Tesla už má od Panasonicu články 4680, brzy začne výroba

Tesla obdržela od japonské společnosti Panasonic k testování bateriové články 4680. Jejich masová výroba má začít co nevidět.

Na konci roku 2020 Tesla ukázala nové baterie typu 4680. Ty slibují zlepšení v řadě ohledů, ale zejména snížení ceny a zvýšení životnosti. Tesla si tyto články vyrábí jak sama, mají se vyrábět časem i v Gigatovárně Berlín, tak je bude kupovat od jiných firem. Např. právě Panasonicu, se kterým pracuje od samotného svého začátku.

Relativně malé množství bateriových článků 4680, které si už Tesla sama vyrábí, zatím v Gigatovárně Texas montuje do nové generace elektromobilů Tesla Model Y. Časem, možná právě po rozjezdu masové výroby u Panasonicu, se mají dostat i Modelu Y vyráběného v Gifactory Berlín. Ten má prozatím starší články 2170.

SOUVISEJÍCÍ: Tesla baterie 4680 budou mít významný dopad na cenu, říká Panasonic

Panasonic nedávno schválil investici $700 mil. do výroby článků 4680 doma v Japonsku. Údajně se také poohlíží po možnosti postavit pro ně další továrnu přímo v USA. Prozatím byla v Japonsku spuštěna pilotní výrobní linka, z níž první vyrobené vzorky právě teď putují do společnosti Tesla. Ta pak hodlá články 4680 využít nejen v Modelu Y, ale např. také v dlouho odkládaném pick-up trucku Tesla Cybertruck.

7 Comments on “Tesla už má od Panasonicu články 4680, brzy začne výroba”

  1. S Teslou sa nieco deje. Zatial to su iba naznaky ale vypada to tak, ze zacina mat problem. Jednak to prepustanie, oneskorovanie technologii, strata flexibilnosti a v podstate uz dlho nic vyznamne nepredstavila. Dokonca mam pocit, ze ani Musk sa uz o nu tolko nezaujima. Uvidime. Nastastie konkurenciu nakopla.

Napsat komentář