Tesla si patentovala kapalinou chlazený nabíjecí konektor, postaví nové Superchargery V3

Tesla si nechala patentovat kapalinou chlazený nabíjecí konektor. Nejspíš je využije pro nabíjení elektrických trucků Tesla Semi.

Nově patentovaný kapalinou chlazený nabíjecí konektor Tesla
foto: US Patent Office

Tesla dnes provozuje celosvětovou síť nabíjecích stanic Tesla Supercharger. I díky nim se mohou elektromobily Tesla Model S, Tesla Model X, Tesla Model 3 a brzy i Tesla Model Y pochlubit nejlepšími nabíjecími časy.

Jenže elektrický tahač Tesla Semi je trochu jiné kafe. Kapacita baterií u něj bude ve vyšších stovkách kWh, ne-li jednotkách MWh. Proto budou třeba i silnější nabíjecí stanice.

Budou se jmenovat Megacharger“. Dobít na nich bude možné dojezd 640 km během 30 minut. Právě ty nejspíš využijí kapalinou chlazené nabíjecí konektory, kterými budou proudit stovky ampér.

Nový patent ukazuje, že se chladí nejen přívodní kabel konektoru, ale i konektory samotný a jeho piny. „Proudové zatížení současných konektorů je omezeno právě tím, že nejsou schopny dostatečně odvádět teplo. Proto je potřeba nového nabíjecího konektoru, který by tento problém řešil,“ píše Tesla v úvodu patentu.

Díky chlazení je možné poskládat jak kabel, tak konektor do menšího „balení“. Takže je možné, že budoucí nabíjecí kabely a konektory budou navzdory možnosti vyšší kapacity přenosu energie menší a ohebnější, resp. snáze manipulovatelné.

Kapalinou chlazený kabel (nikoliv konektor) už dnes Tesla využívá u nabíjecích stanic Supercharger V3 s výkonem až 250 kW Prozatím je ale v rámci sítě Tesla Supercharger v provozu jediný Supercharger V3, a to v Las Vegas.

V Kanadě a nyní Tesla připravuje stavbu 40 nových stanic Supercharger. Deset z nich bude V3 s výkonem až 250 kW.

29 Comments on “Tesla si patentovala kapalinou chlazený nabíjecí konektor, postaví nové Superchargery V3”

 1. Nechápu , co se na tom dá patentovat?
  Stejnou technologii na

  Nechápu , co se na tom dá patentovat?
  Stejnou technologii na straně nabíjecího kabelu nám prezentovala německá firma už před dvouma rukama, takže nic převratného. To si pak můžu nechat patentovat i hovínko ve tvaru krychle…

  1. muzete, ale pochybuji ze to udelate na rozdil od Tesly. Ten
   muzete, ale pochybuji ze to udelate na rozdil od Tesly. Ten Teslacky konektor ma svoje komercni vyuziti a Tesla si ho tak chrani pro svoje ucely. Neni pak mozne patentovat to same a branit pak Tesle ve vyuzivani. To same delaji i ostatni firmy pro svou obranu.

  1. Mě to teď přišlo taky:
   S radostí si Vás dovolujeme

   Mě to teď přišlo taky:

   S radostí si Vás dovolujeme pozvat na testovací jízdy v naší nově otevřené prodejně Tesla v Praze.

   Během Vaší schůzky se budete mít příležitost seznámit se standardními bezpečnostními a komfortními funkcemi Autopilota, dozvědět se, jak nabíjet Teslu doma nebo na cestách, a také zjistit, jak může elektrický vůz bezproblémově zapadnout do Vašeho životního stylu.

   V případě zájmu si můžete zarezervovat testovací jízdu Modelem S, Modelem X nebo Modelem 3.

        1. Aspoň že tak. Mě by asi bylo hloupé žadat o dotaci na
         Aspoň že tak. Mě by asi bylo hloupé žadat o dotaci na auto za milion. Přijde mi zvrácený že se vyberou daně od lidí co na auto ani nemaj a přerozdělí se. Ale chápu že když si ji nevezmeš ty, vezme si jí někdo jiný.

        2. Dotace jsou peníze střední a nižší třídy pro bohaté.
         Dotace jsou peníze střední a nižší třídy pro bohaté.

        3. Loni jsem žádal zemědělskou dotaci na nový traktor, po
         Loni jsem žádal zemědělskou dotaci na nový traktor, po 3/4 roce přišlo zamítnutí, že mám špatné výnosy. Když jsem se odvolal, že proto potřebuji nové stroje, tak mi to stejně zamítli. Čili máš pravdu, dotace dostanou bohatí, my ne, tak si moc naději s dotací na el. auto nedělám.

        4. Ale no tak dotace dostanou všichni kdo jsou ochotni se jim
         Ale no tak dotace dostanou všichni kdo jsou ochotni se jim zaprodat. Jen množství ukradenejch peněz je omezený. Zkus to zas příště a ono to vyjde.

        5. Musíte mít výnosy jako Andrej. Tedy aspoň na papíře. Je
         Musíte mít výnosy jako Andrej. Tedy aspoň na papíře. Je třeba dobře ostrouhat tužku.

 2. OFF: Na stranke Tesly som hladal ako sa lisia ceny M3 v EU.
  OFF: Na stranke Tesly som hladal ako sa lisia ceny M3 v EU. Najlacnejsi je v Nemecku a potom som si vsimol, ze su tam ceny pre PL, SL, HU a RO (Other EU) a to nizsie ako DE co ma potesilo (LR od 48.200€ s DPH) https://www.tesla.com/en_PL/model3/design?redirect=no#battery
  A tiez som sa dozvedel ze pred par dnami oznamili dotacie pre EV na Slovensku a to 25 az 35% z ceny vozidla do 50k€ co ma celkom sokovalo. Teda bude to schvalovat 5 clenny „vybor“ Ministerstva Hospodarstva tak ktovie (https://www.podnikajte.sk/financie-na-podnikanie/dotacie-na-elektromobily-2019)
  Vcera sa Muska na Twitteri pytal niekto co Slovensko, a on ze vychodna EU pride na radu… stavim sa, ze bez zastupenia dotacia nebude…

   1. Njn, urcite to nie je dorobeny web. Zmienuju „excluding taxes
    Njn, urcite to nie je dorobeny web. Zmienuju „excluding taxes a fees“, to je US model, VAT/DPH tam vyslovenie nie je hoci v inych statoch EU je. Ale nebude to asi ako by ma potesilo, nahodil som AT a tam vysla ta ista konfiguracia bez DPH skoro presne ako v PL.
    Ak mas pravdu a na to pojde DPH, tak keby som to objednaval si to vezmem z Nemecka, je to o cca 5tisic mensia celkova cena.
    Fakt kym bude v SR showroom aby sa dali pouzit dotacie, asi sa dostanem najskor k Model Y (ktory aj tak preferujem). Holt dalsie roky cakania (a setrenia)…

    1. VAT tam sice zmíněné přímo není, ale VAT je schované
     VAT tam sice zmíněné přímo není, ale VAT je schované obecně pod „taxes“. V jejich případě určitě. Bylo to stejné jako předtím, kdy měli konfigurák pro Others Europe (bez dodatečného rozdělení jako teď) a bylo to to samé.
     Tyhle nákupy v Other Europe realizuješ přímo v Holandsku, proto ti to prodávají bez DPH a DPH ti naúčtují místní úřady.

Napsat komentář