Nvidia postavila superpočítač s nejnižší spotřebou, bude trénovat umělou inteligenci

Spotřeba energie se už zdaleka neřeší jen u aut, domů nebo běžných spotřebičů. Poměr výpočetního výkonu ke spotřebě se stal klíčovým ukazatelem také v oblasti superpočítačů.

Superpočítač Nvidia DGX Saturn V
foto: Nvidia

Nvidia DGX Saturn V je nový superpočítač čítající 60 512 výpočetních jader procesorů Intel Xeon@2.2Ghz, 63 488 GB RAM a tisícovku grafických výpočetních jednotek Nvidia Tesla P100.

To všechno znamená, že váš notebook nebo jiný počítač, na kterém tohle právě čtete, mu nesahá ani po kotníky. Saturn V je vlastně stádečko 125 malých „superpočítačů v krabici“, jak Nvidia označuje své stroje DGX-1.

Na listopadovém Top500, seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, kterému mimochodem už nějakou dobu vévodí Čína, se novinka Nvidia umístila na 28. místě s výkonem 3,3 PFLOPs.

Nejvýkonnější superpočítač světa Sunway TaihuLight nabízí s více než deseti miliony procesorů výkon až 93 PFLOPs. Jenže DGX Saturn V dokáže pracovat s rekordním poměrem výkonu a spotřeby, který činí 9,46 GFLOPs/watt. Ještě před pár měsíci činil nejlepší poměr 6,67 GFLOPs/watt (vyšší je lepší).

V okamžiku, kdy superpočítače spotřebovávají výkon malých elektráren, začíná tento poměrový údaj nabývat stále většího významu. Nvidia hodlá výkon superpočítače DGX Saturn V využít pro rozvoj své platformy robotického řízení Nvidia Drive PX 2.

Nový superpočítač bude mít za úkol trénovat pokročilé neuronové sítě, které pak umožní další rozvoj umělé inteligence, která bude využita mimo jiné v robotických autech – např. značky Tesla.

tisková zpráva

17 Comments on “Nvidia postavila superpočítač s nejnižší spotřebou, bude trénovat umělou inteligenci”

  1. u nas na SR mame tiez
    u nas na SR mame tiez superpocitac, je predrazeny, najhorsia a najmenej kompatibilna konfiguracia a je hlavne stale VYPNUTY, lebo zerie prud a vela ich to stoji… SAV.

    a aj kby nieco niekto chcel, 10 min. alebo hodina, ved si pocka aj desat, pri beznom PC co si kupila na doma alebo bezne vedci v uradoch maju hrozne stolne sunky s blokovanim.

    LOGIKA par EXCELENCE.

    1. Mrazilo mne z toho videa v
      Mrazilo mne z toho videa v zádech a pak jsem zjistil proč. Příčinou nebyl jen ten DiCapriův chápavý pohled a pokyvování, ale obsah a forma se propojily a spolu s jeho aktuálním vzhledem a čepičkou mi připomenuly jiného překladače světlých zítřků z historického klubu masových vrahů, Vladimíra Iljiče Uljanova, známého pod pseudonymem Lenin. Není sice dnes tak populární, jako jeho následovníci, co je někteří lidi nosí i na tričkách (např. šekevara a kastról), ale nemůžu si pomoct, ten pocit je neskutečně vtíravý….

  2. Byl jsem před nedávnem na
    Byl jsem před nedávnem na čumendu na tom superpočítači u nás v Ostravě, 2.2 PFLOPs taky není zlé. Když jsem se ptal, proč mají půl serverovny prázdné, tak mi technický ředitel prozradil, že sotva čerstvě dostavěli a zprovoznili současný cluster, už teď makají na jeho následníkovi, prý bude mít aspoň 10 PFLOPs. Moorův zákon je brutální věc.

      1. Spoustu věcí. Výpočetně
        Spoustu věcí. Výpočetně nejnáročnější jsou prý modely, kdy se na kvantové úrovni modelují chemické reakce a předpovídají vlastnosti chemických látek. Farmaceutická firma tak třeba může otestovat statisíce chemických látek a jejich izomerů a vybrat z nich desítky-stovky, které mají ty správné vlastnosti a testovat je v reálu. Model ji navíc pomůže najít nejlepší metodu syntetizace. Ale to je jen jeden příklad z mnoha.

        1. U té prohlídky v rámci
          U té prohlídky v rámci Noci vědců kolegu překvapilo, že na otázku jak se k výpočetní kapacitě dostat jako firma mu bylo řečeno, že to nelze. Jedině pokud by byl součástí výzkumného úkolu podpořeného nějakým grantem a v něm měl využití superpočítače jako část. Komerčně to prý nelze.
          Nevím, zda mu to dobře průvodkyně řekla, ale pak by to znamenalo, že na PC z našich daní se dostanou opět jen projekty zaplacené z našich daní.
          To je podivné, ale korespondovalo by to třeba se zasíťováním vysoké školy světlovodnými skleněnými kabely pro internet z peněz státu a EU, na které se jako soukromá firma připojit nemůžeme, ale museli jsme si zbudovat paralelně svoje napojení.

          1. v dnesni dobe globalizace a
            v dnesni dobe globalizace a internetů bych na podobne lokalni „superpocitace“ ani nemyslel, ikdyby byli komercne dostupne tak jejich pronajemni cena by byla daleko vetsi nez jakou dnes dostanete ve svete a je na nich mnohem horsi uzivatelska podpora nez u velkych spolecnostiktere to maji proste vymazlene aby byl klient spokojeny a zvladl to i bez znalosti, ostatne i ten „superpocitac“ Nvidie je komercne pristupny tusim po registraci, ja osobne sazim na strasne snadno skalovatelne vyuziti u Amazonu, par klikama si tam nastavim treba 10 nebo sto tisic virtualu podle jednoho ulozeneho co jsem si nastavil i s virtualnima licencema primo mejch softu a vesele je vyuzivam proste jen po dobu jakou potrebuju pro vypocet (v mem pripade vizualizace) vse prehledne a intuitivne reseno prez prohlizec, takze to je jako bych mel proste vedle v mistnosti najednou vlastni „superpocitac“ kde me je uctovana doda po desitkach vterin

            kdys si vzpomenu jak je tohle kostrbate u podobnych dle me „titerne malich“ projektiku a kde je potreba se v tom nejdriv hodiny hrabat, tak nemam ani duvod uvazovat o vyuzivani techto malich lokalnich pokusu o „superpocitac“, dnes neni problem sehnat ten vykon, ale spise cas na to se s tim nejak piplat nez ten vykon rozjedu 🙂

            pokud tedy potrebujete vykon „superpocitace“ je dle me proste vytecnou volbou sluzba Amazon web service kde hlasaji „Build your self-service supercomputer in minutes“ a maji pravdu, je to jednoduche a rychle 🙂

            jinak pokud neni danej projekt v CR vyuzivany komercne a slouzi jen pro tu universitu a jen obcas a ne alespon 99% casu, tak to povazuju za hrani si par nerdu co si vydupali neco takoveho na ukor vsech poplatniku, aneb svinstvo

Napsat komentář