V Norsku se minulý rok prodalo 18 017 elektromobilů

V roce 2014 bylo 1 z 8 nově prodaných aut v Norsku elektromobil. Celkem se tedy prodalo 18 017 elektromobilů. Proti roku 2013, kdy se tam prodalo 7845 plně elektrických aut do zásuvky, jde o 130% nárůst!

Podíl prodeje elektromobilů v Norsku řádově převyšuje prodeje v jiných částech světa
foto: InsideEVs.com

Norsko je jednoznačným evropským premiantem v oblasti elektromobility. Běžná auta se spalovacím motorem jsou tam daňově natolik znevýhodněna, že Norové prostě a jednoduše raději sáhnou po elektromobilu – je levnější.

V roce 2014 měly elektromobily v Norsku 12,5% tržní podíl. To je o řád nebo dva více než v jakékoliv jiné zemi světa. Navíc, do těchto čísel se nepočítají individuální dovozy (3000) a (600).

Celkově se nejlépe vedlo automobilce Volkswagen, která v Norsku za rok 2014 celkem prodala 4970 elektromobilů e-Golf a e-Up! Nissan Leaf si tam připsal 4857 prodaných kusů, Tesla Model S pak 4041 kusů. Třetí bylo BMW i3 s 2039 a čtvrtá zbrusu nová Kia Soul EV s 441 kusy.

InsideEVs

12 komentářů u “V Norsku se minulý rok prodalo 18 017 elektromobilů”

 1. V Brně si díky zmetkovi
  V Brně si díky zmetkovi Tinkovi už nikdo žádný elektromobil nekoupí,
  takže konec elektromobilismu v Brně, protože při ceně za nabíjení 10 Kč za kWh to nemá smysl ani kdyby stál elektromobil 400 tisíc.
  A Nissan Čr jsou prašiví podvodníci. Slíbí nabíjení v síti Nissan zdarma a pak nabíječky pronajmou Tinkovi a zase 10 K za kWh prostě fair play.

 2. Já bych to v ČR s tím
  Já bych to v ČR s tím smradem tak kriticky neviděl! Spíše se ještě divím, že nedělají třeba elektrický VW Golf ve variantě kombi! Bylo by to daleko praktičtější vozidlo a mohly by do kufru vložit větší baterii a tím by se zvětšil i dojezd! A nebo objem kufru zanechat jako u krátké verze a hodně u kombi prodloužit dojezd třeba na 450 km, což by mohlo jít!!!

  1. NORSKO MÁ TU VÝHODU, ŽE
   NORSKO MÁ TU VÝHODU, ŽE NAHRABALO BALÍK DO ROPNÝHO FONDU Z KTERÝHO FINANCUJE ŠTĚDROU PODPORU ELEKTROMOBILŮ A SUPROVĚ DANÍ SPALOVACÍ AUTA . ZÁROVEŇ MU PERMANENTNĚ FOUKÁ ČISTÝ ARKTICKÝ VZDUCH, tzn veškerá evropská špína letí většinou na východ tzn. do ČESKÝ KOTLINY, KDE SI SEDNE :-))))))))))))))) O důvod víc v český díře si už nesmrdět. Ono dýchání vlastních prdů není dvakrát zdraví prospěšné 😉

Napsat komentář