VIDEO: vodíkový bezpilotní letoun Boeing Phantom Eye

Phantom Eye, vodíkový bezpilotní letoun společnosti , se už podruhé vznesl z letecké výzkumné základny . Provedl úspěšný 66minutový let při kterém dosáhl výšky 2,4 km. V budoucnu by měl dokázat vydržet ve vzduchu nepřetržitě až čtyři dny.

Vodíkový bezpilotní letoun Phantom Eye při svém druhém testovacím letu
foto: Boeing

“První let byl poměrně neuvěřitelný, protože potvrdil, že naše technologie a design fungují. Tenhle druhý let je zásadní krokem směrem k uvedení Phantoma na trh. Zákazníkům tak dáme možnosti, které nikdy předtím neměli,” komentoval úspěšný test Drew Mallow, programový manažer projektu Phantom Eye.

Phantom Eye je průzkumné letadlo HALE určené pro dlouhodobé mise ve velkých výškách. S rozpětím křídel 46 metrů a max. hmotností 4445 kg (z toho 205 kg náklad) dokáže dosáhnout max. rychlosti 200 uzlů a max. výšky 20 km. Tam pak může létat plné čtyři dny!

A to především díky pohonu na tekutý vodík. Ten je spalován ve speciálně upravených spalovacích motorech.

Boeing

Jeden komentář u “VIDEO: vodíkový bezpilotní letoun Boeing Phantom Eye”

  1. Ta 4denní verze potáhne za
    Ta 4denní verze potáhne za sebou vzducholoď s vodíkem? 🙂 Ale to by nesměl být kapalný…

    Jo, koukám, že velký bratr 21. století se rýsuje. Onehdy jsem četl, že každá větší obec bude mít jednou své letadlo, které s přesnou kamerou bude neustále natáčet, co se na jejím území děje. Vlastně obdoba současných kamerových systémů na sloupech a vize satelitního sledování.

Napsat komentář