Ve Švýcarsku nezaspali – dovezete si jen 50 kWh

Když jsem při tréninku na horské etapy Rallye Wavetrophy 2015 překračoval hranice Švýcarska, byly mi při příjezdu na státní hranice připomenuty dávné praktiky zdejších celníků.

Majitelé elektromobilů , pozor! Do Švýcarska si můžete v bateriích dovézt jen 50 kWh!
foto: Tesla Motors

Doby, kdy díky cenovým rozdílům turisté z východu vozili český benzín v kanystrech i na cestu zpět jsou ty tam. Nařízení o povolených max. 10 litrech v kanystru ovšem platí stále. Bylo navíc doplněno o maximální možné množství elektrické energie v akumulátorech elektromobilů.

Jak jsem se během přátelského rozhovoru dozvěděl, je limit nabití stanoven na 50 kWh. Neznalost zákona neomlouvá a vzhledem k tomu, že přijíždím do Švýcarska někorikrát ročně, neuniklo celníkům ani mé auto s rekordním dojezdem.

Shodou okolností jsem těsně před hranicemi dobíjel a švýcarští celníci naměřili něco málo nad touto hodnotou. Vrátil jsem se tedy do Německa, ujel nějaky kilometry a vrátil se zpět. Vše bylo po vybití pod stanovenou hranici v pořádku.

Rád bych se přesto o tuto zkušenost podělil s kolegy, kteří vlastní elektromobily Tesla Model S, protože se mohou dostat do podobné situace.

vlastní

21 Comments on “Ve Švýcarsku nezaspali – dovezete si jen 50 kWh”

 1. hahaha, dobrej april. Kazdy
  hahaha, dobrej april. Kazdy ridic by mel vedet, ze PHM v originalni nadrzi je vzdy bezcelna. Akorat v pridavnych kanystrech je pouze 10 litru bez cla. To same musi samozrejme platit u originalni zabudovane baterii/akumulatoru. Navic na elektrinu neni zadna zvlastni spotrebni dan, tak zrejme nebude platit ani zadne omezeni v pridavnych bateriich a to nikde na svete. Takze kdo se nechal nachytat…

    1. Stačí číst
     Stačí číst ww.elektromobily-os.cz tam se dalo dozvědět, že 1. mezinárodní sraz TESLA v Čechách je součástí 8. mezinárodního srazu , který se konal loni v Prčicích. bylo tam 12 vozidel TESLA S.
     Předváděčka pak byla na letišti v Táboře.
     Letošní sraz bude opět začátkem července. Letos ve znamení jednostopých vozidel. Informace budou opět na webu.

Napsat komentář