Toyota v USA začala vyrábět elektřinu a vodík z bioplynu

Americká divize automobilky Toyota Motor spolu s firmou FuelCell Energy dokončily na Long Beach první „Tri-gen“ systém, který z bioplynu vyrábí ekologickou elektřinu, vodík a vodu. Společnost FuelCell Energy uzavřela s Toyotou dodavatelský kontrakt na 20 let.

Společnost Toyota Logistic Services (TLS) Long Beach se stane prvním přístavním provozem, který bude kompletně poháněný přímo na místě generovanou energií z obnovitelných zdrojů.  

„Využíváním pouze obnovitelné výroby vodíku a elektřiny bude TLS Long Beach razit cestu i pro další naše provozy v různých částech světa,“ uvedl administrativní ředitel Toyoty Chris Reynolds.

Přeměna bioplynu na elektřinu, vodík a vodu bez spalování

Inovativní technologie palivových článků společnosti FuelCell Energy bude pro Toyotu v přístavu vyrábět energii prostřednictvím elektrochemického procesu, který přeměňuje bioplyn na elektřinu, vodík a použitelnou vodu vysoce účinným procesem bez spalování. Při něm prakticky nevypouští žádné látky znečišťující ovzduší.

Tri-gen vyrábí 2,3 megawattu obnovitelné elektřiny, z čehož část odebere TLS Long Beach na podporu svých operací v přístavu, který ročně zpracovává přibližně 200 000 nových vozů Toyota a Lexus.

Přes tunu vodíku za den

Systém FuelCell Energy Tri-gen dokáže produkovat až 1200 kg vodíku za den, což pokryje potřeby TLS Long Beach v souvislosti s příchodem vodíkového modelu Toyota Mirai a zároveň bude dodávat vodík do blízké vodíkové tankovací stanice na podporu TLS logistiky a odvodňovacích operací v přístavu. Produkci vodíku bude možné zvyšovat a snižovat na základě aktuálních potřeb.

1400 galonů vody bude denně koprodukováno z procesu výroby vodíku a bude využito společností TLS Long Beach pro mytí vozidel. To pomůže snížit využívání omezených místních dodávek vody o přibližně půl milionu galonů ročně.

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “Toyota v USA začala vyrábět elektřinu a vodík z bioplynu”

  1. Bioplyn je super skladovatelné energetické medium, dostupné pouze v omezeném množství (pokud nechceme nadělat více škody než užitku)….
    Sakra proč z něj dělat vodík??
    Co to je vlastně za elektrochemický proces?…Je možné že má malé termické ztráty, ale vsadil bych si, že je někde ,,problémek“ , který jsme se z tiskové zprávy nedozvěděli….
    Kdyby celá planeta byla v tropech a jakékoli teplo při výrobě by bylo ODPADNÍ,
    potom by podobná (určitě drahá) technologie měla velký význam….
    Ale v naší (globální) situaci mi přijde kogenerace bioplynu na teplo a elektřinu v chladném období roku naprosto ideální a určitě mnohem jednodušší…

Napsat komentář