Tesla bude investovat až $12 mld. do nových továren na elektromobily a baterie

Během pouhých dvou let hodlá Tesla investovat až $12 mld. do stavby nových továren na výrobu elektromobilů a baterií.

Tesla už se připravuje na rozjezd výstavby další Gigatovárny, velmi pravděpodobně doma v USA.
foto: Tesla

Podle nejnovějšího finančního záznamu Tesla letos očekává kapitálové výdaje někde kolem $3,5 mld. Už během let 2021 a 2022 by se měly ale pohybovat až kolem $6 mld.

Peníze budou investovány do stavby a zařízení nových továren. Ty aktuálně Tesla buduje nedaleko Berlína a v americkém Austinu. K tomu by se měla brzy začít ještě jedna americká továrna. Spekuluje se také o možné továrně v Indii.

Kromě toho Tesla neustále rozšiřuje své továrny ve Fremontu, Šanghaji a Nevadě. I přes vysoké výdaje Tesla očekává v následujících dvou letech nízký zisk.

15 Comments on “Tesla bude investovat až $12 mld. do nových továren na elektromobily a baterie”

  1. Těch bude hodně. Ale není to nic nového. Automobilek,
   Těch bude hodně. Ale není to nic nového. Automobilek, které v minulosti zanikly bylo spousta.

   Naposledy to odnesly britské automobilky, když padly cla na dovoz aut z Evropy. Němci prakticky vytlačili Brity z jejich vlastního trhu.

   Stejně jako spousta amerických automobilek byla zničena asijskou konkurencí.

  2. Otázka zní koho z automobilek shortovat, kdo to neustojí.
   Otázka zní koho z automobilek shortovat, kdo to neustojí. Hodně lidí na burze si myslí , že by to mohl být Ford. (protože narušení velmi ziskového trhu pickup trucků , což se obecně považuje za první ligu v osobním automobilovém průmyslu – tedy v USA určitě ).

 1. Z mého pohledu pokud chce co nejvíce urychlit přechod na
  Z mého pohledu pokud chce co nejvíce urychlit přechod na BEV, tak by se měl soustředit více na baterie a nabídnout je ostatním automobilkám. Továren na auta máme na světě víc než dost, netřeba stavět další. Jestli umějí vyrobit baterky o 56% levněji než do teď, zvýšit hustotu o x % a ještě snížit náklady na výrobní linky o polovinu a ušetřit prostor při výrobě násobně větší kapacity než do teď. Jako bokovku by si pak měl ukazovat že jde a jak vyrobit efektivní BEV náklaďák, BEV letadlo nebo nějakou ekologičtější verzi kontejnerové lodi.
  Ale chápu, že se mu nechce když vidí jak jsou automobilky neschopné rychle inovovat a pořád jedou na desetiletky.

 2. Plus Tesla plánuje zřejmě baterkárnu v Indonésii, která
  Plus Tesla plánuje zřejmě baterkárnu v Indonésii, která má značné zásoby niklu.

  A taky jedná o výstavbě továrny na auta v Mexiku – potvrzeno guvernérem státu Chihuahua. A šušká se i o továrně v Británii v hrabství Somerset.

Napsat komentář