Vědci sestrojili elektromobil z několika atomů

je nejlevnější auto na světě. Pořád ale ještě není tak malé jako nejnovější pokus vědců ze společnosti Empa. Ti společně s holandskými kolegy sestrojili funkční elektrické ‚nano-‚ o rozměrech 4×2 nanometru, složené jen z pár jednotlivých atomů uhlíku a vodíku.

Nejmenší elektromobil na světě pohánějí jednotlivé elektrony. Těžko ale dokáže udržet přímý směr.
foto: Empa

Prototyp nejmenšího na světě mohou obdivovat čtenáři magazínu Nature – skví se na obálce posledního čísla.

Jeho rozměry jsou 4×2 nanometry, má náhon na všechny čtyři a je asi miliardkrát menší než nebo – protože v tomto měřítku už na nějakém tom centimetru nezáleží.

Skutečné nano-auto je vlastně jedna jediná molekula, která se může pohybovat díky čtyřem elektricky poháněným kolům. Neprohání se po asfaltu, ale po měděném povrchu (žlutá ploška na obrázku).

Jde o výsledek výzkumu, který se zaměřuje na mechanickou práci v mikroskopickém měřítku – v samotných buňkách. Tam pro přenos látky z místa A do místa B slouží speciální formy bílkovin (proteinů).

Tyto bílkoviny obvykle „proudí“ společně s dalšími typy bílkoviny podobně jako vlak jezdí po kolejích. A při tomto procesu spalují ATP, jakési chemické palivo živého světa.

Řada vědců se snaží schopnost transportovat látky na nanoúrovni napodobit a pokouší se konstruovat tzv. molekulární stroje či nanostroje.

Jedním z takových týmů je i společnost Empa spolupracující s univerzitou v Groningenu, jejíž výsledky prezentuje v článku zmíněné aktuální číslo magazínu Nature.

Podle Karl-Heinz Ernsta, výzkumníka společnosti Empa, se vědcům podařilo sestrojit nejmenší elektromobil na světě.

Nevýhodou je, že ke svému provozu potřebuje dostávat elektrony – skrze hrot řádkovacího tunelového mikroskopu (STM) – každou polovinu otáčky svého kola.

Navíc, kola se mohou otáčet pouze v jednom směru. Jinými slovy, nano-auto nemá zpátečku. Zároveň vědci přiznávají, že není jednoduché dodávat proud do všech čtyř kol najednou.

Prozatím se jim s autem podařilo „ujet“ nějakých šest nanometrů kupředu. A to ještě ne tak docela po rovné lince. I přesto jde ale pro vědce o důležitý krok kupředu.

Dokázali totiž, že jednotlivé molekuly mohou absorbovat elektrickou energii a přeměnit ji v pohyb.

Dalším krokem výzkumu bude podle magazínu ScienceDaily vyvinout takové molekuly, které mohou být poháněny světlem ve formě UV laserů. Přichází tedy doba nanostrojů?

Napsat komentář