoucím počtem reaktorů roste riziko havárie, naše území není tak velké, kam se vystěhujeme?
    – Slunce – i při naši vysoké spotřebě na hlavu, taky díky průmyslu, tady dopadá přibližně 260x více energie než potřebujeme
    – Vitr – potenciál je značný, nikdo ale nechce za barákem vrtuli.
    – Teplo okolí pro TČ, vysokoteplotní geotermál moc ne.
    – Voda – nejlepší lokality už jsou využity, další potenciál není velký
    – Biomasa – potenciál už je z velké části využitý, jsou tu ale ještě nějaké možnosti. Jsou zde ale velké rezervy v efektivitě využití a řízení. Př. možnost výroby více než dvojnásobku tepelné energie pomocí kombinace kogenerace+TČ oproti pálení v kotli, nebo využití v režimu akumulace která kompenzuje pokles výroby FVE v zimě…
    – ?
    https://www.hybrid.cz/nejvetsi-evropska-baterie-vyroste-ve-skotsku/#comment-290822

    A tím se dostáváme k tomu co tady pořád řešíme, FVE, TČ, EV jsou ty nejzákladnější technologie umožňující nejefektivnější využití lokálně dostupné energie, které mimo jiné netráví lokálními emisei a třeba taky zpomalují oteplování.

    Takže velmi zjednodušeně současná situace:
    Skupují se z okolí energetické nosiče, které se pálí nenávratně. Kolem toho se točí ekonomika, politika, zavírají se oči před globálními škodami a bagatelizuje se vliv na lokální životní prostředí.

    Příklad budoucího řešení:
    Skupují se po světě technologie na OZE a EV s materiály, které se tu sice obvykle netěží, ale na rozdíl od fosílií se neztratí, protože jsou z velké části recyklovatelné. Za nějaká desetiletí nadělají recyklační linky hromádky materiálů na výrobu vlastních technologii na využití OZE, další dovoz už tedy nebude nutný. Takže místo rafinérií a zařízení na všemožný dovoz a pálení by byly recyklační linky a fabriky na výrobu OZE technologií.
    Pokud se tedy přeruší řetězec závislostí, nakupování a politiky a na místo toho vzniknou fabriky na zařízení k čerpání neomezené energie okolí, tak to musí být výhodné pro všechny.
    https://youtu.be/XEuznX_BT24?t=7204

    Vidle by do toho ale mohla hodit nukleární zima po jaderném konfliktu a nebo dopadu meteoritu. Ale to by už trápilo málokoho, že panely nevyrábí:
    https://nedd.tiscali.cz/zivi-by-zavideli-mrtvym-nuklearni-zima-po-jaderne-valce-by-byla-nesnesitelna-537724

    Pokud se to někomu nelíbí, nebo má přesvědčení že to nejde, tak ať si vymyslí vlastní vizi, nebo ať doufá v konzervaci situace stávající.
    Podle vkusu je možné přimíchat trochu atomu, ale přiměřeně, celou energetiku na tom postavit nejde, protože to má taky svoje mouchy…

    Jen pro představu o měřítku, bavíme se zde o čisté potřebě energie 300TWh, jeden 1GW reaktor za rok vyrobí 7,5TWh elektřiny. To znamená potřeba 40 ks reaktorů, s průměrným výkonem 34GW. Průměrná spotřeba elektřiny zde kolísá mezi 4 – 13GW, při kompletní elektrifikaci dopravy by zhruba o 25% stoupla, pak nastává otázka co s tím zbylým výkonem. Nejjednodušší řešení je pak elektrifikace některých průmyslových procesů kde to jde a pak elektrolýza vody na vodík, který by nahrazoval plyn a uhlí, které se v průmyslu spotřebovávají. Ne všechno lze řešit jen elektricky.

    S čísly pak může dále zahýbat zvyšování energetické efektivity, využití odpadního tepla, účinnosti procesů.

    1. Tu sa mozem vyjadrit k uranu. JE tu mame nejakych 50-60 rokov a zatial vsetky pouzivaju uran U-235. Ten je medzi uranmi zastupeny zhruba v 0.7%. Cize na to aby sme ho ziskali vela, potrebujeme upravit a obohatit velke mnozstva horniny/materialu. Za tie roky vyprodukovali JE nejaky odpad. V JE sa za vyhorene palivo povazuje palivo z ktoreho bolo pouzitych 5%. Cize 95% paliva je stale nepouzitych (nieco sa uz ale prepracovava spat). Inak povedane to co mame teraz uskladnene nie je odpad ale palivo. Predpoklad vycerpanosti prirodnych zdrojov U235 je o nejakych sto a viac rokov. Aj po vycerpani tohto paliva je mozne znovu pouzit palivo z odpadu ale a tu zacina to ale. Pred desiatkami rokov sa v podstate zastavil vyvoj jadrovej energetiky a preto koncepty, ktore by vedeli vyuzit palivo vo vacsej miere (uvazovalo sa o 60%) dnes v podstate nestoja, takze s efektivnejsim vyuzitim paliva by sme vedeli predlzit zivotnost technologie s U235 o storocia.

      Dalej su tu koncepty mnozivych reaktorov, ktore sa snazia vyuzivat uran U238, ktory sa priamo stiepit neda. Ide o uzavretie palivoveho cyklu, kedy sa palivo pre 2. gen stiepnych reaktorov vytvara v mnozivych z U238. Tie koncepty ma v podstate rozbehnute asi len Rusko a expermientuju Cina s Indiou a trochu aj v EU (samozrejme asi skor administrativne). U238 je v prirode podstatne viac nez U235 (viac ako 99% vsetkeho uranu). Cize potencialny zdroj by bol enormny a v podstate na tisicrocie.

      Pokial ide este o mnozive reaktory, tak je tu aj moj oblubeny koncept, ktory sa skusa hlavne v Indii a to pouzitie prvku thoria Th232. To je 3-5x viac nez uranu a ide o velmi bezpecny material. Je tam potencial namiesto uranu, ktore tvori pevny material, pouzivat tekute palivove jadro, ktore by malo velke vyhody a celkovo je ten koncept ovela bezpecnejsi nez pri urane. Ma to vsak jeden haci, preco sa tomuto koncpetu venuje iba India a nie Rusko a USA a to je ten, ze sa z nejho nedaju vyrobit atomove zbrane. Ak by sa teda tento koncept zaviedol mame teoreticky energiu na cca 3 tisic rocia. Cize s fuziou by sme sa nemuseli ponahlat a naviac pri tomto palive nevznikaju ako odpad tazke transurany a prvky s dlhym polcasom rozpadu, ktore treba uskladnovat tisice rokov.

      V podstate teda mame dost jadrovej energie aby sme v kludne vylepsili koncept jadrovej fuzie a zacali s expanziou aj mimo nasu planetu 😉

      Pokial ide o odpad. Tam je niekolko rieseni. Hlavne ako som uz pisal odpad je vlastne palivo pre dalsie generacie reaktorov. Je teda na nas ci ho vyuzijeme alebo nie. Ci uz ano alebo nie, to co zostane skutocne ako odpad je mozne este dalej spracovat a urychlit premenu aktivnych prvkov. Momentalne sa experimentuje s technologiou urychlovacov (Cina a EU), ktora by mohla silne zredukovat mnozstvo radioaktivneho odpadu na minimum (hlavne prvky s dlhym polcasom rozpadu). Zostatok by sa mohol uz uskladnit alebo rozriedit, tak aby nemohol skodit a to kludne na zaklade hyper paranoidnych bezpecnostnych noriem.

      Takze pokial ide o JE je tu velmi velmi silny potencial, ktory sme sa rozhodli nevyuzit. Miesto toho sa buduju stale stare koncepty JE s podnou technologiou len s bezpecnostnymi vylepseniami.

      1. Ja zasnu, vy jste druhy Elon Musk, tentokrat v jaderne energetice. Bohuzel mate jen nactene vize a nevidite pripadna uskali. Kdyby ty vase vize byly tak slibne, uz davno by se toho chytili vrazi z Wallstreet. Kde je citit profit, tam se sletaji predatori. A kde se nic moc nedeje, tam asi moc potravy nebude. Jinak Indie usiluje o navyseni jadernych zbrani a vas argument je detinsky. Ale treba mate pravdu, jen vas nikdo nedocenil. Ukazte to svetu jako EM.

      2. Naprosto souhlasím. Doplňuji, že nevyužíváme ani náš lidský potenciál, tedy budování moderní jaderné energetiky ruku v ruce se systémem vzdělávání a výzkumu, což by nám umožnilo připravovat se na budoucnost energetiky. Těch pár studentů fakulty jaderné a fousatý (ok, 1000x přestavěný) reaktor AV v Řeži to nevytrhnou.
        Místo toho dáváme prostor polovzdělaným šroubovákům, pro které je fotovoltaický panel strop vědění, a expertům na energetiku největším – studentům fakulty humanitních studií, kterých vysoké škole vyblijou každoročně tisíce.

          1. hlupák, ktorý obdivuje nemcov, vinníkov dnešného stavu energetiky v európe nemá sa čo vyjadrovať.
            len pre info – moji rovesníci, exulanti v južnej amerike študovali jadrovú energetiku v mexiku, občas stáž vo francii.
            tuná sa v tom čase onanovali (bola energetická kríza s ropou) na alternatíve (ideológia obnoviteľných zdrojov ešte bola okrajová a týkala sa strašenia vyčerpaním).
            keď sa monaku konal kongres energetikov, už nik neuvažoval o inom ako jadre, nafte a uhlí.
            a fúzia bola iba hraním sa.

          2. Jak víš, že jsem to nestudoval? Nevíš. Ale náhodou trefa, chtěl jsem studovat obor, který se v ČR vůbec nevyučoval, takže po třech letech na technické VŠ jsem zbytek absolvoval v zahraničí. Jako samoplátce. Ráno na devátou do školy, v pět do práce, v jednu v noci z práce se vyspat a tak dokola a dokola, včetně víkendů. Ale bavilo mě to.

      3. Energie na tisíciletí, to je sen každého politika i energetika, tak kde se stala chyba.
        Politik by dával lidem možnost bezstarostné spotřeby a energetiky by měl menší problémy s regulací.

        Tak proč jsme se tedy rozhodli nevyužívat tyhle úžasné uranové možnosti?

        Ty tisíciletí byly na udržení současné atomové spotřeby a nebo na veškerou energetickou spotřebu?
        //ourworldindata.org/energy-production-consumption#global-energy-consumption

        Nedaly by se ty reaktory nějak zpropagovat? Člověk je pohodlný, když se mu třeba ukáže děda mráz v trenýrkách u přímotopu napájeného z reaktoru a vedle ježíšek s holou prdelí v krmelci krytém zasněženými panely, tak od té touhy po energii, třeba i zapomene na možnou jadernou havárii.
        //manipulatori.cz/dokument-jezisek-vyrostl-a-stal-se-z-neho-deda-mraz/

  2. nik mi neodpovedal na otázku k veci, tak pridám realitu obnoviteľných ….
    Uplynulý týždeň v Baltskom a Severnom mori príliš nefúkalo. A ceny elektriny odrazu vyskočili na 318 eur za MWh.

    Na burze elektriny EEX v Lipsku sa aktuálne predávala elektrina s dodávkou 8. decembra za 393 eur za MWh a na 9. decembra dokonca za 436 eur za MWh. Pritom pred mesiacom bola cena na 8. november 98,25 eur/MWh

    Futures (kontrakty na burze) na január 2023 boli 400 eur/MWh a na február za 425 eur/MWh. Novembrové ceny (8. 11.) boli 341, resp. 350 eur/MWh.
    V reakcii na nedostatok energie z vetra Nemci vo veľkom spustili uhoľné elektrárne, ktorými pokryli až 40 percent svojej spotreby a znečistením sa dostali na úroveň Indie.
    Narástol aj dopyt po plyne. Od 17. novembra doteraz klesli zásoby plynu v Nemecku o 10 TWh z 245,37 na 235,22. Ešte zreteľnejší je pokles za ostatných 11 uzavretých dní (27. 11. – 7. 12.), keď na súčasnú úroveň klesli zásoby o 8 TWh (z 243,38 TWh).
    Zároveň s tým sa tiež očakáva, že rýchlosť vetra v severnom Nemecku, v Baltickom a Severnom mori, kde sa nachádzajú najrozsiahlejšie veterné farmy nemeckého energetického systému, bude opäť veľmi nízka. Až na pár výnimiek to na pevnine bude medzi 2 a 3 metrami za sekundu, pri pobreží sa rýchlosť dostane na úroveň okolo 6 či 7 metrov za sekundu.
    Efektívna práca veterných turbín sa začína pri rýchlosti vetra 4 – 5 m/s. Najlepší výkon majú pri rýchlosti medzi 10 a 15 m/s. A ak sa vietor dostane na rýchlosť medzi 25 a 30 m/s, veterné turbíny sa odstavujú kvôli bezpečnosti.
    Hoci teda nejaký ten vietor zafúka, nemeckí energetici budú s napätím každý deň očakávať predpovede počasia a dúfať (poniektorí sa možno aj pomodlia), aby dulo.
    Za normálnych okolností sa Nemecko pri výpadku dodávok z vetra či slnka spolieha na francúzsku flotilu 56 jadrových reaktorov.
    Ani v tomto smere však túto sezónu nepanujú normálne podmienky. Dlhodobo zanedbávaná údržba (zapríčinená aj obmedzeniami počas covidu) spôsobila, že množstvo reaktorov musela francúzska štátna energetická spoločnosť EDF odstaviť. Na zariadeniach sa objavila korózia a hrozili úniky radiácie.
    EDF v septembri vyhlásila, že dúfa, že 42 z 56 jadrových reaktorov bude pripojených k sieti do konca roka. V polovici septembra ich bolo v prevádzke 32, v novembri počet klesol na 30. Aktuálne je ich v prevádzke 36 a distribučná spoločnosť RTE oznámila, že je pripravená na zapojenie 37. reaktora. Vláda už v tejto súvislosti požiadala obyvateľstvo o zníženie spotreby, aby sa krajina bezpečne vyhla výpadkom elektriny. Spotreba je pritom vo Francúzsku už teraz o 6-7 percent nižšia ako priemer.

    1. Společná evropská energetická koncepce je naprosté fiasko a Německo se topí. Je potřeba si přiznat, že tonoucího nemá cenu zachraňovat ze cenu vlastního života a prostě je s politováním a vyjádřením účasti odříznout.
      Koneckonců, dotováním vlastního průmyslu již předvedli, že bližší košile než kabát je pro ně přijatelná politika.

        1. A z těch „německých“ 3,21GW je 1,8 GW je od nás a 6,3 GW od Poláků, protože jejich soláry a vítr jsou na nule 😀
          Koukám na německý energetický mix 700g CO2/kWh… prostě echt ekologická lahůdka. Germáni jsou fakt zralí na ručník. Už potřetí za sto let dokázali po***t celou Evropu.

          1. Ne, že bych chtěl Němce obhajovat ale pořád nechápu co po*rali? Uhlí mají jako dřív, FVE a větráky mají navíc. To že vypnuli 5% doslouženého atomu nemá celkem žádný vliv. Momentálně to po*rali Frantíci, že spoléhali na atom a zanedbali údržbu. A nebo je to naschvál, že je chtěli znárodnit?

            1. ten vietor na ktorý ukazuješ nebol už to predchádzajúce leto – to bol začiatok cenového skoku/nedostatkuplynu.

              a nemci už vravia o mierovej spolupráci (s ruskom a putinom), frantícino tom že splnia putinovi o čo žiadal niejkedy 2014 – najmä nerozširovať alianciu.

              nastupuje klimatická zmena – teda v zime bude mrznúť a snežiť a ani nemci, ani frantíci nemajú v úmysle prestať kúriť.

  3. Krásné ráno vám přeju, melouni. Tož jak? Furt energetická koncepce státu ve vašem pojetí je pro období zimy – na střechu FVE pro ten dobrý pocit a 3-4 svetre pro pocit tepla? Případně kvalitní záhrab z listí pro dny jaké nám meteorologové slibují na příští týden? A v létě denně sterillizovat vodu v bazénu varem případně ohřívat jádro zemské, jak vám radí váš nedostižný vzor skopčák? Tak to pak jo. PS: jestli někomu z melounů půjde zimou z tlustých do tenkých tak mohu nabídnout obrovskou kupu krásného voňavého zlatého listí z mých jasanů a javorů. Pravda, možná v ní trochu budou píchat ježci……

    1. pro Dlažku…Né… mnohem lepší bude pálit fosilní metan. Až až dojde, můžem si pro něj zaletět na Titan 😜
      Ale máš pravdu, že letošní listopad a začátek prosince je možná nejhorší za cca 15let co solárničím. A nepomáhá ani vítr. Říjen byl naopak vynikající. Jsou to věci na které je třeba být připraven.
      Mimochodem: Ty brečíš v zimě, že nevyužiješ plavky, nebo s tím počítáš dopředu??😃

                1. Tak zůstanu u příkladu s plavkama: Protože se v zimě nechodíš koupat na rybník, plavky si logicky nekoupíš. A protože se cachtat bez plavek stydíš, nekoupeš se ani v létě 😆
                  Mimochodem jsou i zimní dny FVE maká jak čert – ale to ty přece víš puso 😘
                  Velké koště v pohotovosti, obě střechy pochůzné, přístupné 😉

                2. Já se koupu bez plavek.

                  Ty máš velké koště? A máš na to povolení? Myslel jsem, že velká košťata zrekvírovala Česká armáda, aby po vzoru Bundeswehru doplnila vyprázněné sklady zbraní.

                1. Z portalu je dnesni maximum 4,46 kW a to jeste neni poledne. Jedna se o vykon behem 5 minut, takze neni to jen nejaka kratka spicka.

                1. To z 11,3 kW výkonu vyrobíte 4,3 kWh denně? To je teda hodně slabota. Tak to nemá cenu, abych si ten panel na dobíjení UPS pořizoval, protože bych musel mít polovinu vaší elektrárny. A to je ekonomický nesmysl.

                2. Na nebe skoro bez slunicka to neni spatne. 20% spotreby TČ na topeni neni k zahozeni. Navic od pulky listopadu az do pulky ledna je jeden string castecne zastineny. Z casti moje tuje, z casti vzdalene smrky. Slunko je nizko a stiny hrozne dlouhe. Menic zapinam aktualne kolem 9:30 a vypinam kolem 14:30. Sklom panelu je tusim 22°, zadna slava. Urcite to neni idealni instalace, je to kompromis. Uz v unoru bude vyroba minimalne petinasobna.

                3. No to je sice pěkné, ale pro UPS musím mít řešení, které ji dobije rozumně i v prosinci. Jasně, že to nemusí být za jediný den, s tím rizikem jsem schopen žít a pokrýt to dostatečnou rezervou v baterii. Ale rozhodně zase nelze čekat týden nebo dva. A instalovat dvě řešení je finančně nesmyslné.

                  Já si z toho odnáším, že FVE nevychází rozumně ani pro tak stupidně jednoduchou aplikaci, jako dobít malou baterku, když to musí prostě spolehlivě zafungovat.

                4. A co šlapací dynamo? To se v bunkrech přece používá.

                5. Taková už adventní tradice… Máme po Mikuláši a popírače fotovoltaiky hrozně zajímají výkony FVE.😁
                  Tak já bych se mohl ptát na výkon Temelína při odstávce, nebo třeba na ekonomickou návratnost Fukušimi 🙄

                6. vispere, přiznávám se, že s touto myšlenkou jsem si už taky pohrával. Zatím jsem skončil u toho, že i když tam bude rotoped nebo běžecký pás, jejich elektromagnetická brždění není zrovna příjemné řešení a asi upřednostním funkci kondiční před výrobou elektřiny.

                7. Drvoštěpe, jestli to nebude tím, že fotovoltaisti zelezli do nor, kde budou přezimovat do jara. Tak se logicky strachujeme, kolik z nich se ho nedočká.

                8. pro Runnču… Zatím co ty si s myšlenkama pohráváš, já je realizuju 😉… Původně jsem se tady chlubit ani nechtěl, protože nejsem zvědav na debilní pošklebování, ale když na to přišla řeč…
                  Už jsem ve věku, kdy potřebuju trochu cvičit, hlavně v zimě a hlavně nohy…předělal jsem staré čínské elektrokolo na šlapací generátor. Náklady na přestavbu cca 800 kč (dc-dc regulovatelný mini mněnič, jednosměrná dioda, analogický ampérmetr, kablík a krokodýlky)
                  Výkon 60w na pohodu, 100w túrdefránc…Snažím se šlapat aspoň 3x týdně 1,5 hodiny.💪🦵👍

                9. To je pěkné, ale jak je to s tou regulací odporu? Já zatím neviděl příjemně funkční řešení – a to platí pro kolo i veslo. Co jsem zkoušel nebo i kdysi i měl, bylo příliš „kostrbaté“.

                10. Já jsem vymyslel šlapací elektrárnu pro migranty. Ale když jsem spočítal, že člověk vyrobí za den jenom 1 kWh tak by jim to nestačilo ani na polívku. Není mi jasné jak se starým Řekům mohli vyplatit otroci na veslování když je museli živit. Asi je ta elektřina pořád levná.

                11. pro Runnču…Odpor neřeším, jednoduše sílím 😃…Ze začátku mně to šlo dost ztuha, teď už bych ,,lehčí převod“ nechtěl…Ono to totiž ani nemá přehazku 😁

                12. Myslím si, že to spočítal blbě, protože vycházel z rovnováhy přijaté a vydané energie. Ale lidské tělo má velké schopnosti akumulace, už na buněčné úrovni. Špičkově je lidské tělo schopné se vybičovat k výkonu někam na úroveň 750W a dlohodobě pak 200-250W, což je deficitní těžká zátěž, tedy se hubne, ale pokud je období zátěže střídáno s obdobím odpočinku, není to problém.

      1. Tak bude chlapi a chodte nam vzorom. Odpojte sa aj s Leodrndulom sa od centralnej dodavky el. enegie a ukazte ako ten koncept OZE funguje ked nemate slnko cele tyzdne a ani s vetrom si velmi nepomozete. Ukazte nam ako vam pekne funguju tepelne cerpadla a ako je vam teplucko ;). Ukazte nam svoju nezavilost a samostatnost. Samozrejme, ze drbostep ma dovolene kurit drevom z vlastneho lesika a vyrabat elektrinu kogeneraciou. Mozno aj chova kona namiesto auta ale to zas produkuje metan, takze asi nie.

        1. Kdo si vypestuje vlastni mrkev nesmi uz nakupovat zeleninu v kramu. Tak nejak vam to strasi v hlave? Mame trzni hospodarstvi a ja si chci koupit elektrinu v pripade ze ji budu potrebovat. Nastesti na trhu se sejde poptavka a nabidka za vzajeme prospesnych podminek. Cela udrzitelna energeticka koncepce vychazi z planu 80% OZE a 20% konvencni zdroje. Presne takovy mix pozaduji. Jen absolutni blbec zna vykyv do extremnich pozic a mezistupen si nedovede predstavit. Asi nejake postizeni z detstvi?

            1. „Udrzitelny“ neznamena totalni zakaz fosilnich zdroju, ale pripousti tolik emisi, ktere nenastartuji nezvratne procesy. Treba cil neohrat planetu o vic nez 2 K behem pristich dekad. Zjednodusene receno poskozovat ŽP jen v takove mire kdy nam to jeste neprinese zasadni problemy. Extremni vykyvy pocasi, vyznamne stoupani hladiny mori atd. Lidove receno, nenapinat luk tolik aby neprasknul. V ramci udrzitelnosti muzou v omezenem mnozstvi fungovat i fosilni elektrarny. Do mnozstvi tolerovanych skodlivin prispiva nejen energetika, ale i doprava, prumysl, ale treba i lesni pozary, sopky atd. Soucet vsech prispevovatelu je dany a suma nesmi prekrocit urcitou hodnotu. Soucasny cil je dosahnout udrzitelnost a pozdeji mozna i uplny zakaz vypousteni skodlivin, ale vzdy krok za krokem.

                1. 20% konvencnich zdroju neznamena 20% fosilnich. Jak sam uvadite, existuji i jaderne zdroje. Navic je ta udrzitelnost myslena jako prechodne obdobi v radu 30ti let na ktere bude navazovat dalsi krok smerem k ciste OZE. Nemuzete fosilnim fanatikum najednou podtrhnout koberec pod nohama. Chce to cas a pozvolny pokrok. Nas pokrok je jejich ustup. Radeji udelame pokrok nez poskok. To bysme mohli treba upadnout.

                2. Pokud je zmíněno časové období, už to dává smysl.

      1. A to jako co? Že zplodí nějaká elektronula žijící ve vlastní bublině canc kvůli tomu, aby jí někdo hodil hrst otrub do koryta dokazuje co prosím? 99 čitatelů ze 100, kteří tam zahlédnou sousloví „smart-energy-forum“ udělá „Tssss“ a jen ten 100. v pořadí LIHáč z toho má poluci. Musíme vědět, že z toho máš poluci?

          1. Dal sis tu praci eVolecku a precetl sis pozorne vsechny komentare pod clankem? Jsou tam I jmena tech lidi, muzes oslovit vsechny z nich a pozeptat se na to, jak si na tom stoji se senilitou? Neudelal bys to eSraci, vid? Bylo by neprijemne zjistit, ze z toho vzorku populace ses prave Ty nejvetsi senil? A transformace energetiky spociva prave v tom, ze se poradaji semenare s moderne znejicimi nazvy? Toz to u toho opravdu nemusim bejt.

            1. Děkuji za potvrzení diagnózy, jen tupé urážky jako na pískovišti, žádné argumenty. No prostě už to jde z kopce.

              Nemůžu to procházet celé, ale řekněme, že tam je 900 komentářů že to nejde. Našel by se tam taky nějaký, který by navrhl dlouhodobě funkční řešení se současnými systémy velké energetiky?
              – jak a kde zajistit trvalou dostupnost ropy, uhlí, plynu, uranu ?
              Nebo
              – jaký je nový termín dořešení jaderné fůze?
              Nebo
              – Jak, kdy, kde postavit 30 – 40 reaktorů 1GW pro pokrytí veškeré energetické spotřeby, samozřejmě včetně výroby vodíku pro vysokoteplotní průmyslové procesy. Pokud by se protlačila vodíková doprava namísto EV, tak by to chtělo ještě pár reaktorů k tomu.

              1. Dlouhodobé řešení energetiky samozřejmě existovalo a to jsou JE. V energetice vlastně fungovalo vše, než to vše rozjebali aktivisté, lobisté, politici – ať již z ideologických či vlastních ekonomických zájmů. Mezi takové aktivisty řadím i Tebe LIHáči a protože aktivista je pro mně ta nejsprostší sorta člověka co znám, nic jiného než sprosté urážky si nezaslouží. A úplně v obecné rovině – lidstvo nejen v posledních 100 letech dokázalo, že když se věcem nechá volný průběh – a zde mám na mysli zejména skutečné vědní objevy, pak se věci sunou kupředu velmi rychle a v pohodě (atomová bomba je samozřejmou výjimkou z pravidla). Jen se ten samovolný vývoj nesmí kur.vit ideologií – zde mám na mysli zelenou ideologií posledních cca 20 let a dotacemi. Tečka.

              2. A tady hned ukázka z praxe, kam vede mnou kritizovaný tupý aktivismus: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rim-vanocni-strom-vanoce-solarni-panely.A221209_061641_zahranicni_tbr/diskuse

                A tady hned první názor z diskuse pod tím článkem (Je tam i jméno přispěvatele. Zeptej se jej eVolečku, jak moc je senilní?)

                Tak tomu se říká ekologie v praxi a myslím si, že uráží i Grétu 😉 Cena FVE, náklady na montáž, ježdění od nikud nikam, v zimě skoro žádný výkon a fungovat bude měsíc 😉 Vůbec to nebude stát ranec a uhlíková stopa nebude až do Austrálie. No jen tak dál ekoteroristi, ale tahle pitomost už musí s lidem s mozkem dojít…..

                Takže vůbec nejde o nějaký příspěvek k ekologii a udržitelnosti – jen si to nějaký vychcaný dodavatel proloboval na radnici. Nebo co je ještě horší – ta tupá hovada z radnice to myslí vážně.

                1. pro Dlažku… A on podobné blbosti snad někdo tady schvaluje??😳
                  Ty bys nemohl dělat profesionální plačku: brečíš sice krásně, ale pokaždé na špatném funusu 😭😆

                2. Kdyby ty panely instalovali nekde na mestskou strechu a zustaly by tam naporad, tak by se usetrilo take 70 kg co2 denne a vse ostatni by se nemuselo resit. Pitomcu je ve statni sprave hodne a tohle OZE jen poskodi. Ze se toho chyti pitomci z druheho brehu je celkem jasne. Vy si muzete oba podat ruce a jit spolecne do hajzlu.

                3. @ skopčák: že Ty ses skopčáku nakrklej, že Tě ten japonský mecenáš nevybral mezi 8 vovolených? Dyk nikdo neudělal pro propagaci EV a FVE v ČEZku více než Ty? A ještě bys mohl letět v rachejtlí Tvého idolu Mlasky Mlaska? Podle toho co píšeš, vodění za ručičky s chlapama je Ti taky vlastní – a v rachejtlí takových bude, co by to od Tebe ocenili……? Cítím s Tebou, fakt.

                4. @sutrvhlave. Mate to v te hlave nejak divne propojene. Asi zkrat a jiskreni.

                5. @leodendula
                  Jak může lejno jiskřit ?! dlažba má v makovici jednoduše na.sráno, jak prosté 🤣

              3. Denník The Financial Times (FT) v nedeľu informoval, že vedci z kalifornského Lawrenceovho národného laboratória v Livermore (LLNL) zaznamenali „čistý energetický zisk“ v experimentálnom zariadení jadrovej fúzie.
                „Tešíme sa, že v utorok, keď bude tento proces dokončený, sa podelíme o viac,“ povedala hovorkyňa LLNL s tým, že „analýza (údajov) stále prebieha“.
                Pri jadrovej fúzii, ktorá sa v laboratórnych podmienkach podarila v uplynulých dvoch týždňoch, sa dosiahol 120-percentný čistý energetický zisk, uviedol FT s odvolaním sa na troch ľudí, ktorí poznajú predbežné výsledky.
                Fúzne zariadenie LLNL pozostáva z takmer 200 laserov ktoré vysokou energiou bombardujú jadrá v malom priestore s cieľom spustenia fúznej reakcie.

  4. máte niekto predstavu ako to má fungovať?
    poznám na sk používané virtuálne batérie – za 2€ za pripojenie zdarma odosielate distribútorovi, spätne čerpáte za „distribučné poplatky“. „štvorkvardantný“ elmer dokáže pracovať s troma fázami, kde napríklad z jednej ide el vonň. dvoma prichádza a spotreba s výrobou sa vzájomne zapopčítava.
    dnes pracuje na 1/4 hodinovom, má schopnosť 1/60 minúty.

Napsat komentář