Vědci z polytechnického institutu v Rensselaer v New Yorku vyvinuli nový typ nanomateriálu. Jeho použití by mohlo vést k vývoji nových rychlonabíjecích baterií nejen pro elektrické automobily. Materiál, který vědci nazvali „nanoscoop“ snese extrémně vysoké rychlosti nabíjení a vybíjení.
U dnešních lithium-iontových baterií by takové zatížení vedlo k jejich celkové degradaci. Současná generace baterií svým stárnutím postupně ztrácí schopnost udržet náboj. Tempo poklesu kapacity se zvyšuje, pokud je baterie vystavena vyšší rychlosti nabíjení a vybíjení.
Nový materiál je však mnohem odolnější. Lze jej nabít 40- až 60krát rychleji, než je tomu u konvenčních baterií při zachování srovnatelné hustoty energie. Je konstruován tak, aby byl schopen vyrovnat se s vysokým zatížením způsobeným těmito rychlými cykly.
Podle tvůrců jeho jedinečnost spočívá v nebývalém složení materiálu, konstrukci a velikosti.
Pod mikroskopem nanoscoop svým tvarem připomíná kopeček se zmrzlinou.
Hlavní „tělo“ materiálu má tvar kuželu a je tvořeno uhlíkem. Na něj je shora aplikována tenká vrstva hliníku, kterou ještě zakrývá „čepička“ z křemíku.
Veškeré vazby jsou pružné, vybavené schopností rychle přijímat a vydávat ionty lithia bez známek poškození.
„Nabít si notebook nebo mobilní telefon za pár minut zní mnohem lépe, než muset čekat třeba hodinu,“ řekl Koratkar, profesor katedry mechaniky, letectví a jaderného inženýrství v Rensselaer.
„S použitím nanoscoopu při výrobě anod pro lithium-iontové dobíjecí baterie je to velmi reálná vyhlídka,“ dodal Koratkar.