VIDEO: Elektrokolo součástí expozice Národního technického muzea

Stálá expozice Národního technického muzea se v pondělí 27.2.2012 rozrostla o nový kousek. Sbírku kol doplnilo elektrokolo věnované českou firmou a zařadilo se tak na prozatímní konec řady kol, které v NTM mapují vývoj tohoto dopravního prostředku.

AGOGS SilverGo ve sbírce vývoje cyklistiky Národního technického muzea v Praze. Na snímku předává toto elektrokolo jednatel ekolo.cz Jakub Ditrich řediteli NTM panu Karlu Ksandrovi v nové expozicí historie dopravy.
foto: ekolo.cz

Samozřejmě se nejedná o “historické” elektrokolo, ale o současný model, který zde však přesto má své místo.

“Jsem rád, že zde budeme mít tento moderní dopravní prostředek, protože muzeum nemá být pouze sbírkou historickou. Takže po vzoru Vojtěcha Náprstka, který razil trend, že vystavovat se má i to aktuální a zajímavé, zde velice rádi přijímáme toto elektrokolo a já věřím, že se návštěvníkům bude líbit a leckteré i inspiruje,” řekl k doplnění stále expozice ředitel NTM Karel Ksandra.

Elektrokolo tak v současné expozici uzavírá přirozený vývoj v oblasti jednostopé dopravy a vidět ho můžete ve druhém patře.

Po převzetí kola se ředitel NTM Karel Ksandra na elektrokole zároveň i projel kolem prvorepublikové lokomotivy a stroj si pochvaloval.

Vystaven poté však byl už věnovaný kousek bez článků baterie, protože samotná baterie dlouho stojící na jednom místě z logických důvodů nepřipadala v úvahu.

Jednatel firmy ekolo.cz, jenž elektrokolo muzeu věnovala, k umístění elektrokola do NTM dodává: “Je jenom dobře, že bude expozice tohoto atraktivního muzea vedle historických kol, kostitřasů a speciálních bicyklů doplněna o elektrokolo, které representuje budoucnost jízdy na kole. Ze reálných studií vyplývá, že elektrokola během několika přístích let z větší části nahradí jízdní kola v jejich funkci coby dopravního prostředku”.

Elektrokolo je ve městě nejrychlejší a na provoz nejlevnější dopravní prostředek. Je třeba na něm šlapat, ale asistence elektropohonu je dostatečná pro každý kopec. Jsou velmi populární především v zahraničí, ale i v Česku již získávají početnou základnu uživatelů. I elektrokola však mají svou dlouho historii. Ostatně jedním z prvních kdo se zabýval elektrickým kolem, respektive „elektrocyklem“, byl od roku 1938 i Čech Ing. H. Fügner.

Národní technické muzeum můžete navštívit každý den kromě pondělí, nově je zde otevřena i kavárna Caffe Muzeum.

tisková zpráva

One Comment on “VIDEO: Elektrokolo součástí expozice Národního technického muzea”

Napsat komentář