Tesla ukázala svůj superpočítač, patří mezi 10 nejvýkonnějších na světě a má přilákat nové talenty

Tesla už pěkných pár let slibuje plně robotické řízení. Stále ho ještě nemá, ale údajně už je blízko. Pomáhá jí k tomu i nový superpočítač.

První část superpočítače Tesla, na kterém americký výrobce elektromobilů trénuje svou neuronovou síť pro plně robotické řízení.
foto: Tesla

O superpočítači jménem Dojo se v souvislosti s Teslou šušká už také poměrně dlouho. Aktuálně nově představený superpočítač má být jeho přímým předchůdcem. Tesla je hardwarová a softwarová společnost, která využívá vysoký výpočetní výkon jak uvnitř svých elektromobilů, tak i mimo ně.

Pro svůj asistenční systém Tesla Autopilot vyvíjí také balíček plně robotického řízení, založený čistě na kamerovém systému a zpracování vizuálních dat. Je postaven na vyspělé neuronové síti. A právě pro trénink této neuronové sítě se využívá superpočítač.

Výkon superpočítače Tesla bude údajně několik exaFLOPs. Superpočítače se obvykle budují postupně a Elon Musk naznačil, že tento by měl být hotový do konce letošního roku.

Superpočítač se bude skládat ze tří clusterů. Andrej Karpathy, šéf AI v Tesle, aktuálně na konferenci odhalil podrobnosti o prvním clusteru. Ten má 720 uzlů s 8x NVIDIA A100 80GB (celkově 5760 GPU), 10 PB NVME úložiště @ 1.6 TBps a výkon 1,8 exaFLOPS. Podle odhadů jde o zhruba pátý nejvýkonnější superpočítač na světě.

Elon Musk aktuálně také oznámil, že Tesla zhruba za měsíc uspořádá „AI Day“, obdobu „Tesla Battery Day“, kde prezentovala výsledky své práce na nejnovější generaci bateriových článků 4680. Tentokrát ukáže výsledky své práce právě v oblasti umělé inteligence (AI), a to jak po stránce softwaru, tak i hardwaru. Musk nepokrytě přiznává, že hlavním cílem je přitáhnout do Tesly další chytré hlavy.

5 komentářů u “Tesla ukázala svůj superpočítač, patří mezi 10 nejvýkonnějších na světě a má přilákat nové talenty”

 1. A jede na tom Doom?
  Ne vážně, na výsledky práce Tesly v

  A jede na tom Doom?

  Ne vážně, na výsledky práce Tesly v oblasti umělé inteligence se velmi těším. Zatím demonstrovali pouze výsledky binárního hardwaru s deterministickým výpočtem pár předdefinovaných stavů.

  S naprosto očekávaným výsledekm – k ničemu to není.
  Vývoj velmi rychle dle paretova pravidla dosáhl toho, co bylo jednoduché, načež se zasekl na Level 2 a pět let uteklo bez většího posunu. Ano, Level 2 se velmi zlepšil, ale na Level 3 to nestačí a články o plánu výrábět autononí vozidla v letech 2018, 2019, 2020, 2021 apod. vypadají stále více jako články o létajících autech s atomovými reaktory z 60. let.

  A Level 5 taxi, které Musk sliboval na konec roku 2020, to je typická Muskovina.

Napsat komentář