Vědci pokročili ve vývoji obnovitelné výroby vodíku

Analýza vědců z Národní laboratoře pro obnovitelnou energii amerického ministerstva energetiky ukázala, že materiály na bázi minerálu perovskit by mohly hrát významnou roli v procesu výroby vodíku obnovitelným způsobem. Informoval o tom Renewable Energy Magazine.

Vodík je v současnosti důležitým nosičem pro ukládání energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, náhradou za fosilní paliva pro dopravu, pro výrobu amoniaku, ale také pro další průmyslové aplikace. Klíčem k úspěšnému využívání vodíku jako paliva je schopnost splnit cíl aktuálně stanovený ministerstvem pro energetiku, jehož smyslem je snížit cenu čistého vodíku o 80 %na jeden dolar za kilogram v řádu deseti let.

Vědci analyzovali slibnou novou technologii štěpení vody, takzvanou solární termochemickou výrobu vodíku, která by mohla mít potenciálně vyšší energetickou účinnost než výroba vodíku konvenční metodou elektrolýzy. 

Cílem je najít perovskity schopné odolávat vysokým teplotám

Elektrolýza potřebuje pro rozštěpení vody na vodík a kyslík elektřinu. Výzkumníci musí identifikovat perovskity schopné odolávat vysokým teplotám. Tato práce představuje část portfolia technicko-ekonomických analýz zaměřených na cesty výroby vodíku, z nichž každá nese specifické výhody a nevýhody. Například elektrolýza je komerčně dostupná a elektřina pro ni potřebná může pocházet z fotovoltaických zdrojů. Používané články však zachycují a využívají pouze část ze solárního spektra. 

Společnosti i státy už dlouhodobě vidí ve vodíku energetickou alternativu pro budoucnost, zvláště nyní s ohledem na energetickou krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. A to mimo jiné i v dopravě. Automobilka Toyota nedávno uvedla na trh druhou generaci auta na vodík, Toyotu Mirai. V Česku se zatím prodalo 10 kusů. Chystá se zde také výstavba prvních veřejných vodíkových čerpacích stanic.

zdroj: tisková zpráva

11 Comments on “Vědci pokročili ve vývoji obnovitelné výroby vodíku”

  1. Upřímně, ten článek je nějaký zmatený. To jako, že bez perovskitů to nepůjde, nebo že perovskity vyrábí vodík??? Perovskity jsou FV články, pokud vím, jako každé jiné. Jen jsou nestabilní za vyšších teplot. Začínají se tavit. Jakou to má souvislost s vodíkem, nechápu.

  2. Vodík nemůže řešit žádnou energetickou krizi, protože to není o výrobě energie, ale pouze o jejím skladování. Vodík teoreticky může řešit situace, kdy má energetická společnost část roku obrovské přebytky energie (typicky z FVE) , tak z toho vyrobí vodík do zásobníků na pokrytí té části roku, kdy má nedostatek. To by ale někdo musel nejdřív spočítat, jestli to vůbec dává ekonomický smysl a pokud ano, tak srovnat s alternativama jako aku úložiště nebo přečerpávačky.
    Vodíková EVčka bych do toho už vůbec nemíchal. I kdyby byl k dispozici superlevný zelený vodík a laciné palivové články, pořád to vyžaduje stlačování a transport na plničky po silnici.

    1. Myslím, že zapomínáte na to, že obrovský podíl na spotřebě fosilních paliv, dnes hlavně zemního plynu, má výroba vodíku pro chemický průmysl. V Dánsku teď staví největší elektrolyzér (1 GW) na světě. Jen tenhle vergl (a offshore větrná+fotovoltaická farma kousek vedle) ročně ušetří cca něco kolem 0.75-1 miliardy kubíků plynu ročně. A to je zásobování jen jedné velké chemičky. Jen pro srovnání, česká spotřeba je okolo 8-9 miliard kubíků za rok.
      FCEV jsou nesmysl, ale chemická výroba ne a výhledově taky vytlačení uhlí s výroby oceli nebo syntetická paliva nesmysl být nemusí. „Jen“ musí jít dostatečně dolů cena technologie a to se nejlépe docílí tím, že se začne reálně používat v průmyslovém měřítku tem, kde to jako první dává ekonomický smysl.

          1. Elektrolyzéry samy o sobě nezlikvidují ani litr plynu, pokud nemáte lacinou elektřinu (ideálně přebytky z OZE), kterou budou převádět do vodíku. A na straně spotřebitele potom schopnost na tuto energii zpracovat místo plynu a to buď přímo (vodík) nebo nepřímo (elektřina z vodíku). K tomu je třeba si uvědomit, že účinnost kolečka elektřina-vodík-elektřina není nijak závratná. Prakticky to násobí cenu té akumulované elektřiny na vstupu 3-4x podle technologie, nutnosti přepravy na delší vzdálenost apod..

              1. Ano, nemám ponětí, jak funguje syntéza amoniaku ani pomocí plynu ani pomocí vodíku, to je fakt. Pokud se při tom dá 1:1 nahradit plyn vodíkem s minimálními náklady na změnu, tak super a pokud je to vše nainstalováno lokoláně včetně zdroje energie pro elektrolyzér v podobě OZE (protože to je to zásadní, bez čeho je celý vodík ekonomický nesmysl), tak je to super na druhou, protože druhá půlka kolečka odpadne a ztráty máte jenom v tom elektrolyzéru a ukládání (stlačování/zkapalňování) do zásobníku. Ale energetická „krize“ není primárně o syntéze amoniaku.

                1. Odkazoval jsem se na dánskou chemičku. Je na pobřeží a povede k ní tlustý kabel přímo z offshore větrné farmy. A plynu o to více zůstane na jiné aplikace.
                  A vězte, že současná energetická krize není dána nedostatkem energetických surovin, je to „jen“ situace, kdy si dodavatelé říkají o více peněz za svoje zboží. Proč? Protože můžou.
                  My, odběratelé, ovšem máme právo reagovat. A pak ovšem bude i globální ekonomická reakce, s pravděpodobností blížící se jistotě už tyhle ceny odstartovaly další globální ekonomickou recesi, poptávka klesne a ceny energetických komodit, přesně podle zákona nabídky a poptávky padnou na držku. A alternativy dostaly další mohutný impuls k rozvoji.

              2. Opravdu nepolemizuji s vaším konkrétním případem. Vymezoval jsem se proti zavádějícím tvrzením v tomto i dalších článcích, které pro laika vyznívají tak, že vodík sám o sobě vyřeší všechny krize a spasí celou energetiku, přičemž k tomu stačí jakési zázračné zařízení – elektrolyzér, kde ta energie patrně vzniká sama od sebe a žádná elektrárna k tomu není potřeba. A jak bonus k tomu dodáme zmínku o Mirai, aby byl dort pejska a kočičky dokonalý.

Napsat komentář