Česko-švýcarský projekt Peraves Monotracer je dnes především hračka pro bohaté. Tvůrci elektromotorky C1 ze společnosti Lit Motors chtějí jít naopak cestou praktického dopravního prostředku. Už v polovině roku 2011 slibovali prototyp a ten je konečně hotov.
foto: Lit Motors
Původní specifikace krytého elektrického motocyklu (neboli hezky česky „dálníku„) hovoří o dojezdu 240 km, zrychlení z 0 na 100 km/h během šesti až osmi vteřin a při výrobě 10 000 kusů ročně ceně kolem směšných $16 000.
VIDEO: podívejte se na nejrychlejší elektromotorku na světě!
Takové byly představy tvůrců v roce 2011. Dnes je samozřejmě vše jinak. Lit Motors mají k dispozici první prototyp, který předvedli redaktorům magazínu Wired. Prototyp je skutečně jen prototyp – jakási pojízdná laboratoř na které budou dál stavět.
Výrobní model bude mít airbagy, infotainment a všechny další prvky, které byste si mohli v kryté elektromotorce představit. Bude mít také dva elektromotory, nikoliv pouze jeden v předním kole jako má prototyp. Stabilitu elektromotorky zajišťují dva gyroskopy, takže stroj dokáže stát sám o sobě na msítě, nepřeklopí se v zatáčce a údajně ani po slabším nárazu.
Lit Motors, mladá společnost ze San Franciska, Kalifornie, si představuje, že v roce 2014 uvede na trh konečný produkt. Ten má mít proti původním předpokladům dojezd až 320 km, max. rychlost 192 km/h a cenu začínající na $24 000. Do dvou let by ale údajně mohla spadnout na těch vysněných $16 000. To jsme zvědaví, ale přejeme jim to!
foto: Lit Motors
Zakladatelem Lit Motors je původně automobilový designér a nyní podnikatel Daniel Kim. „Design motorek a skútrů se nezměnil za poslecních 60-70 let. Snažím se proto postavit úplně novou architekturu,“ řekl v rozhovoru pro magazín Smart Planet. Jeho cílem je zaplnit s C1 mezeru mezi motocykly a auty.
O kolko by bola cena nizsia,
O kolko by bola cena nizsia, keby namiesto gyroskopov (novej, v praxy malo overenej technologie, rozumej drahej) pouzili vysuvacie pomocne kolieska ako ma Svajciarsko-Cesky Monoracer?
Když ony se ty kolečka
Když ony se ty kolečka vysunují při velmi nízkých rychlostech, kdy při – např. kličkování mezi auty v kolonách – prostě překážejí. S vysunutými bočními kolečky se Monoracer rozměrově dostává na úroveň třeba Citroenu C1, který ovšem odveze 4 lidi, při obdobné spotřebě a daleko nižší pořizovací ceně…
Myslím že by to
Myslím že by to levnější nebylo, ale ztratilo by to veškerý kouzlo. Ono to ovládání dálníku ze švýcar není až tak intuitivní, jak by mohlo být u C1 díky setrvačníkům. Toto řešení má hodně výhod, divím se že se ještě neobjevilo