Boeing úspěšně otestoval bezpilotní letoun na vodík

Phantom Eye je nový bezpilotní letoun společnosti Boeing, resp. její dílny Phantom Works. Výjimečný je stroj v tom, že jej pohání tekutý vodík. Dron neboli bezpilotní letoun je určen především pro dlouhodobé průzkumné mise – dokáže ve vzduchu vydržet až čtyři dny.

Start bezpilotního letounu Phantom Eye společnosti Boeing probíhá ze speciálního vlečného zařízení
foto: Boeing

Na základně amerického letectva Edwards v kalifornii, poblíž Drydenova výzkumného centra NASA, se 1. června uskutečnil první let bezpilotního letounu Phantom Eye. Letadlo strávilo ve vzduchu 28 minut a dosáhlo výšky 1,244 km při rychlosti 126 km/h.

Letadlo má rozpětí křídel 46 metrů a je vybaveno dvěma 2,3l motory Ford. Ty byly přestavěny tak, aby mohly spalovat tekutý vodík. Podobně např. kdysi automobilka BMW představila model BMW 7 Hydrogen, který také dokázal spalovat přímo tekutý vodík.

Finální verze UAS Phantom Eye by měla vydržet ve vzduchu nepřetřžitě bez potřeby čerpání pohonných hmot až čtyři dny. Je proto ideální pro dlouhodobé vojenské mise průzkumu a pozorování (HALE). Dokáže létat až ve výšce 20 km a nést náklad až 205 kg.

Samotný zkušební let sice proběhl bez problémů, ale při přistání se bezpilotnímu letounu ulomilo jedno z přistávacích koleček, a tak přeci jen menší poškození utrpěl.

Phantom Eye je nejnovějším přírůstkem v oblasti bezpilotních letounů společnosti Boeing. Mimo jiné pracuje také na velmi pokročilé bitevní verzi Phantom Ray či na modelech Echo Ranger, ScanEagle a řadě dalších. Technologie úspěšně otestované v rámci Phantom Eye pak budou využity i v dalších vývojových programech Boeingu, a to nejen v rámci bezpilotních letounů.

SUASnews, Boeing

4 Comments on “Boeing úspěšně otestoval bezpilotní letoun na vodík”

Napsat komentář