V Kalifornii jezdí 48 robotických aut, zatím měla 4 nehody

Robotická auta jsou po alternativních způsobech pohonu tou novinkou, která má k automobilismu přitáhnout nové spotřebitele. V Kalifornii je dnes schváleno do provozu 48 testovacích robotických aut.

Hybridní robotické Lexus RX 450h společnosti Google, jedno z více než 20 autonomních vozidel
foto: Google

Z celkového počtu 48 robotických aut schválených pro provoz na kalifornských silnicích a dálnicích se od září 2014 pouze čtyři z nich stala účastníky nehod. Ve třech případech šlo o SUV značky Lexus provozované společností Google, v jednom případě šlo o Audi britské firmy Delphi Automotive.

Obě společnosti se pro web Phys.org vyjádřily v tom smyslu, že všechny čtyři nehody byly způsobeny lidskou chybou, resp. že auta samotná za ně nemohla, a navíc šlo o malé ťukance. Ačkoliv jsou totiž auta robotická, vždy za jejich volantem musí sedět člověk a mít ruce na volantu.

ZAJÍMAVOST: Během šesti let testů najela robotická auta Google 2,7 milionu kilometrů, během kterých se stalo 11 malých nehod.

Magazínu Phys.org se podařilo jistit, že pouze dvě nehody nastaly v okamžiku, kdy se auta pohybovala v robotickém módu. A všechny nehody nastaly při rychlostech nižších než 15 km/h.

Podle Google může za všechny nehody více méně lidská nepozornost a ve většině případů jde o zprohýbané nárazníky. Mimochodem, každé robotické auto musí být pojištěno na $5 mil.

5 Comments on “V Kalifornii jezdí 48 robotických aut, zatím měla 4 nehody”

Napsat komentář