Tesla staví extrémně výkonný superpočítač, chce na něm trénovat Autopilota

Už nějakou dobu se šušká, že Tesla v rámci programu „Dojo“ vyvíjí vlastní superpočítač. Elon Musk aktuálně odhalil některé podrobnosti.

Takto by měl vypadat chystaný superpočítač Aurora společnosti Intel.
foto: Intel

Elon Musk slibuje „kvantový“ skok v robotickém řízení a jednou z cest, jak toho dosáhnout, je postavit si vlastní tréninkový superpočítač. Práce na něm už v Tesle nějakou dobu probíhají. Program se jmenuje „Dojo“ [dódžo], což v japonštině označuje místo intenzivního učení nebo meditace.

Dojo má mít schopnost zpracovat obrovské množství vizuálních dat, na kterých bude trénovat neuronovou síť. „Je to opravdová bestie,“ napsal aktuálně Elon Musk na svém Twitteru. Zároveň přiznal, že shání šikovné vývojáře a programátory, kteří by Tesle s tímto úkolem pomohli.

Naznačil zároveň, že výkon superpočítače by se mohl pohybovat kolem 1 exaFlops. V současné době nejvýkonnější počítač Fugaku má výkon 0,5 exaFlops. Pro zajímavost, příkon takového superpočítače je 28 MW.

V současné době je ale ve vývoji několik superpočítačů, které mají ambici hranici 1 exaFlops překonat. Jde například o projekt superpočítače Aurora, který společnost Intel dodá pro americkou Argonne National Lab. Spuštěn má být příští rok.

40 Comments on “Tesla staví extrémně výkonný superpočítač, chce na něm trénovat Autopilota”

  1. nj tož tesláci jedou na prázdniny 😉
   Baglino Andrew D.

   nj tož tesláci jedou na prázdniny 😉

   Baglino Andrew D. 10.08 Prodej $433.575
   Guillen Jerome M. 03.08 Prodej $4.350.630
   Wilson-Thompson Kathleen 31.07 $3.790.050
   DENHOLM ROBYN M.Ředitel 30.07 Prodej $38.939.784
   Baglino Andrew D. 27.07 Prodej $5.824.720
   Taneja Vaibhav Prodej 1,382,608
   Kirkhorn Zachary 17.07 Prodej $1513 $378.363
   Baglino Andrew D. 10.07 Prodej $1395 $418.734
   Guillen Jerome M. 01.07 Prodej $1083 $3.250.500

   http://finviz.com/quote.ashx?t=tsla

   1. blbci se vždycky najdou, díky za dvojnásobnou ukázku 🙂
    s

    blbci se vždycky najdou, díky za dvojnásobnou ukázku 🙂
    s AMD by to měli za poloviční spotřebu a 10000x lepší bezpečností, Intel hackne už i malé dítě 🙂

    jinak zase jsi si ukázal své nízké schopnosti myšlení, toto je více jak rok stará zpráva, tedy v této oblasti značně zastaralé, jako obvykle troubo, tedy nejvýkonnější jsou stavěny nyní samozřejmě jen na AMD, tento případ vycházel jistě jen ze starých závazků, což ty ovšem pochopitelně nevíš nebo by ti to nedošlo 🙂

     1. ty jsi fakt trouba, tys fakt nepochopil, co jsem napsal, ty
      ty jsi fakt trouba, tys fakt nepochopil, co jsem napsal, ty jsi opravdu duševně postižený :)))

      dle tvé logiky malého dítěte mohu to samé poslat s AMD, což bude také zastaralá zpráva dnes 🙂

      „AMD and Cray are building the ‚world’s most powerful supercomputer'“
      is.gd/L1sVxU

      článek o spotřebě AMD vs. Intel z roku 2006??? bože, ty jsi DEBIL :)))))))

      ale já ti nenadávám, já tě označuji dle tvých schopností 🙂

        1. Myslite, ze by nekdo relevantne tvrdil slusne meritelnou vec a
         Myslite, ze by nekdo relevantne tvrdil slusne meritelnou vec a nepodlozil to zdrojem z mereni?
         Jak se Vam libi, kdyz Vam nekdo nadava? 🙂

     2. Jedinej zpusob jak se tehle zoufalcu-frustratu v diskuzi
      Jedinej zpusob jak se tehle zoufalcu-frustratu v diskuzi zbavit je absolutne je ignorovat. Ja vim moc dobre ze je to tezky. Jsme jen lide. Ale pokud je budete brat jako sumeni hloupeho vanku, tak je to za chvili prestane bavit. Pokud na ne budou vsichni totalne dlabat, veskere jejich snazeni se mine ucinkem.

       1. Taky nazor. Je to samozrejme mozne. Ja si ale myslim ze oni
        Taky nazor. Je to samozrejme mozne. Ja si ale myslim ze oni maji z tech provokaci legraci. Ze nejsou hloupi. Samozrejme se muzete snazit dal, obetavost se ceni. 🙂
        Kdyby byli jenom hloupi tak nebudou nadavat. honzal teda mozna konspiracim opravdu veri, zato o dlazdicovi vypovida uz jeho nick. 🙂

        1. To nadavani je instikt. Ukazte diteti, ze neco provedlo a
         To nadavani je instikt. Ukazte diteti, ze neco provedlo a instinktivne rekne, ze ono za to nemuze. Ukazte hloupemu cloveku, ze mele blbosti a on hned oznacuje hlupakem druhe.
         Dlazdic je na tom podobne jak Jenja. Oba maji svuj svet, svou bublinu a jakykoliv jiny nazor je sepsut a idealne napadanim druheho. Z meho laickeho pohledu jsou to hodne podobne osobnosti, ktere jsou presvedceni o tom, ze kazdy den basti Salamounuv bobek.

  1. Honem si běž koupit vagon staniolu a zabal se do něj nebo
   Honem si běž koupit vagon staniolu a zabal se do něj nebo ílon zjistí že si jen konspirační blbeček a vysaje ti tvůj pidi mozek a udělá z tebe ještě větší ovci než jseš a budeš utírat zadek vrahům z válstrýtu. Putin bude ukrutně žárlit. :-)))

 1. To je ideální, postavit obří skener (údajná internetová
  To je ideální, postavit obří skener (údajná internetová síť) kolem Země ve stylu Skynet, propojit se všemi auty Tesla na zemi a celé to dát do správy obřímu počítači s AI, sakra kde já podobnou situaci už viděl….

  1. Něco takového jsem viděl v nějaké Bondovce a četl v
   Něco takového jsem viděl v nějaké Bondovce a četl v nějakých postapokaliptických vizích – byla to příčina, každopádně kombinace auta, globální síť, smarthome, čip v hlavě a nad tím CML – hodně strašidelná kombinace…ovšem Svědci Elonovi a ekologisté plesají..
   edit: a to ještě nikdo netuší, co si zrovna space x kutí a chce poslat do vesmíru

 2. To dává smysl, je možné, že teď jsou drženi ‚při zemi‘
  To dává smysl, je možné, že teď jsou drženi ‚při zemi‘ v počtu iterací právě omezeným výkonem jejich stávajícího počítače.

  Zároveň také očekávám, že VW Group ohlásí asi tak za deset let, že má v úmyslu asi do pěti let zprovoznit superpočítač pro simulaci AI. No dobře, máte pravdu, jsem jedovatý…

  1. koncern VW ale ma nekolik desitek HPC, jeden z nich mimo jine
   koncern VW ale ma nekolik desitek HPC, jeden z nich mimo jine i v Boleslavi ve Skodovce (je zapsany v TOP 500 HPC nekde okolo 230-250 mista s tusim 15 Petaflops), delaji se na nich kuprikladu virtualni crash testy, pocita se na nich aerodinamika, dimenzovani chlazeni a podobne vypocty spojene s automotive, v TOP500 HPC jich ma koncern VW tusim 12 , nejake HPC ma vesmes kazda automobilka

   dve HPC na autonomni jizdu s nejakym AI maj Audi a Porsche

  2. Ve VW budou zase naštvaný že se budou muset zabývat
   Ve VW budou zase naštvaný že se budou muset zabývat další oblastí aby nezůstali pozadu a už teď si zoufaj kde na to seženou lidi když je nemaj ani na software pro vlastní auta. 🙂 Každej schopnej programátor se radši přihlásí do softwarejobs@spacex.com nebo do Tesly než do zpomalenýho dinosaura.
   Porsche už se beztak brutálně rozhádalo s Audi pro jejich neschopnost dodat AP pro Tukana. Audi má bejt všekoncernovej dodavatel autopilota a prej jsou rok ve skluzu. Náskok díky technice což Porše dost sére.

Napsat komentář