Volvo C30 – elektrická budoucnost

Severská automobilka Volvo se hodlá na nadcházející autosalon v Detroitu řádně připravit. Dnes představila elektrický hatchback Volvo C30, během příštího roku chce vyrobit až 50 těchto elektromobilů. Testování pak začne v roce 2011. pokračování…

Volvo C30 elektromobil Volvo C30 elektromobil Volvo C30 elektromobil

Už na minulém autosalonu ve Frankfurtu bylo elektrické Volvo C30 k vidění. Nová verze je však údajně víc než pouhou iterací té předchozí. Dotažené je zde všechno od obalu baterie po interiér. Dojezd elektromobilu by měl být asi 150 km. Podobně, jako slibuje nový koncept BMW ActiveE nebo Nissan Leaf.

„První prototyp nám pomohl identifikovat hlavních technologické překážky, jako je obal baterie a otázky bezpečnosti. Bez kompromisů jsme je vyřešili právě v modelu C30, autě, které má velmi zábavnou osobnost. Jsem s výsledkem velmi spokojený. Elektrické C30 pro Detroit je mnohem kompletnějším produktem,“ řekl Lennart Stegland, ředitel oddělení speciálních vozů společnosti Volvo.

Dalším krokem bude vybudování už zmíněné 50členné testovací flotily, která se bude po silnicích prohánět asi dva roky a sbírat data. Mimochodem, na vývoj elektromobilu výraznou měrou přispěla také Švédská energetická agentura, a to 150 miliony SEK (asi 375 mil. Kč). Data získaná v testu budou klíčová kromě jiného také pro rozvoj infrastruktury dobíjecích stanic a dalších služeb spojených s elektrickými auty.

Max. rychlost auta je 130 km/h, o energii se stará 24kWh lithium-iontová baterie a o pohon zase 82kW elektromotor. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne auto během 11 sekund. Podle Volva pokrývá dojezd 150 km potřeby asi 90% všech motoristů v Evropě. Při dobíjení ze standardní 220V, 16A zásuvky se baterie nabijí za zhruba osm hodin.

3 Comments on “Volvo C30 – elektrická budoucnost”

Napsat komentář