V Praze proběhl volný závod elektroskútrů a elektrokol

V pátek 15. dubna se v uskutečnil volný závod a Race to the Sky. Šlo o součást , který organizuje eMOpark za podpory partnerů v čele s .   


Race to the Sky lze brát jako orientační závody do vrchu. Start byl na stanici metra Anděl, checkpoint na nedaleké křižovatce ulic U Mrázovky a Peroutkova. Cílem bylo vyšplhat se na strahovský kopec, do ulice Atletická.

Účastnilo se celkem sedm strojů, z toho šest elektroskútrů a jedno eSpire. Na eSpire usedl jezdec stáje Hybrid.cz a byl to vskutku zajímavý zážitek.

Terénní elektrokolo neboli „powerbike“ váží zhruba 30 kg. Má plynovou rukověť, ale ta fungujje teprve tehdy když šlápnete do pedálů. Vydatně vám pomáhá 48V elektromotor o výkonu 1,2 kW a kroutícím momentu 150 N.m. Zásobuje jej 17Ah baterie.

Jízda na eSpire je zcela odlišná od jízdy na běžném kole i na elektromotorce. Šlapání je nezvyklé v tom, že vaše síla se okamžitě spojuje se silou příšlapu elektromotoru.

Elektrické kolo je samozřejmě vybaveno přehazovačkou. Vždy při přeřazení na jinou rychlost je ale třeba pustit plyn. Pak je třeba opět začít šlapat a v součinnosti s tím točit plynem.

Na rovině zvládá kolo snadno rychlosti kolem 35 km/h, z kopce jsme dosáhli max. na hodnoty kolem 55 km/h. Je cítit, že pak už chybí ještě jeden silnější převod, kterým by se dalo elektrickému kolu/motorce pomoct ještě o něco víc.

eSpire se společně s PRE v závodě umístil na prvním místě. Případné zájemce o eSpire bohužel většinou odradí cena, která se pohybuje kolem 160 000 Kč.

Cílem závodu bylo taktéž otestovat schopnosti elektrických skútrů jednotlivých výrobců poradit si se stoupáním. samozřejmě neměl žádný problém, stejně tak ani . Ostatním do strahovského kopce povážlivě docházel dech.

8 Comments on “V Praze proběhl volný závod elektroskútrů a elektrokol”

 1. Takový kroutící moment,
  Takový kroutící moment, tj. 150Nm má skoro i normální cyklista při jízdě ve stoji (váha cyklisty x délka kliky na kterou jeho váha působí), jen bohužel ty otáčky jsou u něj limitované a tím je limitován i jeho výkon. Vždycky s oblibou tvrdím, že mám stejný krouťák jako moje Felcka :-). Je to neuvěřitelné, ale je to tak.

 2. … bylo by dobré se
  … bylo by dobré se zmínit také o tom, že v módu plného výkonu musí mít jezdec výbavu jako na motocykl včetně lékárničky a helmy, pokud je toto „elektrokolo“ používané a prodané jako jízdní kolo, musí být očesané na výkon 250w, rychlost 25km-h, a to pouze asistovanou, žádný plyn, nebo se pletu ?

  1. to kolo má opravdu takový
   to kolo má opravdu takový krouťák, jak už tu někdo psal, Nm se měří na motoru a né na kole, a poněvadž el motor je v kole tak je to jasné 🙂
   Berte to tak že auto má na jedničku krouťák třeba plácnu 500 i víc Nm 🙂
   Navíc u el motoru krouťák s rostoucími otáčkami klesá.
   Sám mám e-bike 4.5Kw 😛

Napsat komentář