V Praze otevřeny dvě dobíjecí stanice pro elektromobily

Obchodní centra a jsou mezi prvními místy v Praze, kde lze využívat veřejné pro . Dnes byly slavnostně otevřeny společností Během letošního roku má být celkem po instalováno na 20 dobíjecích stojanů.   


Energetická společnost zásobující elektřinou Prahu předběhla ve svém programu podpory elektromobility konkurenční . Jako první totiž skutečně zprovoznila dobíjecí stanice pro elektromobily v metropoli, a to na dvou velmi frekventovaných místech – OC Chodov a Černý most.

Dobíjecí stojany společně s vyhrazeným stáním jsou k dispozici v garážích těchto obchodních center. Po následujících šest měsíců budou moct majitelé , případně i nebo , u těchto stanic zcela zdarma.

Stačí, když si u obsluhy vyžádají speciální klíček, kterým dobíjecí stojan odemknou. Případně si mohou tento klíč vyžádat od samotné PRE a ponechat si jej.

elektromobily dobíjecí stanice PRE Chodov

Kromě výše zmíněných dvou je další dobíjecí stanice k dispozici v Centru energetického poradenství PRE přímo v centru Prahy v Jungmannově ulici. Tam mělo ale PRE problém „vyhádat“ si u města parkovací místo, a tak dobíječku mohou využívat pouze majitelé jednostopých vozidel – elektrokol a elektroskůtrů.

V blízké době zahájí PRE provoz dalších dobíjecích stanic umístěných strategicky na území hlavního města. Pražané budou moct dobít svá elektrovozidla také v parkovacím domě Slovan mezi Hlavním nádražím a budovou Státní opery Praha přímo u magistrály. Dále také na parkovišti v ulici Hradební na Praze 1.

Do konce pololetí má být stanic alespoň pět, do konce roku pak v celém městě dvacet. Další dobíjecí stanice plánuje PRE postavit společně s městskými částmi v každém pražském obvodě, na parkovištích v centru města, u sportovních areálů a na záchytných parkovištích na okraji Prahy.

Co se týká dobíjecích stanic, dvě na Chodově a Černém mostě mohou najednou dobíjet až dva vozy dvěma 230V/16A zásuvkami. Budoucí dobíječky nabídnou také rychlodobíjení 400V/32A a navíc budou připraveny pro online komunikaci s chytrou navigací. Řidiči elektrických aut tedy přímo ve své navigací uvidí zda se dobíjecí stanice právě používá či zda je volná.

Samotné stanice dodala společnost Ensto, která má s jejich výrobou a provozem velké zkušenosti z Norska a , kde jich už instalovala stovky. O instalaci stanic se postrala česká společnost Eltodo, která má na starosti také jejich .

Budoucí dobíjecí stanice už budou placené a pro placení se bude využívat speciální karta, kterou si zájemci budou moct nechat vystavit PRE. Bohužel se v diskusi po tiskové konference u příležitosti otevření stanic ukázalo, že karta nebude kompatibilní s dobíjecími stanicemi, které plánují ostatní energetické firmy, např. ČEZ nebo E.On.

Trefný dotaz na toto téma vznesl , předseda české . Zástupci PRE zase hbitě odvětili, že právě toto je úkol pro tuto Asociaci – zajistit, aby platební karta pro tyto dobíjecí stanice byla přenositelná mezi všemi jejich provozovateli.

tisková zpráva

5 Comments on “V Praze otevřeny dvě dobíjecí stanice pro elektromobily”

  1. K čemu nám budou
    K čemu nám budou dobíjecí stanice, když bez státních dotací jsou u nás hybridní automobily prakticky neprodejné. Pokud by ministerstvo životního prostředí poskytovalo dotace na hybridy ve výši 150 tis. (6000 EUR), tak jak je to běžné v západní Evropě, tak by mělo smysl budovat dobíjecí stanice, jinak ne.

Napsat komentář