Továrna v Düsseldorfu zahájila výrobu elektrických dodávek Mercedes-Benz eSprinter

Mercedes-Benz Sprinter se stává plně elektrickým. 12. prosince oslavila düsseldorfská továrna zahájení výroby nového eSprinteru společně se svými zaměstnanci a pozvanými hosty.

Český trh předpokládá příchod plně elektrického eSprinteru ve druhé polovině roku 2020, české ceny prozatím nebyly stanoveny.
foto: Mercedes-Benz

Stuttgartská značka vyrábí své celosvětově úspěšné dodávky v Düsseldorfu už od roku 1962. Od tohoto roku se její továrna neustále vyvíjí, stala se přední továrnou na výrobu Sprinterů na celém světě a slouží jako vzor pro ostatní lokace. Ze zapojení futuristických technologií a metod těží celá výrobní síť Mercedes-Benz Vans.

V Düsseldorfu bylo od té doby vyrobeno více než 4,6 milionu vozidel, včetně více než 200.000 kusů nového Sprinteru, vyráběného od roku 2018. Výroba plně elektrického eSprinteru znamená začátek nové éry a významný krok pro budoucnost továrny i značky samotné.

V posledních letech společnost Mercedes-Benz Vans investovala více než 330 milionů euro do technické modernizace továrny tak, aby bylo na jedné výrobní lince možno vyrábět souběžně vozy se spalovacími a elektrickými motory, čímž lze flexibilně pokrýt poptávku obou zákaznických skupin.

Vedle investic do výrobních systémů továrna zároveň vynaložila významný objem prostředků do základního a pokročilého školení svých zaměstnanců, a stala se odborným centrem pro elektrický pohon s veškerou potřebnou expertízou. Do dnešního dne bylo odborně proškoleno v sestavování a prací s vysokonapěťovými zařízeními více než 2400 zaměstnanců.

Udržitelná výroba, udržitelný zisk

Trvalá udržitelnost je pro Mercedes-Benz cílem nejen v případě produktů, které postupně vybavuje elektrickým pohonem, ale také v oblasti samotné výroby. Cílem je přeměnit celou výrobu dodávek na CO2-neutrální do roku 2022.

Do dnešního dne byla jako součást tzv. zelené výrobní strategie provedena řada kroků: düsseldorfská továrna čím dál tím více odebírá zelenou energii a od roku 2022 bude elektřina stoprocentně odebírána pouze z obnovitelných zdrojů.

Továrna navíc od roku 2012 nevyužívá papír a s rostoucí tendencí využívá také automatizovaná vozidla na baterie. Všemi těmito kroky továrna směřuje k realizaci svého ambiciózního cíle – aktivně a dlouhodobě přispívat k ochraně životního prostředí.

Flexibilita a možnost přizpůsobení se individuálním požadavkům

Mercedes-Benz eSprinter je určen k využití při široké škále úkolů v rámci městské dopravy. Kvůli tomu je zprvu nabízen pouze jako skříňová dodávka s vysokou střechou s maximální hmotností 3500 kg.

Maximální objem jeho nákladového prostoru je 10,5 m3, což odpovídá klasickému Sprinteru se spalovacím motorem. Elektromotor eSprinteru pohání přední nápravu a disponuje výkonem 85 kW a točivým momentem 300 Nm.

Variabilní koncept nákladového prostoru a baterií však nabízí možnost individuálního uzpůsobení, protože si zákazníci mohou vybrat mezi třemi nebo čtyřmi jednotkami baterií. V případě kapacity 55 kWh je předpokládaný dojezd 186 km s maximální nosností 891 kg.

Druhou možností je volba tří baterií namísto čtyř – kapacita se sníží na 35 kWh a dojezd na 115 km, maximální nosnost se však zvýší až na 1040 kg. Funkce rychlonabíjení nabízí zvýšenou flexibilitu – 80% baterie lze nabít pouze za 30 minut. Maximální rychlost eSprinteru pak lze nastavit dle individuálních požadavků na 80, 100, nebo 120 km/h.

tisková zpráva

7 Comments on “Továrna v Düsseldorfu zahájila výrobu elektrických dodávek Mercedes-Benz eSprinter”

 1. Hmm v roce 2020 nabízet dodávku i s baterkou co má citigo
  Hmm v roce 2020 nabízet dodávku i s baterkou co má citigo pecka! To se může hodit zlomku lidí a rozdíl v ceně u takovéhodle auta by měl být zanedbatelný. U malé levné dodávky bych to pochopil ale tady? Bože proč? Ta 55kwh jako základ Ok. Ale za příplatek min 70-80kwh. To je to co je dle ého názoru žádoucí pro většinu zákazníků. Klasicky balíkové služby. V létě 55kwh ještě snesitelný, ale z zimě už je to na hraně.

  1. Dovodom moze byt aj hmotnost. Cim vacsia hmotnost baterie, tym
   Dovodom moze byt aj hmotnost. Cim vacsia hmotnost baterie, tym nizsia hmotnost nakladu.
   Mat tam 80kWh bateriu, nosnost by klesla o dalsich 150kg, to zn. na 740kg. Dojazd by stupol na 270km.
   Ale ako moznost by to mohlo byt a kazdy by si vybral co potrebuje.

Napsat komentář